Vezeték színjelölése

Indította sanyika, 2010. augusztus 02., 17:04:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A PEN vezetõ színjelölése az MSZ HD 60364-5-51:2010 szabvány szerint:
Ha azok szigeteltek, a következõ  módszerek egyikével kell megjelölni.
- zöld-sárga színnel a vezetõk teljes hosszába és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ világoskék színnel,
- világoskék színnel  a vezetõk teljes hosszában és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ zöld-sárga színnel jelölve.

Mennyire ismert ez vajon a villanyszerelõk körében? Kinek mi a véleménye errõl?

ELEKTOR-KALANDOR

          SZIA  NOVILL !

Elõzõ válaszomban én már megírtam .A múltkor  felülvizsgálatkor találkoztam elosztószekrénybe kettõ zöldsárga érkezett egyik a földelés másik a nulla . Na de a zöldsárgát  csak és kizárólag földelés céljára lehet használni !Kb 30 évig megfelelõ volt ,most nem.

Laca83

Üdv! Régi mûanyag szigetelésû   kábeleknél, elosztókban a 3.fázist kék színnel jelölték.Ez még ma is megvan bizonyos üzemekben,társasházakban,stb. Egyébként én a szigetelõszalagos megoldást választanám,van a Cimco-nak  "Szigetelõszalag"-szett terméke ami L1,L2,L3 N feliratokkal van ellátva.Így már kevésbé "gusztustalan" a vezetékezés.

ELEKTOR-KALANDOR

Laca pár válasszal elõrébb a kék színt kiveséztük.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. június 05., 20:36:19 DÉLUTÁN
A PEN vezetõ színjelölése az MSZ HD 60364-5-51:2010 szabvány szerint:
Ha azok szigeteltek, a következõ  módszerek egyikével kell megjelölni.
- zöld-sárga színnel a vezetõk teljes hosszába és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ világoskék színnel,
- világoskék színnel  a vezetõk teljes hosszában és a csatlakozó kapcsoknál kiegészítõ zöld-sárga színnel jelölve.

Mennyire ismert ez vajon a villanyszerelõk körében? Kinek mi a véleménye errõl?
Míg nem volt MSZ HD 60364 szabványsorozat, addig is volt villanyszerelés Magyarországon is, és voltak normális, szigorú szabványok is.
Ha jól emlékszem, ezt a régi MSZ 1600-as szabványsorozat is megengedte.
(Máskor is írtam már itt - tudom ez sem tetszik mindenkinek - de sok esetben az európai, átvett szabványok elõírásai gyengébbek, nem teljesen egyértelmûek, a hatályon kívül helyezett Magyar Szabványokhoz képest.)
Ez a jelölési módszer ismert, és a fórumon itt, vagy egy másik témában volt errõl szó.
Lehet találkozni ilyen jelölésekkel a gyakorlatban, sok helyen.
Minõsítõ iratokban is van olyan megjegyzés, hogy a felújításig, a vezetékek végeit szabványos színekkel kell jelölni.
Sajnos nem nagyon alkalmazzák a villanyszerelõk, nekem ez a tapasztalatom az EBF-bõl kiindulva.

ELEKTOR-KALANDOR

Igazad van JUVILL, tõlünk még nem vettek át semmit.

JUVILL


De vettek át dolgokat, de ezeket úgy adják elõ, mintha õk találták volna ki.
Ez az ami nem nagyon tetszik.
Nem ide tartozik de megjegyzem - NOVILL is írta itt már - hogy Horváth professzor ezért
"áll távolabb a villámvédelemtõl", mert az egészet õ dolgozta ki, a legjobb villámvédelmi szabványsorozatunk volt általa, most az MSZ EN 62305 európai szabvány úgy jön hozzánk, mint ha más alkotta volna az alapjait.
Bocsánat, hogy ebben a fejezetben írtam a véleményem.
Nova majd beilleszti a megfelelõ helyre.:)

Novill

Úgy gondolom, hogy nem mindenki fogja jó darabig követni a szabvány elõírásainak az említett pontjait. Marad régi bevált gyakorlat.

Sztrogoff

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. június 05., 21:34:16 DÉLUTÁN

Míg nem volt MSZ HD 60364 szabványsorozat, addig is volt villanyszerelés Magyarországon is, és voltak normális, szigorú szabványok is.
Ha jól emlékszem, ezt a régi MSZ 1600-as szabványsorozat is megengedte.
Régen volt ez már, de tán érdemes helyretenni.
Az MSZ 1600-ban nem volt még szó PEN-ről, mivel az -1-es lapot 1981-ben módosították utoljára, a PEN kifejezést meg 1986-ban vezette be az országba az MSZ 172-1. Abban viszont szó esett a PEN színezésről, a következőképpen: "a szigetelt PEN-vezető szigetelésének színjelölése az MSZ 1600 szerint a nullavezető vagy a védővezetõ jelölésére megengedett szín (kék vagy zöld/sárga);
Időrendben a következő előírás az MSZ 2364-510:1995, a mostani HD nagypapája, abban volt először az amit Novill írt itt feljebb, a teljes hosszában ez vagy az, és a csatlakozásoknál az vagy ez. Ez az előírás gyakorlatilag ma is változatlanul érvényes (a HD 2010-es kiadása és két módosítás idején).