Vezetékek színjelölése

Indította dit35, 2013. október 20., 18:05:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

dit35

Bocsánat, teljesen amatőr vagyok, de van egy elosztó, amiben zöld-sárga , kék és barna vezeték indulnak el, de nincs dugaljzat hozzá. (gondolom a kék a 0,a barna a fázis, és a zöld-sárga a föld) van egy dugaljzat, amiből kék, fekete és piros kábelek indulnak, de nincs hozzá elosztó.  Itt akkor a fekete a fázis?   Összeköthetem a kéket a kékkel, a barnát a feketével és a pirosat a zöld-sárgával?  Tehát akkor itt a piros a föld, kék a 0 és fekete a fázis??? Mert olyan leírást is láttam, hogy fekete, vagy piros vagy barna a fázis, ezért elbizonytalanodtam. Tud valaki válaszolni a mesteremberek közül? Előre is köszönöm.
Edit

Novill

Először is a lakásoknál használt vezetékek színjelölése: L  jellel -   fázis vezető  fekete színű, ez jelenleg is és régen is ez volt.   N   jellel  a rajzokon - nulla vezető  kék színű, ez jelenleg és régen is. PE jellel - zöld/ sárga színű  jelenleg, nagyon régen a piros színnel jelölték.  A kábeleknél előfordul a barna szín, ezt valóban fázisként  használjuk. Ez akkor igaz ha szakember szerelte és alkalmazta a szabványos színjelölést. Sajnos a lakásokban lehet olykor találkozni nem szabványos színjelölésekkel is. Ezért mindenképpen meg kell győződni, hogy melyik vezeték mi.

Gyurmaúr(fi-relé)

Drága Edit!
Ha már 1.-ként válaszolhatok, akkor először is; hódolatomat fejezem ki Ön iránt/irántad (a nem kívánt rész törlendő!), hogy s.k. próbálod megoldani a dugalj hozzá applikálását az elosztóhoz. Általánosságban szabványok rendelkeznek a kábelek, vezetékek színjelöléséről, melyek egész konkrétan leírják azt, hogy mit milyen színnel kell kötni. Tehát; fázis, azaz L vezeték lehet fekete, barna, szürke, sőt akár mind 3 is, hiszen 3 fázis 400V feszültséget szállítgató kábel L1,L2,L3 erei rendre ezen 3 szín közül kerülnek ki. Aztán van ugye a nulla, azaz N ér, mely minden esetben kék, ugyanúgy, mint a földelő vezető (PE) ere, mely ma már csak zöld/sárga lehet, azonban régebben még piros volt. Manapság a piros az ú.n. vezérlő, működtető áramkörök vezetékeinek színe, mint ahogy ottanság előfordul narancs, lila, fehér,stb szín is! Remélem, sokat segíthettem és ennek eredményeként azok a finom kis kezek ügyesen és főként szabályosan, biztonságosan fogják összekötni azokat a fránya kábel ereket?!
Számtalan csók rájuk! :-*

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. október 20., 18:26:11 DÉLUTÁN
A kábeleknél előfordul a barna szín, ezt valóban fázisként  használjuk.

Gondolom kivétel ha nincs benne kék mellette, csak fekete.

Szelei

A vezeték színe alapján jól kötötted. De én a helyedben ellenőrizném műszeresen is.

A régi szabvány színeinél a piros volt a földelő vezeték.

Villanyreszelő

Jó estét!

Nekünk az iskolában bekötési szín sorrendet is tanítottak fázisoknál. Barna,fekete, szürke. Mindig mondta a tanár,hogy úgy jegyezzük meg bafeszü.Van valahol ennek jelentősége? Gondolom a fázis sorrendről van szó.

exchange

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. október 20., 19:27:00 DÉLUTÁN
Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. október 20., 18:26:11 DÉLUTÁN
A kábeleknél előfordul a barna szín, ezt valóban fázisként  használjuk.

Gondolom kivétel ha nincs benne kék mellette, csak fekete.

Régi házaknál láttam, hogy van ahol 3 fekete van csak. Egyébként a Barna, és szürke fázis vezetők is szabályosak? vagy az több fázis esetén tehát egy fázisnál kizárólag fekete?

Simon Endre

A kábelgyártók színjelölése is figyelemreméltó  és szinte egységes, de a nagyobb érszámú vezérlő kábeleknél nincs iránymutatás, pedig ott is van rétegstruktura és érazonoítási rend. A régi földkábelek osztott negyedik ere nem volt szinjelölve, mivel az csupasz volt, ekkor fázisszínként használták piros és sárga mellett a kéket is. A kínai narancssárga (nagyon ocso) hosszabbítóban valamennyi ér maximun fél négyzetmiliméteres, ebben fekete az érintésvédelmi ér, fakópiros és fakózöld aktív érszín mellett. A valamikori főnököm ebbe majdnem belehalt. A fűnyírónál lecserélte a szétroncsolódott lengő aljzatot saját színértelmezése szerint. Másnap karos lemezollóval magyaráztam el neki jó aprólékosan......  az idevágó "részleteket".

Szirty

Üdv Endre!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. október 21., 22:48:36 DÉLUTÁN
A kábelgyártók színjelölése is figyelemreméltó  és szinte egységes

Igen. Zöld-sárga, a többi ér színe pedig fekete. :-)
Használtunk olyan (számozott erű) kábelt (3 eres) amiben csak fekete van (tehát zöld-sárga ér sincs benne és nem is árnyékolt).
Egyre általánosabb ugyanis a számokkal való jelölés a színekkel szemben.

Hányas érszámú legyen tehát a fázis és hányas a nulla, ez egyre gyakoribb kérdés...

czapi

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. október 26., 11:00:27 DÉLELŐTT
Üdv Endre!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. október 21., 22:48:36 DÉLUTÁN
A kábelgyártók színjelölése is figyelemreméltó  és szinte egységes

Igen. Zöld-sárga, a többi ér színe pedig fekete. :-)
Használtunk olyan (számozott erű) kábelt (3 eres) amiben csak fekete van (tehát zöld-sárga ér sincs benne és nem is árnyékolt).
Egyre általánosabb ugyanis a számokkal való jelölés a színekkel szemben.

Hányas érszámú legyen tehát a fázis és hányas a nulla, ez egyre gyakoribb kérdés...
Bocsika :)
Az nem merült fel benned, hogy nem a szabvány igazodik a kábelhez?