Főkapcsoló beépítés

Indította Szemelrockpeter, 2023. május 24., 18:31:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szemelrockpeter

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi problémába. Adott egy régi építésű 3 szintes tégla társasház, amely a padláson kapja a betápot és fentről lefelé van lefűzve. A probléma hogy nincs főkapcsoló. Mi lenne a legegyszerűbb megoldás? Táv működtetésű főkapcsolóra gondoltunk. Vonatkozik rá valami szabály? pl külön nyomvonalon kell mennie mint a felszálló fővezeték, tűzálló kábel stb.

Vagy valakinek más tipp?
Előre is köszönöm!

Üdv
Péter

tothgyula


Fecó

Első körben tanulmányoznám, hogy az épülket villamos berendezésének létesítése idején, melyik OTSZ volt érvényben, mit írt elő. Milyen létesítési szabványok voltak, és mit követeltek meg. Ez valamilyen  légvezetékes csatlakozó, vagy micsoda? Másik társasházból érkező méretlen betáp?
Persze a terv megoldana sokmindent, de a terv egyenlő lesz a felujítással. Nem fog a tervező megtervezni valamit az 1962-ben hatályos szabványok szerint. És itt jó lenne legalább a létesítés idején érvényben lévő, sőt, akkor kötelező szabványoknak megfeleltetni. Időszakos felülvizsgálat volt? Nem javasolt valamit a felülvizsgáló?

Szemelrockpeter

Időszakos felülvizsgálat volt a társasházban. Körbe néztem kint a ház előtt, légkábelt nem láttam, a másik házból jön át a gerinc. Annyi volt a jegyzőkönyvben, hogy nincs tűzeseti főkapcsoló. Viszont nem tűnik olyan réginek a ház gerincvezetéke. Mit javasoltok? Kérdezzem meg a közösképviselőt, hogy mikor épült a ház, mikor volt felújítás stb? Mindenképp tervköteles lenne?

Sztrogoff

Lehet, hogy 1900-ban nem, de szerintem ezekben az időkben, amire a fényképen levő készülékek kinézete utal, már mindenképpen kötelező volt a főkapcsoló. Például itt van az 1980-as OTSZ részlete:
Az építmény villamos berendezését központilag és szakaszosan is leválaszthatóan kell kialakítani. Lakóépületben megengedett a főkapcsoló nélküli kialakítás, ha egy helyen csoportosítottan minden áramkör külön leválasztó kapcsolóval lekapcsolható.
A második mondat akár úgy is értelmezhető, hogy ha éppen minden mérő egy helyen lenne, a bejáratnál, az is jó volt főkapcsolónak, mivel a korabeli MSZ 1600 szerint a mérőtáblai kismegszakító is alkalmas tűzvédelmi kapcsolónak (bár a leírás nem arra utal, hogy a bejáratnál lennének a mérők).

Szemelrockpeter

Szintenként a lakások bejárati ajtajánál vannak az órák. Sőt a pincében gondnok lakás is volt, ott is vannak órák.

tothgyula

Feco felvetésére én is a felülvizsgálót kérdezném meg először. Milyen határig terjedt a felülvizsgálat.Egy tűzszakaszról van-e szó?