Villanyszerelõi vizsgára szeretnék felkészülni.

Indította gaga, 2011. május 27., 22:03:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mormogipapa

Sziasztok. Sajnos nem sikerült első nekifutásra a gyakorlati vizsgám  :( nem firtatom miért. Ezt kezdtem el össze rakni de kifutottam állítólag az időből szerintetek így jó ha össze rakom majd a pótvizsgán? 

czapi

Üdv!

Ez nem nevezhető műszaki rajznak  >:(
Valami ilyesmit szerettél volna lerajzolni?

nyaki

Üdv Czapi!
Az az X1 pont mire szolgálna? Talán árammérésre?
Köszi

czapi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. július 07., 22:24:28 DÉLUTÁN
Üdv Czapi!
Az az X1 pont mire szolgálna? Talán árammérésre?
Köszi
Üdv!

Nem ismerem a feladatot, de valószínű áramot akartak ott mérni.
Csak megpróbáltam lerajzolni a fenti ábrákat és valami formát adni a rajznak.

mormogipapa

Idézetet írta: czapi Dátum 2014. július 07., 19:52:11 DÉLUTÁN
Üdv!

Ez nem nevezhető műszaki rajznak  >:(
Valami ilyesmit szerettél volna lerajzolni?
Köszönöm a rajzot, valóban ez lett volna a lényeg, és nem műszaki rajznak szántam. Az X1 tényleg mérési pont a volt mérőt kell majd oda dugni.

Üzenet összefûzve: 2014. július 08., 18:23:43 DÉLUTÁN

Czapi. Hogyha lesz egy kis időd tudnál pár sort írni mi a lényege ennek a műveletnek, annyit felvázolt a tanár hogy a forgásirány váltás a fázisok felcserélésével jön létre, a te rajzodon a baloldalon a -k1 jelölted. Nem hülye vagyok, nagyon érdekel az egész szakma, csak az oktatásunk színvonala no komment. Köszönöm

czapi

Üdv!

Alaphelyzet:
F1-> 400V
F2-> 24V
S1-> Ki nyomógomb
S2-> Be nyomógomb bal forgásirány
S3-> Be nyomógomb jobb forgásirány
K1-> Mágneskapcsoló bal forgásirány
K2-> Mágneskapcsoló jobb forgásirány
H1-> Jelzőlámpa bal forgásirány üzemel
H2-> Jelzőlámpa jobb forgásirány üzemel
M1-> Motor
Minden mágneskapcsoló kikapcsolva, F1, F2 bekapcsolva, nyomógombok nincsenek megnyomva

Indítás bal forgásirány
S2 megnyomása után K2 bontó érintkezőjén keresztül meghúz a K1 mágneskapcsoló
K1 segédérintkezőjén keresztül öntartásba kerül és H1 jelzőlámpa világít
K1 bontó segédérintkezője reteszeli a K2 mágneskapcsolót, így nem lehet rákapcsolni a feszültséget  ellenkező irányba is

Kikapcsolás:
S1 nyomógombot megnyomva az M1 motor leáll, K1 mágneskapcsoló elejt, H1 jelzőlámpa elalszik
Valamelyik irányba elindítani csak a teljes megállás után szabad

Indítás jobb forgásirány
S3 megnyomása után K1 bontó érintkezőjén keresztül meghúz a K2 mágneskapcsoló
K2 segédérintkezőjén keresztül öntartásba kerül és H2 jelzőlámpa világít
K2 bontó segédérintkezője reteszeli a K1 mágneskapcsolót, így nem lehet rákapcsolni a feszültséget ellenkező irányba

Kikapcsolás:
S1 nyomógombot megnyomva az M1 motor leáll, K2 mágneskapcsoló elejt, H2 jelzőlámpa elalszik
Valamelyik irányba elindítani csak a teljes megállás után szabad

Szirty

Üdv mormogipapa!

Idézetet írta: mormogipapa Dátum 2014. július 08., 18:19:32 DÉLUTÁN
annyit felvázolt a tanár hogy a forgásirány váltás a fázisok felcserélésével jön létre

"Extrém" eset, de a fázisok felcserélése nem minden esetben okoz forgásirány váltást! :-)

Simon Endre

Üdv Szirty!
Tényleg van extrém eset. Történt' (állítólag) mérnök kollégám a frekvenciaváltó előtti tápban véres verejtékkel remegő inakkal cserélt néhányszor fázist, mivel a szekrény nem volt kikapcsolható. A berendezést állítása szerint saját maga tervezte és amikor nem volt társaságban, (nem volt ott az ügyfél) felhívott, hogy talált nekem egy olyan motort amire nem hat a fáziscsere, erre varjak gombot. Mivel a megbízója nekem is jó ismerősöm volt felvartam azt a gombot. A reverse és a reset szó is "R"-el kezdődik......

Szirty

Üdv Endre!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2014. július 08., 21:49:33 DÉLUTÁN
Tényleg van extrém eset. Történt' (állítólag) mérnök kollégám a frekvenciaváltó előtti tápban véres verejtékkel remegő inakkal cserélt néhányszor fázist

Ebbe sokan belefutnak. Pedig a frekvenciaváltó alapvető működésének ismerete mellett (talán) nem történne ilyen tévedés.

De én nem erre gondoltam amikor azt állítottam,hogy a három fázisú motortekercseken a fáziscsere bizonyos esetben nem okoz forgásirány változást.
Ez akkor van, amikor mind a három fázis cserélődik :-)
L1-U
L2-V
L3-W

helyett lesz:

L1-V
L2-W
L3-U

Más szóval a fáziscserélgetéssel csak akkor lehet forgásirányt váltani ha KÉT fázist cserélünk meg egymással (bármelyik kettőt) és egyet békén hagyunk :-)

Könyves Kálmán

Amíg a forgásirányváltást nem tudják megtanítani, kár a frekvenciaváltót magyarázni. Ez nagyon szomorú.