családi ház villamos tervezése

Indította Baltuga, 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

Idézetet írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 08., 11:03:47 DÉLELŐTT
Viszont ami feltűnt az egyik kismegszakító lakásba menő oldalán 3db 1,5mm2-es vezeték van.
Megengedhető 3db vezeték 1 kismegszakítóba, ha azonos keresztmetszetű,vagy tegyek inkább be még 2 kismegszakítót,és akkor minden megszakítóból 1 vezeték megy a lakásba?
Ez ugyan az az állapot, mint amikor az épületben valahol kötő dobozban van elágazó kötés, csak most közvetlenül a kisautomatában történik ez. Mivel azonos keresztmetszetűek, így rendben is van. Viszont ajánlatos a három vezetéket összesodorva bekötni az automatába a biztos megfogás érdekében.
Elöbbi gondolatod követve, minden egyes vezeték szakaszra külön-külön biztosítékot rakhatnánk. Nagy pazarlás lenne, lényeg a keresztmetszetnek megfelelő túláram védelem. Itt, 1,5mm2-hez 10A védelem kell.

nyaki

Mióta létezik 13A-es kismegszakító, azóta nyugodt szívvel lehet használni a 1,5mm2-es vezetékhez és senki sem köthet bele.

Fecó

Már egy másik témában kifejtettem, de itt is pontosítanék. Sehol nincs kategorikusan kijelentve hogy az 1,5 réz az 13 vagy 10 Ampert bír. Az új szabvány (ami angol nyelvű) részletesen taglalja milyen elhelyezési módnál, milyen környezeti hőmérsékletnél, 2 vagy 3 terhelt vezető esetén, milyen érszigetelésnél, egy vagy több áramkörrel védőcsövenként, milyen terhelhetőséggel számolhatunk. Ezenkívül van még kazalnyi tényező, de talán ezek a lényegesek. Téglafal, védőcső B1 elhelyezési mód, PVC érszigetelés, 1 áramkör a csőben 2 terhelt vezető esetén 17,5 A és ez 30 C°-nál értendő! Ha 3 fázisú rendszer van a védőcsőben, ez az érték kisebb, ha több áramkör fut párhuzamosan a csőben, akkor szintén kisebb, ha mondjuk 20-25 C° hőmérsékletre kalibrálunk, akkor nagyobb szorzószám jön rá. Ha tovább szigorítjuk a feltételeket, már a 13 A sem megengedett. Tehát nincs egyszerű helyzetben aki méretezni akar, és sosem igaz minden esetre hogy 13 A az jó feltétlenül. Végezetül a kedvenc részem az erősáramú berendezések felülvizsgálóinak kézikönyvéből (2011)

" Ha azonban elfogadjuk ezt a körülményt, akkor nem követünk el hibát,  ha ezek áramköreinek méretezésénél továbbra is a visszavont MSZ 14550-1:1979 szabvány "C" csoportjának terhelhetőségét vesszük figyelembe.. (Ne feledjük, a szabvány alkalmazása önkéntes, így semmilyen szabványérték betartása nem kötelező- csak az előírt biztonsági szint tartása kötelező) Ez 1,5 mm2 rézvezetőre  alapesetben 25 A, amit a lakásokban fellépő legkedvezőtlenebb körülmények között sem  szükséges csökkentő tényezők alkalmazásával 20 A-nál kisebb értékre venni"


Zsolti1990

Sziasztok.

Pár hozzászólással fentebb belinkeltem a földelő szondáról egy képet.
Azóta ki lett cserélve a 2,5-es vezeték egy 6-os mkh-ra.(Ez fért el a csőbe)

Viszont a képen látható csavaros kötést nem bírom normálisan rátenni a szondára...
Itthon viszont találtam egy réz csavaros valamit amit rá lehetne húzni a szondára,és van benne hely a vezetéknek.
Apu elmondása szerint bányába szalagpálya földelésénél használták.
Reggel csinálok képet róla.

A kérdésem az,hogy származhat valami hátrányom abból ha ezzel a réz elemmel kötöm össze a szondát az mk6-al(természetesen érvéghüvelyezve).
A kontaktban biztos vagyok csak a horganyzott acél és a réz elem  megférnek-e egymással?

Üzenet összefûzve: 2015. Április 13., 07:31:42 am

Itt vannak a képek a szondáról,és bekarikázva az elem ami csatlakozik a szondára.
(Az elem csavaros részére saruval kifogástalanul csatlakozik a 6-os mkh,de az elem nem akar megszorulni sehogy se...

Küldök még képet arról az elemről amit szeretnék rétenni.
Kérem véleményezzétek.
Köszi!


Üzenet összefûzve: 2015. Április 13., 07:33:41 am



Üzenet összefûzve: 2015. április 13., 07:35:24 DÉLELŐTT

Konkrétan megtaláltam ezen a linken az elemet amit szeretnék berakni:

http://ecat.burndy.com/Comergent/burndy/product/KS25#Physical


nyaki

Feco!
Felülvizsgálói szemszögből felmerült bennem egy kérdés a vezeték tervezéssel kapcsolatban.
Ha egy tervező megtervezi a környezeti és terhelési viszonyoknak megfelelően a vezetékszakaszt és lebiztosíthatóvá válik monnyuk 25A-re, akkor én, mint felülvizsgáló kimegyek úgy 10 év múlva, amikor a terveknek már se híre, se hamva és nem látok a falba, de a minősítést ki kellene adnom, akkor szerintem ekkor csak a hurokimpedancia, a réz megengedett áramsűrűsége és a biztosító tulajdonságai alapján tudok értékelni és az áramsűrűség valamint egyéb szabványi rendelkezések miatt, az eredeti felállás már nem fog megállni a 25A-es biztosító esetén, tehát hiába a gondos tervezés, a felülvizsgálaton nem fog átmenni.
...vagy rosszul gondolom?

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
A J.PRÖPSTER cég( Bp.1036 Szépvölgyi u.1/B) Tel:388-6276 forgalmaz sokféle  földelő-vezető és földelő összekötőket. Ezek csavaros szorító-bilincsek különféle anyagokból készülnek, mert ez a lényeg.Pl: Stahl/verzinkt, ganz edelstahl stb. lényeg az, hogy speciális pasztával kell bevonni a cstlakozó szorítókat. Az anyag tekercsben kapkató, gyurmához hasonlítanám, lényeg, hogy víz és levegő ne érje a kötéseket.Villámvédelmi célra is kiválóan alkalmas, én is dolgoztam vele. Jó munkát! Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

amdni

Üdvözlet!

Egy kis segítséget kérnék.
Lefényképeztem egy 3 fázisú kapcsoló bekötését nagy felbontásban, sajnos nem működik hiába próbálom bekapcsolni, valamit rosszul köthettem be.
Tudnátok ebben segíteni?
Ha manuálisan benyomom a gombot amit a mágnesnek kellene behúzni, akkor természetesen átmegy az áram és minden ok.

Novill


Gyurmaúr(fi-relé)

Pár kérdés:
hány Voltos feszültséggel műxik a működtető tekercs? 24, vagy 230, netán 400??
De a legfontosabb, hogy a behúzó tekercs működtető áramkörének kell N,melyet az A2 kapocshoz szoksá kötni, különben mi működteti a behúzó tekit???
jól mondom, Novill???

Simon Endre

Az ott mi, nincs bekötve, talán az egyik tekercsvégről maradt le ?