Családi ház - vezetékek cseréje

Indította Jankaou, 2013. január 10., 09:39:19 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Jankaou

Sziasztok Villanyászok!

1993-as építésű, nemrég vásárolt családi házunk falában szeretném lecserélni a villamos vezetékeket, mert a kivitelezés minősége nem győzött meg, szemre is nélkülözi a szabványos megoldásokat (kötődobozokban vezeték szakaszok összecsavarva, szigetelőszalagozva, a vezetékek néhol átlósan haladnak a fali szerelvények között, stb.). Viszont sehol nem találok szabványt, vagy általános megoldást, arra a vonatkozólag, milyen típusú vezetéket kell alkalmazni, befalazott védőcsőben? A házban egyébként normál 16A-s megszakítókkal védett hálózat van, jelenlegi fogyasztási igényeinknek megfelel, így bővíteni nem szeretném, csak szabvályossá, és biztonságossá tenni. Ehhez 2.5mm-es PVC bevonatú tömör rézvezetékekre gondoltam, de ahány villanyszerelési termékismertetőt elolvastam, egyik sem ajánlja védőcsőben való vezetésre. Mit alkalmaznak befalazott műanyag védőcsövekben?

Előre is köszi a segítségeteket.
Jankaou


nyaki

Üdv!
Védőcsőbe húzva bármilyen típusú gyenge- és erősáramú vezeték vezethető, ha biztonságosan elfér benne, de a két feszültségszintet csakis külön csövezve.
Amit említettél, az az MCu vezeték és aki azt monnya, hogy ez ide nem jó, az egész egyszerűen pék.

Gyurmaúr(fi-relé)

Azért azt jó lenne ám tudni, hogy milyen a betáp, 1 avagy 3 fázis? Van-e ú.n. "éjszakainak" csúfolt vezérelt mérőd, az 1 avagy 3 fázisú? Milyen a mért fővezetéked, alu, avagy Cu, milyen a keresztmetszete, 6, 10, netán 16mm2? Milyen állapotban van, hiszen lehet akármilyen fullos csiri-biri a ház vill hálózata, ha a mért fővez nettó gagyi! Milyen a mért főelosztód? Miért csak 16A-es kismegszakítók vannak benne, amikor pl a világítási Á.K-k részére bőven elég a B vagy C6, esetleg B10A-es kismegszakító és oda ennek megfelelően 1.5mm2-es Mcu vez is elég, ugyanúgy, mint a hűtő(k) Á.K-inak, melyeket érdemes teljesen külön kezelni az egyéb "erőátviteli", azaz dugalj Á.K-któl és ennek megfelelően oda egy C4A-es kismegszakító dukál. És ha már felújítasz, átépítesz, akkor érdemes a mérő(k) előtt "B"-s ( azaz 1.), a mért főelosztóban "C"-s (azaz 2.) lépcsőfokú túlfesz/villámvédelmet is elhelyezni, a megfelelő szakmai protokollokat maximálisan betartva. Mérő(i)d milyen állapotban vannak, s egyáltalán a mérőhelyed? Erre sem szabad legyinteni, mert a mérőnél összegződik az egész ház áramigénye, áramerőssége,stb. Méretlen fővezetéked, mely amennyiben régi, avitt, nos azt az áramszolgáltató kontójára ők cserélik az oszloptól egészen (ha van, akkor a késesbiztis tokozottadig) a mérőkig,sőt van,ahol még földkábelt is kérhetsz, melynek első 20 métere ingyenes, bár ahhoz legalább az egyik fázisodon legalább 1 "számmal" kell bővíteni, tehát ha pl most 16A-es az óránál lévő kismegszakítód, akkor 20-ra kérsz bővítést, mely 4x3600.-Ft +ÁFA.

Jankaou

Sziasztok,

Köszönöm szépen eddigi válaszaitokat. A házikó egyelőre alig pár hete került csak a birtokunkba, így nem tudtam elmélyedni a részletekben, felületes szemmelveréssel, ill. amit eddig láttam, megbontottam, abból csak következtetni tudok, hogy a villamos hálózatra ráfér az upgrade. Ami tuti: 1 fázisos a betáp. Mérőóra utáni ,,fő" megszakító (szolgáltatói végpont) 16A -s, utána Négy darab megszakító következik, dugaljak, világítás, stb. ezek 10-es és 16-os kismegszakítók. Van éjszakai áramunk, (szintén 1 fázisú, szintén 16-os megszakítóval biztosítva) elvileg ez a kör a vízmelegítőt hajtja, más fogyasztó nincs rajta. A mérőszekrény kultúrált, mérőórák nem tűnnek leharcoltnak, nagy valószínűséggel a közelmúltban cserélhették. Alu vezetéket sehol nem láttam. A többi részlet egyelőre homályos. A terv az –mivel a beköltözéshez mindenféleképp szükséges a helységek bizonyos fokú renovációja- hogy ahol lehet, cserélem a falban a kábeleket, javítom a kötéseket, dugaljakhoz 2,5-ös, lámpákhoz 1,5-ös tömör réz vezetőt használva, illetve az egyetlen nagy fogyasztónknak, a villanysütőnek létesítenék egy külön kört könyhában. Ez az 1x16A-s felállás egyelőre elégségesnek tűnik, ha cipőkanállal is, de távlati tervek között szerepel a három fázis bevezetése, arról lényegesen egyszerűbb lenne a terhelést megosztani...

Jankaou

Sziasztok!

Mégegy kérdés: Mérőóra utáni kismegszakítók cseréjét, szükséges a szolgáltató felé jelezni, netán engedélyt kérni? 1000 éves bakony típusú megszakítókat cserélném valami újabbra, ill. az újonnan létesített áramkörökhöz adnék új biztosítókat, meg akkormár egy fi relé is helyet kapna a dobozban, ami egy szép új biztosíték doboz  lenne ;)
Egy ismerősöm paráztatott, hogy ezekhez az átalakításokhoz az elektromos szolgáltató engedélye is szükséges, meg tervek stb. Bár a leplombált mérőórák mellett van kialakítva a biztosíték doboz, nekem úgy rémlik, ha a mérőórákat nem bolygatom, plombákat nem sértem, minden átalakítás a szolgáltatói végpont után történik, akkor nem kell hozzá engedély...  mi az igazság?

Köszi előre is.

szmihaly

Szia!

Idézha a mérőórákat nem bolygatom, plombákat nem sértem, minden átalakítás a szolgáltatói végpont után történik, akkor nem kell hozzá engedély...  mi az igazság?

Ez az igazság!  :)

De ha a mérőtől eljövő vezeték vékony alu, akkor ennek a cseréjéhez bizony már regisztráltszerelő kell!

petike199600

Sziasztok!
Ha minden jól megy ezen a nyáron én is át szeretném itthon cserélni a vezetékeket alumíniumról rézre.
A baj a családdal kezdődik. Szerintem ki fogjátok találni, hogy miért. Azzal van a bajuk, hogy vésni kellene. Mondtam nekik, hogy meg lehetne talán csinálni az egészet vésés nélkül. Ebben kérném a segítségetek!
Jelenleg Bergmann csövek vannak a falban általában 25mm-es átmérővel.
Az lenne a kérdés, hogy én ebbe az egy 25mm-es csőbe belehúzhatom-e több áramkör vezetékeit?
Mindenképpen úgy kéne megoldani, hogy minél kevesebbet kelljen vésni. A kötő -és szerelvénydobozok régi fajták,de szerintem még jók. A 25mm-es csőbe max hány darab 1,5-ös vezetéket húzhatok bele?
Egyenlőre ennyi.
Köszönöm szépen!

nova

Régi csövekkel az a baj, hogy sokszor eléggé gyenge a szerkezetük. Az ilyen jellegű felújítások tényleg nagy rombolással jár, viszont az egyszer kell rendesen megtervezve megcsinálni. Utána úgyis a festés mindent eltakar. Ráadásul a vezeték cseréknél előfordulhat sokszor, hogy kiszakad a kötődobozoknál a cső. Az évek alatt ráadásul megváltoznak a fogyasztási szokások. Sokkal több fogyasztói leágazásra van szükség, mint mondjuk 20 évvel ezelőtt. Érdemes elolvasnod a különböző villanyszerelői oldalakon, hogy milyen kiépítéseket javasolnak.  ;)
Például olvasólámpák, falikarok, stb. lehetne hosszan folytatni a sort.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

petike199600

Egy új mérőhely kiépítése anyaggal együtt kb. mennyibe kerül az elműnél?
1 fázis. Most régi faszekrényes mérőhely van.
Köszönöm!

nova

Nem az ELMű csinálja hanem áramszolgáltatónál regisztrált villanyszerelő.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!