Családi ház építés

Indította Padavan, 2012. október 06., 13:32:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Padavan

Sziasztok,
Új tagja vagyok a fórumnak, és ehhez hasonló témát nem találtam, így gondoltam felvetem a kérdést.
Rólam pár mondatban, nagy vonalakban:
A közelmúltban végeztem el a villanyszerelõi szakiskolámat és sajnos a gyakorlati képzésünk borzalmas volt, szóval így a gyakorlati szaktudásom a nullához közeli és jelenleg nem is ebben az iparágban vagyok jelen. Jelen vagyok az építõiparban, így csak néha kerülök közelebb a villanyszerelõkhöz, és onnan tudok pár technikát lelesni. Így bizonyára számomra is jól fog jönni ez a fórum a késõbbiekben is, hiszen itt sok jó, hasznos információra lehet lelni. Az elsõ kérdésem, kicsit távoli, de mégis szeretném kikérni a véleményeket. A koromból fakadóan egy távolabbi tervemet szeretném kicsit elõrébb hozni. 3-4-5 év múlva szeretnék családi ház építésébe kezdeni. Amikor belekezdek nem szeretném, ha az összes költség ami ezzel adódik egybõl rámzúdúlna, így azt vettem a fejembe, hogy költségelosztásban, évente egy bizonyos összeg ráfordításával, elõre megvennék anyagokat, így a ház költségeibõl lefaragnék, mire a ház építésébe kezdek.  Nyilván most a villanyszerelõi anyagokról volna szó. Mit javasoltok, érdemes elõrébb megvenni anyagokat? vagy jobb lenne ha a kornak megfelelõ anyagokat, aktuálissan vásárolnám meg? Nem szeretném, hogy mire odaérek már elavult kábelek, dobozelosztok, stb.. álljanak a rendelkezésemre. Ezért kérdezek itt, mert mint említettem nekem az elméleti tudásom jóval több mint a gyakorlati, és biztos van aki jobban látja a dolgokat. Mennyire rohamos ennek az iránynak a fejlõdése. Köszönöm szépen a segítséget elõre is.

nyaki

Az anyagminõséget tekintve rohamos a leépülés. Én inkább így fogalmaznék. A piacgazdaság ezt hozta, amit a voksunkkal is igazoltunk.
Ami biztos, hogy sok nagynevû cég kínálatában is van ratyi minõség drágán, de van noname-es gyártónál is minõségi olcsó cucc. A választás nagyon nehéz, de vannak bejáratott anyagok, amibe érdemes belefektetni.

nova

Ennyi erõvel a pénzt is félreteheted az évek alatt, amit erre a célra szánnál. Persze az infláció miatt van ráció abban, hogy elõre megvásárolsz minden olyan villanyszerelési anyagot melyre késõbb szükséged lehet. A politikai vonulatot hagyjuk meg más fórumoknak. Mivel írtad, hogy nem igazán van tapasztalatod a villanyszereléssel kapcsolatban így elõször is a saját igényeiddel kell tisztába kerülni, tehát, hogy hova milyen villanyszerelésre lesz szükség. Ha ez megvan akkor lehet a megvásárolandó anyagokról beszélni. Nyilván olyan alkatrészeket, szerelvényeket érdemes vásárolni melyeknek nem árt a huzamosabb tárolás.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

etfLED

Szerintem egy családi ház villamos hálózatához nincsenek olyan anyagok amiket érdemes elõre beszerezni
Nincsenek olyan berendezések amelyekre érdemes elõre beruházni még akkor sem ha most van rá pénzed , inkább tedd félre
A technika olyan gyorsan fejlõdik és vele az anyagok is , hogy fölösleges elõre tervezni , legfeljebb a kerted tele lesz lommal
Kezd el az ismerkedés az új technikával (Aerogel/egyéb szigetelés, LED világítás , 12VDC hálózat, napelem , villamos hûtés fûtés.stb)

JUVILL


A pénzt az építkezés idejére félre lehet tenni. Ez egy megoldás. De azért vannak olyan villamos anyagok, melyek 3 - 4 - 5 év alatt azért nem fognak elöregedni, és ezeket a termékeket olyan gyakran nem is szokták cserélni.
Gondolok itt az elosztókra, azok tartozékaira. Kapcsolók, kismegszakítók, áram-védõkapcsolók. Ilyen termékek a szerelési segédanyagok. Csavarok, vezeték összekötõk, saruk, érvéghüvelyek. Meggondolandó a mûanyag védõcsövek és kötésdobozok elõre, vagy szakaszos megvásárlása is. Az viszont igaz, hogy ezek a mûanyag termékek elöregednek. Törékenyebbé válhatnak. Ez függ a tárolás körülményektõl is. A kábelek, vezetékek tekintetében másabb a helyzet. Itt a szigetelések elöregedésévek lehet számolni. (De azért 3 év alatt nem fog tönkre menni.) Az egyéb installációs termékek, világítási kapcsolók, dugaszoló aljzatok, lámpatestek elõre megvétele nem biztos, hogy célszerû. Pár év alatt olyan új termékek kerülhetnek a piacra, ami befolyásolhatja ízlésedet. Hogy mûszakilag jobb konstrukciók lesznek-e a korábbiaknál, azt egy kérdés.
Vásárolhatsz elõre villamos anyagot, de tartsd szem elõtt azt, hol tudod ezeket biztonságosan tárolni, és fennáll-e a veszélye az anyagok elöregedésének.
Amennyiben a feltételek nem adottak, akkor inkább tedd félre a pénz, és a kivitelezés alkalmával újabb fejlesztésû anyagokra költsd.

Padavan

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Sokat segítettek abban, hogy döntést lehessen hozni. Végûlis abban nagy igazatok van, hogy a nagy bevásárlásommal , több kárt csinálnék mint hasznot, hisz mire odakerülnék sok minden változhat, és addigra meg már elavult, öreg kábeleim, dobozaim, és kismegszakítóim lennének, ami helyett valószínûleg inkább ujjat vennék.
Köszönöm még egyszer a segítséget a témában!

Novill

Viszont van lehetõséged a családi házad villamos hálózatának a megtervezésére. Itt számtalan jó ötletedet is meg valósíthatód.

Padavan

Valóben, ez egy jó ötlet, azt amúgy is jó alapossan át kell gondolni. Mostanában az intelligens ház technológiákkal szemezgetek, ha ilyet szeretne az embert, azt is bele kellene tervezni, mire én odakerülnék, valószínûleg már szinte alapvetõ funckiókkal fel kellene szerelni a házat, hogy tartani lehessen  a lépést. Viszont , ahogy a jelenlegi árait nézegetem, ezt nem sokan engedhetik meg maguknak.

Novill

Na és ennek hogyan  is kezdenél neki a gyakorlatban? Vannak el képzeléseid errõl?

Padavan

Én úgy tudom, kijavíthattok ha tévednék, hogy ennek a kivitelezése jóval egyszerûbb, mint, hogy az elemeket megvásárolja magának az ember, vannak kész modulok, illetve doksik, amik ezt le is írják. Illetve elég sûrûn látok ingyenes, olcsó oktató órákat, amin részt lehet venni, és bevezetik az embert ennek a világába. valószínûleg ott kezdeném, de ha épp úgy épülne fel a házam, hogy nincs benne hanggal kapcsolható világítás, automatikus fûttés. Valószínûleg nem mennék a falnak. Inkább csak felmerült bennem, ha már az ember ilyen dologra adja a fejét, nyilván azt szeretném, hogy ne maradjanak nyitott kérdések. Persze bõven van idõm, de valahol el kell kezdeni.