Milyen kötõelemet használsz a vezetékek kötéséhez

Indította nova, 2011. január 07., 20:26:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

felvillanyozlak

Javasolnám a villamossági boltban nézzetek utána a köznapi nyelven "csattos Wagonak"nevezett cuccnak...Jó kis dolog...Kifejezettem sodrott vezetéket kötéséhez találták ki..:-)

nova

Jó dolog megkönnyíti a rugóerõ kioldását a csavarhúzós módszer helyet. Nagyobb sorkapcsoknál már nem alkalmazzák, túl nagy erõkar kellene :) Persze ott könnyebb a vezeték rögzítése, hiszen c sínre vannak rögzítve.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Ez jó kérdés.
Jó a WAGO, jó a Weidmüller...
De ne feledjük el, hogy ezek a kötõelemek általában azonos keresztmetszetû és azonos anyagú vezetékek összekötésére alkalmasak. A gyakorlatban sokszor elõfordul, hogy különbözõ keresztmetszetû vezetékeket kell összekötni. Ilyen esetben célszerû sorkapcsokat alkalmazni, de olyanokat, melyek lemezeltek.

nova

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2011. december 30., 10:51:41 DÉLELŐTT
A gyakorlatban sokszor elõfordul, hogy különbözõ keresztmetszetû vezetékeket kell összekötni.

Vezeték keresztmetszetet nem csak biztosító segítségével lehet váltani?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Elméletileg és elõírás szerint biztosítóval lehetne.
Felülvizsgálat alkalmával több helyen találtam már olyan régi szerelést, ahol volt a
dugaszoló aljzatoknak 16 A-os biztosító, innen 1,5 mm2-es vezeték ment el kötésdobozba, onnan viszont már 2,5 mm2-es vezeték ágazott le a dg.aljzathoz.
Annak örültem csak, hogy réz volt mindkettõ.

Villanyreszelő

Idézetet írta: krisz1986 Dátum 2011. december 18., 10:50:54 DÉLELŐTT
Én ugy tudtam erõs áramra eleve tilos is forasztott kötést készíteni. De ugylátszik én emlékszem roszul. Én is inkább vagy sorkapocsot részesítem elönyben. Kerülöm a forasztást.


Nem tudod rosszul. 2012-es oktatás szerint tilos forrasztott kötéseket alkalmazni,de a szakoktató csendben elmondta hogy szakszerű otthon a műhelyben...

Üzenet összefûzve: 2012. november 12., 18:41:50 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Novill Dátum 2011. december 18., 12:58:54 DÉLUTÁN
Igaz a reklámok tele vannak a wago kötõ elemekkel. Van rá pénzük!
De én már láttam vizsgálat közben a wagot, KF, sorkapocs és a régi villanyszerelõ( 5cm hosszan összesodorva és félbe hajlítva fogóval jó megszorítva) módszerrel összekötve. És ebbõl a vizsgáltból nem a wago minõsült a legjobbnak. Igaz itt az idõ tényezõ nem volt vizsgálva, mert az is sokat számít.DE tény, hogy ma már a wago kötõelemek vannak döntõen beépítve az új létesítményeknél.
Felülvizsgálóként a forrasztott kötéseket nem fogadom el, csak ha KF kötõelemet csavarnak rá. A wagot, KF és ezekhez hasonlókat elfogadom. A sorkapocs kötésekkel kapcsolatos aggályom az utólagos után húzások kérdése. Mert a gyakorlatból is lehet tudni minden csavaros kötés idõvel meglazulhat. A forrasztott kötést nem lehet megvédeni a szabványok tekintetében. Nem beszélve arról, hogy iparszerû tevékenység során ki tudná megfizetni. Így maradjunk a megfelelõ minõségû szabványos kötõelemek használata mellett, mert abból nem lehet problémánk. Mert ezek minõsítése megfelelõen is van dokumentálva.


KF kötőelemknél nem merül fel a lecsavarodás veszélye?

Safety

"Nem tudod rosszul. 2012-es oktatás szerint tilos forrasztott kötéseket alkalmazni......"

Az ilyen vélemény csak akkor hiteles, ha pontos szabványhivatkozással együtt párosul, ugyanis arra senki nem hivatkozhat, hogy "olvastam a neten....." szakmai körökben és pl. minősítő iratokban alá kell tudni támasztanunk az állításunkat pontos előírásra való hivatkozással.

savair

Én   a K.f.  kötőelemet  valamint  a sorkapcsot  részesítem előnyben azzal a bizonyos  vagóval túl sok tapasztalatom nincs!  El tudnám képzelni   különböző nemű vagy  keresztmetszetű  vezetékek  összekötésére  a K6B-  s  sorkapcsot  jó  kis  bakelit  ház  szorító lemez  stb.. ezzel  csak egy  baj van  hogy  a csavarját  szinte  lehetetlen normálisan meghúzni!! 
Sokszor  előfordul szabványossági  javítás  során  hogy  egy  80-as  dobozba  annyi  kötést  összezsúfolnak  hogy  a  kötőelemnek már  szinte  nincs  is  hely,   ilyenkor  lehet   hajtogatni.....  Gondolom ismerős  ez nektek is.. :) :)

Könyves Kálmán

Kb. 5-6 éve csak WAGO universal, a régi sorkapcsos kötéseket ha megbontom, soha nem kerül vissza sk. A WAGO drágább, de többször használható. Hátrányát még nem sikerült megtalálni, de biztos bennem van a hiba ;) Ára gondolom sokakat visszatart, de időben sokkal gyorsabb, feszültség alatt sokkal biztonságosabb dolgozni vele, mint egy sk.-val. Aztán a mostani sk. minőségekről meg már ne is beszéljünk!

Villanyreszelő

Idézetet írta: Safety Dátum 2012. november 12., 18:50:17 DÉLUTÁN
"Nem tudod rosszul. 2012-es oktatás szerint tilos forrasztott kötéseket alkalmazni......"

Az ilyen vélemény csak akkor hiteles, ha pontos szabványhivatkozással együtt párosul, ugyanis arra senki nem hivatkozhat, hogy "olvastam a neten....." szakmai körökben és pl. minősítő iratokban alá kell tudni támasztanunk az állításunkat pontos előírásra való hivatkozással.

Megfelel egy villanyszerelő szakoktató szava? :)
Ha szeretnél még bizonyítékot elküldöm a hanganyagot,továbbá a bizonyítványomat beszkennelve.