Milyen kötõelemet használsz a vezetékek kötéséhez

Indította nova, 2011. január 07., 20:26:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Igaz a reklámok tele vannak a wago kötõ elemekkel. Van rá pénzük!
De én már láttam vizsgálat közben a wagot, KF, sorkapocs és a régi villanyszerelõ( 5cm hosszan összesodorva és félbe hajlítva fogóval jó megszorítva) módszerrel összekötve. És ebbõl a vizsgáltból nem a wago minõsült a legjobbnak. Igaz itt az idõ tényezõ nem volt vizsgálva, mert az is sokat számít.DE tény, hogy ma már a wago kötõelemek vannak döntõen beépítve az új létesítményeknél.
Felülvizsgálóként a forrasztott kötéseket nem fogadom el, csak ha KF kötõelemet csavarnak rá. A wagot, KF és ezekhez hasonlókat elfogadom. A sorkapocs kötésekkel kapcsolatos aggályom az utólagos után húzások kérdése. Mert a gyakorlatból is lehet tudni minden csavaros kötés idõvel meglazulhat. A forrasztott kötést nem lehet megvédeni a szabványok tekintetében. Nem beszélve arról, hogy iparszerû tevékenység során ki tudná megfizetni. Így maradjunk a megfelelõ minõségû szabványos kötõelemek használata mellett, mert abból nem lehet problémánk. Mert ezek minõsítése megfelelõen is van dokumentálva.

krisz1986

Én legalább negyedévente amikor vilanyászkodok itthon minden helységben igyekszem az öszes sorkapcson relén kapcsolon stb. meghuzni a csavarokat. Ha valahova megyek ki szigoruan vadonatuj terméket szerelek be. Szerszámban is igyekszem a jobbat venni. Megéri az árát az új alkatrész.

Gyurmaúr(fi-relé)

Arról már nem is beszélve, hogy a wago csak 2.5mm2-es méretig létezik, tehát e felett mit lehet tenni? Illetve, hogyan kötsz MTK-t, vagy MKh-t, mert azokat aki beimádkozza a wago-ba, nos annak én lovasszobrot állíttatok, fémhalogén lámpás megvilágítással.  A magam részérõl én a "sima" csokit használom, 10-es kábelig, felette pedig weidmüllert, vagy wielandot, sõt mostanában kezdek áttérni a hensel kötõdobozaira, mert 16mm2 -tõl sztem azok a legtutibbak. Ha pedig a megrendelõ picsog az ár miatt, akkor mindig mutatok neki 1-2 szétégett elosztós, elágdobozos képet és onnantól "csitu" van! (ahogy VV Vera modotta volt)...  8)

nova

Szerintem nem olyan rosszak a wago sorkapcsok vannak jó megoldások benne, például ha sínre pattintós kivitelt használ az ember.
@Gyurmaúr(fi-relé) akkor kérném a szobrot, de aztán 5 méter magas legyen legalább. :)  Persze én is csak akkor tudom megcsinálni, ha megfelelõ méretû kábelhez, megfelelõ méretû sorkapcsot használok. Létezik amúgy nagyobb méretben is akár 35-ös mkh kábelt is be lehet kötni vele. Nem kell csavar után húzással küszködni, ha pedig egy rezgõ gépen található kapcsolószekrényben használjuk az ilyen rugós szorítás elvén mûködõ sorkapcsokat akkor hasznosabb is talán.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Kis segítség a ló állításhoz. :)

Ráadásul itt nyomon követhetõ, hogy teljesen helyére került-e az ér.

Marton

Idézetet írta: novaLétezik amúgy nagyobb méretben is akár 35-ös mkh kábelt is be lehet kötni vele. Nem kell csavar után húzással küszködni, ha pedig egy rezgõ gépen található kapcsolószekrényben használjuk az ilyen rugós szorítás elvén mûködõ sorkapcsokat akkor hasznosabb is talán.


Az elõbb nem sikerült jól használnom az idézést, koorigálok. Tehát ahogy Nova is írta vannak nagyobb keresztmetszetre is ruggós kötõelemek. Igaz ezek T35 sínre szerelhetõ kivitelûek és nem kötõdobozba valóak. Manapság az új (német) gépek szekrényeiben szinte csak ezek találhatóak, betáplálási pontokon is nagy keresztmetszetekre is . Jó dolog mert nem függ a kötés jósága a szerelõ kézerejétõl. Minap is meglepõdtem egy neves német gépben, hogy milyen lazára sikerült az azt összeszerelõnek a mágneskapcsoló csavarjait meg nem húzni. Több hasonló szekény részbõl álló gép esetén észrevehetõ  a csavarok meghúzási erejébõl következtetni, hogy több szerelõ szerelte össze azokat. Egyébként mágneskapcsoló, reléfoglalat, stb. is kérhetõ ruggós beköthetõséggel és ez sem újdonság ma már. Ha tehetem új szerelésnél elõnybe részesítem ezeket.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, ismét leborulok nemes nagyságtok elõtt!!! Az igazság, hogy nekem még soha nem sikerült úgy összetekerni egy 1.5-ös MKh-t, hogy az szétfodrozódás, elhajlás nélkül bemenjen a wago-ba. persze, ha valaki érvég hüvelyt hûz rá,akkor talán sikeresebb lehet. Ami a nagyobb keresztmetszeteket illeti, ott már tényleg elgondolkodtató, hogy jó a wago, pláne, ha 4-5 vezetékért kell összekötni. Igérem, a jövõben gyakorolni fogom a wagozást!!!  ;)

Marton

A ruggós (Wago) kötõelemekbe mindig érvéghûvely nélkül illik a hajlékony vezetéket bekötni. Érvéghüvely akkor tekinthetõ jónak ha azt nagyon jó minõségben, tömören van felpréselve. Itt egyébként a kapcsoló szekrények sínre szerelt, célszerszámmal (csavarhúzóval) nyitható moduláris elemeirõl beszélek.

nova

Igen a wago sorkapcsokhoz nem szabad használni érvéghüvelyt nem arra van kitalálva. Általában az a tapasztalat, hogy a vezeték szigetelés eltávolításánál ha nem "kócolódnak" össze a vezeték szálak akkor simán be lehet rakni a sorkapocsba.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

nova, természetesen csak vicc  ;D volt, hogy a wago esetében érvéghüvelyt húzzunk az MKh/MT erére, hisz ugye a wago érintkezõje és az ér is Cu, nomármost, az hüvely az ugye nem az, azontúl a wago-nak pont az a lényege,hogy 1 az1ben fogadja a vezetékeret, miáltal egy stabil kötés valósítható meg vele egyrészt tömör-tömör, másrészt tömör-sodrott erek közt.