Világítás A-Z-ig!

Indította krisz1986, 2012. március 30., 20:30:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Na kérem szépen. Igazándiból az érdekelne ti milyen típusú világítótesteket ajánlotok felszerelni hova miért milyen elõnyei hátrányai vannak. Milyen hibáik, fogyasztás, milyen hatásfokút,mennyi lux legyen stb. Járjuk egy kicsit körül ezt is. Lakás, kert, mûhely, fészer stb.

Üzenet összefûzve: 2012. március 31., 19:29:21 DÉLUTÁN

Na mi lett ennyire lelépet mindenki?

JUVILL


Errõl korábban már beszéltünk.
A lámpatestek használatát a környezet jellege határozza meg. Az esztétikai kivitel, egy más téma.
A környezet jellegének megfelelõ IP védettség szükséges. Ha robbanásveszélyes a környezet, akkor attól függ, milyen a ZÓNA besorolás, ez határozza meg a robbanásbiztos védelmi módot.
A megvilágítás a munkakategória függvénye. Ez határozza meg luxban a megvilágítás értékét. Erre darabszámot kell meghatározni. Figyelembe kell venni a fényforrás fényáramát, a falak, tárgyak színét, ezzel együtt a hatásfokot.
A fogyasztás megint egy más téma. Izzó, fénycsõ, LED ... teljesítmény nagyság....
És akkor adsz egy ajánlatot a szerelésre. Majd jön a válasz, hogy sok!:):
Mi kerül ennyibe?
Lehet gyertyát is használni, csak nagyobb a tûzveszély.:)

krisz1986

Legelõször is köszönöm,hogy szakítottál rám idõt. És mindenre kiterjedõ precíz választ kaptam. Ez a válasz precíz! :) Teljes mértékben!

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, kérlek alássan, akkor -mivel vizuálisak lennénk, vagy mi- íme 1-2 fotó:

ha kûltéri és még ráadásúl készenléti szünetmentes megvilágítás kell...

ha a padlásra kell megfelelõ egyenletes fényt biztosító, természetesen IP65-ös...

ha a kb30m2-es konyhával egybenyiló hallba kell általános célú, egyenletes szort fényt kibocsájtó, lehetõleg T5-ös, tehát korszerû, takarékos...

ha a mosogató felett kell egy helyi célú és lehetõleg keveset (9W-os FD kompakt) fogyasztó...

ha szintén ebbe a helyiségbe kell egy készenléti akksis, mely természetesen a bejárati ajtó felett van elhelyezve...

ha a ház sarkára kell, hogy bevilágítsd az udvart (36W-al)...

ha a gépház lejáratához kell, hogy orra ne ess a nagy Magyar éjben, természetesen IP65-ben, hisz hiába a mûanyag "palatetõ", azért ez kûlsõtér...

ha a tárolók elõtti teret kell jól megvilágítani, hiszen itt ténykedés is szokott lenni, bár erre már lehet azt mondani, hogy kissé kopottas, de azért még jó ez a fénycsõ szövetkezetes 3x36W-os...

ha a mûhelyben kell egy folyamatos fénycsík, hogy ne árnyékoljon sehonnét semmi, persze a derék 2x36-os Emika se most lett feltéve, de hibátlanúl szolgál, 5 év alatt 1 csövet kellett kicserélni, mert már nem volt fénye a T12-es 40W-osnak, így már mindegyik aramtúrában 36W-os van...

a kocsiszínbe, hiszen van úgy, hogy itt is kell fúrni, faragni, hegeszteni, stb... ja és mellesleg ezzel az udavar középsõ részét is igen jól be lehet világítani, 2x36W-al...

a birtok végébe, a tó mellé, hogy lássuk a halakat, békákat, meg ami még arra téved... az egyik jelenleg 150W-os Natrium, a Z1-es pedig 70W-os dettó...

az irodában, 3db 2x13-as E27-es foglalatú kompakttal...

és végül a fürdõben, ill a wc-ben, természetesen LED-es GU10-el...
Remélem, kielégítõ voltam?!  ;D


Üzenet összefûzve: 2012. március 31., 22:17:00 DÉLUTÁN

Urak, sorry, hogy nem jöttek fel a fotók, csak rákattintásra ugranak be, lehet, hogy vmit "elk.rtam, nem kicsit, nagyon..."  :'(

[info]Kijavítottam :)   nova[/info]

JUVILL


Ott az alján...
A fürdõben....
Milyen védettségûek ezek a lámpicskuk?

Gyurmaúr(fi-relé)

Hááát, õõ izé... :o IP nagyon alacsony védettségûek, de ez nem az én kecóm, hanem az egyik haveré és ezek pedig IKEA-s lámpák, melyekrõl úgy általában megvan a nyomdafestéket nem tûrõ véleményem...

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. április 04., 19:16:13 DÉLUTÁN
Hááát, õõ izé... :o IP nagyon alacsony védettségûek, de ez nem az én kecóm, hanem az egyik haveré és ezek pedig IKEA-s lámpák, melyekrõl úgy általában megvan a nyomdafestéket nem tûrõ véleményem...
Nem "kekeckedésbõl" írtam. Kinagyítottam azt a képet. A fényforrások buráinak a védettségét nem látom tisztán, azt sem, hogy van-e bennük tömítés. Azt viszont igen, hogy a lámpatest mennyezethez illesztett része, az idõszakosan nedves helyiségeket figyelembe véve, védettség szempontjából "kívánni valót hagy maga után." Nem javasolnám fürdõkben való felszerelésüket.

nova

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. április 04., 19:16:13 DÉLUTÁN
Hááát, õõ izé... :o IP nagyon alacsony védettségûek

Na majd ezt is felveszem az IP számos besorolás aljára.  ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

mikerulz

Sziasztok,

világítás tervezésnél akadt némi szakmai problémám, ezért röviden vázolnám a szituációt.
Lenne egy üzemcsarnok melynek mennyezete íves, a középpont a talajhoz képest kb 5.5 méter viszont az épület hosszirányára merőlegesen, háromméteres közönként, 4 méter magasságban gerendák vannak. A könnyebb érthetőség érdekében mellékeltem egy vázlatot az épületről és a lámpatestek tervezett helyéről.

Az oldalnézeten látszik, hogy a lámpatestek sorai (3 darab/ sor az épület szélessége miatt) a gerendák között van.  És itt jön a bökkenő. Ha lejjebb engedem akkor leüthetik targoncával, ahogyan azt már pár biztonsági kamera is megtapasztalta ezért a gerendákra sem szerelhetem. Ha pedig feljebb rakom akkor meg a gerenda árnyékolhat. Arról nem beszélve hogy néhány közönként középen van egy tetőbevilágító amit nem akarok eltakarni.  Egy hasonló üzemcsarnok részbe már terveztem világítást de ott a belmagasság nagyobb volt, a gerenda talaj távolság kb 6 méter volt és szerelhettem a gerendára, viszont az ottani 2x58W-s lámpatesteket az itt lévő 4 méterre erősnek tartom (főleg ha minden közbe rakok). A 2X36W-ost meg gyengének. Ezért gondoltam szabályozható világításra, de tekintve, hogy elég sok lámpatest kell így a DALI fényerőszabályzók elég drága megoldást nyújtanak.
Sajnos a megvilágítandó felület sem egyenletes, mert elég magas, CNC vezérelt, speciális formavágók vannak az üzemben ezért a DIALlux-al számított értékek számomra nem hitelesek.

Tehát a kérdésem, hogy ki, mit és hogyan rakna fel. Esetleg milyen szakaszolással (pepita, minden 2. sor stb.) vagy milyen eszközöket alkalmazva. Persze az ár fontos tényező.

czapi

Idézetet írta: mikerulz Dátum 2014. május 20., 15:19:29 DÉLUTÁN
Sajnos a megvilágítandó felület sem egyenletes, mert elég magas, CNC vezérelt, speciális formavágók vannak az üzemben ezért a DIALlux-al számított értékek számomra nem hitelesek.
Üdv!

Miért nem pakolod be a gépeket is egyszerűsített ábrázolással, és miből gondolod hogy jobban számolsz mint a DIALux?

Itt egy példa, igaz ez RELUX: