Fénycsõ világítás javítása, hagyományos elõtéttel és elektronikus elõtéttel

Indította Novill, 2012. szeptember 20., 20:02:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 A villanyszerelés során gyakran találjuk magunkat szemben a fénycsõ világítás javításával. Viszonylag egyszerû feladat volt a hagyományos elõtéttel rendelkezõ fénycsõ armatúrák javítása. Itt meg vizsgáltuk jó-e a fénycsõ, gyújtó, elõtét és az ezeket kötõ vezetékek folytonosak-e. ÁVK -s rendszerekben gyakran megviccelt bennünket, ha a foglalat erõsen oda szorította a vezetéket. Hõ hatására levékonyodott a vezeték szigetelése, szigetelés romláskor leoldott a fi relé.
Egyik kolléga kérdezte, hogy hogyan keresem ki a hibát az elektronikus elõtéttel rendelkezõ armatúráknál. Addig egyszerû a feladat amíg ellenõrizzük, hogy megkapja-e 230V-t, illetve az elõtét és a foglalat érintkezõi között folytonosak a vezetékek. De vajon hogyan ellenõrizzük le, hogy az elektronikus elõtét a rossz?

nyaki

Roppant egyszerû!
Feszültségkémlelés és beleteszel egy új csövet és ha meg sem nyikkan, vagy vibrál haloványan, akkor elõtétcsere, bár egy izzítószál ellenõrzés sosem árt.
Eddig elég keveset kellett cserélnem, illetve javítanom, mert én csak a minõségibb vagy éppen a javítható típusokból próbáltam eladni és felszerelni. Ezek a ragasztott pult alá szerelhetõ lámpatestek bírják ameddig bírják, de kb. 3-4 csõcserét kibírnak, mert az azokba való csõ sem százas, aztán lámpatestcsere. Piacgazdaság van jó sok szeméttel. :(
Azért mondanám, hogy aki nem ért az elektronikai áramkörökhöz, az ne nyúlkáljon az elõtétekbe, mert kellemetlen meglepetés érheti. ;) Inkább cserélje ki.

Marton

A nagynevü márkák elektronikus elõtétei is elromlanak, azok sem örök életüek. Ez gyakorlati tapasztalat. Lehet, hogy javíthatóak volnának de erre nem kényszerültem rá ott ahol ezek vannak alkalmazva. Cseréljük. Elég bonyolult és ismeretlen IC-vel képesek gyártani. Elvileg a puffer kondijaik kiszáradása, felpúposodása jöhet szóba. Olcsóbb készülékek elektronikus elõtétei jóval egyszerübbek, általában ez eredetien is kinai, nem csak ott gyártatott. Ezek javíthatóbbak, mindig a pufferkondenzátor volt a rossz. Egy esetben nem az elektrolitkondi hanem egy kerámia kondi gyengesége okozta a nem müködést.
A hagyományos elõtétes fénycsöves lámpatastek viszonylag nagy hõt termelnek. Ez miatt is az elõtét fojtótekercs egyszer csak kikészül, szétporlik. A foglalatok is képesek az UV fénytartalomtól meg a hõtõl szétpoladni. Némely gyártmányt annyira gyenge minõségben készülnek, hogy bosszantó, nem szerelõ barát kivitelü. Ez bekötéskor ill. fojtó vagy foglalat cserekor derül ki amikor nincs ami rögzítse(lógatja) a szerelõ lapot a müvelet elvégzéséhez. Ha van is értelmes függesztõ egy-két éven belül kiszárad, elporlik, nem segít javításkor. Lényeg itt is az ólcsó kivitel.

Novill

A fénycsõarmatúrákba való elektronikus elõtét ára olykor közelit az új kínai armatúrák árához. Én személy szerint kicserélem az elõtét, nem javítom õket. Ezeknél a fénycsõ armatúráknál sok esetben a foglalatoknál van kontakt hiba. Igen vannak különbségek az armatúrák és armatúrák között. Egy régi gyártmány háza súlyra is nehezebb, mint a maiak. Ezért a  felület egyenletessége miatt sok esetben az armatúra foglalatainál érintkezési problémák merülhetnek fel. A feszültségkémlelésen túl a mûszeres vizsgálatra gondoltam egyébként. Tudjuk, hogy az elektronikus elõtét három fõ részbõl áll, így a gyújtó részbõl kicsatlakozásnál milyen vizsgálatot lehet elvégezni.

nova

Ha valaki ismeri esetleg jobban az elektronikus elõtétek kialakítását és mûködését és kedve lenne esetleg a tudásbázisban egy kis összefoglalót írni róla az hasznos lenne esetleg.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

Az elektronikus elõtétekrõl van egy honlap ahol szerintem ezt alaposan meg lehet ismerni, megérteni. Nem fognák hozzá újra írni. Ezt külsõ mérésekkel szerinte nem lehet kimérni, hogy jó-e, csak együtt a csõvel müködik helyesen. Hibáját csak az elektroniai elemek önálló kimérésével lehet megállapítani hacsak nincs látványos alkatrész meghibásodás, kondi felpúposodás. Ez egyébként már elektromüszerész szakterületnek minõsíthetõ. Aki foglalkozik elektronikával is annak nagy segítség e témában ez az oldal:
http://skory.gylcomp.hu/fenycso/fenycso.html 
Ha mégis megjavításra kerül, azzal gyakorlatilag a környezetünket is védhetjük mert nem kell az elõtétet egy piciny alkatrész vagy érinkezés hiba miatt kidobni.

Villanyreszelő

Én felszereltem egy vadonás új armatúrát dobozból,aminél csak az egyik csõ világított,meglepõdtem.
Gondoltam rosszul pattintottam a helyére a foglalatokat,de a vezetékezést tekintve jók voltak,de azért megcseréltem,úgy sem volt változás.
Majd elkezdtem böngészni az elektronikus elõtét rajzát,és a vezetékezést,és gyárilag 2 vezetõ fel volt cserélve,nálunk anno a Tungsramban kipróbáltak minden fényforrást csomagolás elõtt,nem értem ezzel mi történhetett.
Kérdésem lenne,hogy általános jelenség az,hogy elektronikus elõtétnél egy fénycsõ,sem világít ha meghibásodik az elõtét? Én úgy vettem észre.

Marton

Elektronikus elõtéteknél lehet az, hogy egyik csõ sem világít. Enne feltétele, hogy a két csövet egy elektronikus elõtét táplálja. Közös bennük az elektr.elõtét betáp oldala, azaz a "tápegysége". Ezek müködési elve, hogy a váltó feszt, hálózati feszültséget elöbb egyenirányítjuk és utánna több 10kHz-es frekvenciával megszaggatjuk, transzformáljuk. A korábban közölt linken ezek jól le vannak írva. Mint korábban is írtam, általában a puffer kondik gyengülnek le, ha nem teljes a "kimerülésük" a két csöves elektronikák még egy csõvel tudnak müködni.
Egyébként tényleg gyakori a teljes müködésképtelenség.

wvillw

Üdv! A témával kapcsolatban lenne egy kérdésem. A hagyományos előtét megadta magát, ki szeretném cserélni, kidobni nem akarom a lámpát mert egy speckó akváriumot világító lámpáról van szó. A 30w-os fénycsőhöz használhatom-e a 36 w-os fénycsőarmatúrához való trafót? Az elégett trafó 1x32 w "értékű".
Előre is köszönöm a segítséget.

nyaki