Videómagnóval kapcsolatos kérdések

Indította Attila1, 2020. szeptember 30., 17:30:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Attila1

Sziasztok!
Nem vagyok szerelő,nincs semmilyen végzettségem elektronikai irányban.
Pár kérdésem lenne:
van-e esetleg a videómagnóban valamilyen védelem,mely működésbe lép,ha
-beszorul a kazetta,a mechanika nem adja ki,árt-e ez valaminek,vagy
-kisgyerek bele dob az üres kazetta részbe egy használt rágógumit,vagy
-a saját videómban(Panasonic NV-FJ762)belül láttam egy "HOT"feliratú részt,ez kb.hány fokosra melegedhet fel,
ha ráesik valami véletlenül,és nem veszem észre,lehet-e gond belőle?
Vagy ez a szó itt teljesen mást jelent?
Előre is köszönöm a válaszokat!

nyaki

A kazettatöltő mechanika váza és a kazettafészek tele van mikrokapcsolókkal és optoelektronikus érzékelőkkel, melyet a videókazettán lévő nyílások, rések, csapok működtetnek. Mind betöltéskor, mind kiadáskor egy szigorú logikai sorrend szerint történik a kazettakezelés, a fejmechanika mozgatása és a fejmotor indítása, leállítása. Ha valamilyen oknál fogva a logikai sorrend valahol megakad, úgy betöltés közben vagy lejátszás közben vagy kiadáskor, a logikai vezérlő leállítja a folyamatot, hogy ne tudjon megsérülni se a szalag, se a kazetta, se a betöltőmechanika, se a fejegység és megpróbálja a kazetta kiadását. Ue. érvényes a kazettába vagy a betöltőmechanikába vagy a kazettafészekbe került idegen tárgyak esetében is.
Sajnos idővel a kazetták, a szalagmozgató mechanika, a betöltőmechanika és a fejegység kopásából adódó pontatlanságok miatt, gyakorlatilag bármikor előfordulhat mechanikai sérülés a szalagon, a kazettában vagy a kazettatöltő mechanikában. A kazettamozgató mechanika nagyon erős műa. alkatrészekből áll, de a meghajtómotor áttételei miatt, ennek ellenére gyakorta előfordulnak törések. A mechanika javítása nem rentábilis, hacsak nincs egy kevés kilométeres donor, de ugyanez mondható el a fejdob kopásáról is.
Szalagok minősége is nagyban befolyásolja a mechanika működését. 180 perces szalagnál hosszabb játékidejű szalagok vékonysága miatti alkalmazását kerülni kell. Ez különösen érvényes a HiFi sztereó magnókra.
A HOT jelzés lehet egy mérőpont, de lehet egy erősebben melegedő alkatrészre való figyelmeztetés is. A szórakoztatóelektronikai berendezésekben használt alkatrészeknél és egységeknél, általában 50-70℃ fölé nem engedik az üzemi hőmérsékletet.

Attila1


Attila1

Egy mechanikába esett idegen test,vagy beszorult kazetta tud-e a videómagnóban zárlatot okozni?

nyaki

Ha az idegen test pl. pont fém és fekvő állapotban esett bele, valamint nem lett összevissza forgatva a gép, akkor nem keletkezik benne zárlat, de ha erőlteted a működést, akkor mechanikai hiba biztos, hogy lesz. Éppen ezért ajánlatos mihamarabb szétszedni és a beesett tárgyat eltávolítani.
A kazetta nem tud zárlatot okozni, legfeljebb működésképtelenséget.

Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. október 01., 18:06:41 DÉLUTÁN
Ha az idegen test pl. pont fém és fekvő állapotban esett bele, valamint nem lett összevissza forgatva a gép, akkor nem keletkezik benne zárlat, de ha erőlteted a működést, akkor mechanikai hiba biztos, hogy lesz. Éppen ezért ajánlatos mihamarabb szétszedni és a beesett tárgyat eltávolítani.
A kazetta nem tud zárlatot okozni, legfeljebb működésképtelenséget.
Értem.
Én arra is gondoltam,hogy beszorul például a szalagvezető,ami a fejdobra húzza a szalagot,az őt mozgató motor nem ég le,vagy ilyesmi?

nyaki

Semelyik motor nem tud leégni, mert az elektronika megóvja vagy a hajtószíj szakad el vagy a műa. fogaskerék törik. Tapasztalataim szerint, az idegen anyag már nem szokott eljutni a fejig, mert már a kazetta betöltésekor vagy a szalag befűzésekor hibát dog a gép és mindenáron ki akarja adni a kazettát vagy épp beszorul. Ha mégis sikerülne befűzni a szalagot és elindul a fej, akkor az viszont előfordulhat, hogy az idegen anyag eltéríti a szalagot a szalagpályáról, de ez szinkronhibát okoz a lejátszásban, így értékelhető tracking jel hiányában egy idő után ki fogja dobni a kazit.
Anno jó párat javítottam, de idegen tárgy okozta fej- vagy motorhibával nem találkoztam.

Attila1

Idézetet írta: nyaki Dátum 2020. október 01., 21:02:55 DÉLUTÁN
Semelyik motor nem tud leégni, mert az elektronika megóvja vagy a hajtószíj szakad el vagy a műa. fogaskerék törik. Tapasztalataim szerint, az idegen anyag már nem szokott eljutni a fejig, mert már a kazetta betöltésekor vagy a szalag befűzésekor hibát dog a gép és mindenáron ki akarja adni a kazettát vagy épp beszorul. Ha mégis sikerülne befűzni a szalagot és elindul a fej, akkor az viszont előfordulhat, hogy az idegen anyag eltéríti a szalagot a szalagpályáról, de ez szinkronhibát okoz a lejátszásban, így értékelhető tracking jel hiányában egy idő után ki fogja dobni a kazit.
Anno jó párat javítottam, de idegen tárgy okozta fej- vagy motorhibával nem találkoztam.
Erre se gondoltam volna.

Attila1

Nemrég szétszedtem a videómagnómat,mint talán már említettem.
A tápcsatlakozás környékén van egy kék színű alkatrész,amelyen egy picike sárga csík van talán,próbáltam lefényképezni.
(Az R22-es ellenállástól jobbra van feljebb.)
Ez mit csinál,és mi lehetne a baja a videómagnónak,ha meghibásodik ez az alkatrész?
A másik kérdés,hogy egymás tetején van kettő videómagnó,felette egy HDD/DVD rekorder,felette meg egy kicsi Mindig TV set-top-box.
Nem gondolnám,hogy ártanék a hűtésének,mert nem nagyon melegek,és nincs is egyiken se szellőzőnyílás.
Már nagyon régóta így használom.
Ez gond-e?

Attila1

Meg talán egy picike lyuk is van azon a kék színű valamin.