Villamos biztonsági felülvizsgálat 2020

Indította S/K, 2020. október 03., 15:20:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Én csak olyannal találkoztam, hogy a műszerbe fel lehet vinni bizonyos "hálózati struktúrákat" és a mérésnél a megfelelő helyekre ezeket el lehet menteni. Majd innen nyomtatni. De olyan szoftver, ami képes figyelemmel lenni az adott évek villamos szabványaira és egyebekre, még nem láttam. Próbáltam már én is sokmindent egyszerűsíteni, de "automatizálni" nem lehet. Inkább több sablont lehet előkészíteni a különbözű OTSZ-ek szerinti megfelelőség miatt, vagy az adott létesítési években érvényes szabványokat összegyűjteni, de kemény meló lehet egy programot erre írni...

S/K

Idézetet írta: Fecó Dátum 2023. március 28., 18:45:58 DÉLUTÁN
Én csak olyannal találkoztam, hogy a műszerbe fel lehet vinni bizonyos "hálózati struktúrákat" és a mérésnél a megfelelő helyekre ezeket el lehet menteni. Majd innen nyomtatni.

Én is csak ezt a módszert találtam, használtam. 1x. Otthon bevittem a műszerbe az előzőleg felmért helyiségeket.  Nem is volt gond addig, míg annyi helyiség volt amit mutattak előzőleg, de több helyiséget mutattak a vizsgálatkor  - amit előzőleg nem mutattak meg- ezért a helyszínen pötyögtem be a műszerbe az adatokat. (nem beszélve arról hogy "jaa, itt még van egy -két dugalj". Ez még ment is az első 4-5 bevitelnél, de nagyon "lelassult" a mérésekre fordított idő ami erre lett szánva. Ráadásul ugyanúgy kellett mellé a füzet és szintén felírni a helyiség nevét és az ott található hiányosságokat. Szóval ezt azóta sem, igaz nem is fűztem hozzá nagy reményeket. Volt ez vagy 10 éve.
Kb 5 éve ismét próbálkoztam "digitalizálni", de ez sem jött be. Ez egy digitális jegyzetfüzet amire a lapot ráteszi az ember és amit ír azt bluetooth-on átküldi a telefonra. Annyiból jó volt hogy digitálisan is megvoltak az adatok, de egy üzemben ahol nem irodai tisztaság volt ott mindig vigyázva kellett lerakni és a papírt lehetőleg nem összefogdosni.
Volt még a YOOGABOOK időszak is, de ez sem vált be. Itt már minden egyből a gépbe ment, de nekem ez is lassú volt, ott a helyszínen gépelgetni.
Maradtam a régi füzet, ceruza mellett és a fényképezés telefonnal. Van egy általános kábel szig.mérési táblázatom ami legtöbbször nincs nálam. na de azt a pár adatot L1-PEN/PE, L2-PEN/PE... stb felírom és kész.
Hallottam aki csekklistát/check-lista írt az általános dolgokról és úgy pipálgatta ki a helyszínen.
Szóval, papír-ceruza-fotó. ....és műszerek. :D

tothgyula

Az ember feje a legjobb szoftver,persze az ember is tévedhet.Nagyon nem mindegy,hogy pl. gumigyárban,kórházban,könyvtárban vagy szarvasmarha-telepen felülvizsgálsz. Szemrevételezésel,jó gyakorlattal sok hibát ki lehet szűrni.Úgy gondolom(és erről már írtam korábban),hogy az egyik legfontosabb része a felülvizsgálatnak a TÚLÁRAMVÉDELEM (túlterhelés és zárlatvédelem,szelektivitás). A másik jó téma a vezetékkötések jósága.Legyen az sínen,késes aljzaton,kapcsolókészülékeken,stb. Találkoztam olyan esettel,amikor a 240mm2-es alukábel saruja M8-as csavarral volt kötve!Röviden most ennyit.De szivesen olvasok hasznos tapasztalataitokról is.

Péter5

Azt meg tudná mondani valaki, miért van az, hogy még mindig képesek egyesek full szakmaiatlan villamos biztonsági felülvizsgálati minősítő okiratot kiállítani? Elkezdi a helyiségeket kockázati osztályba sorolni. Tudjuk, hogy helyiségnek nincs kockázati osztálya. Amúgy meg ha azt mondanánk, hogy a helyiséget tartalmazó kockázati egység kockázati osztályára gondolt, akkor is totál baromságot írt, rosszul sorolta be. Amúgy nincs is joga kockázati osztályba sorolást végezni. És nem is kell ez a paraméter a felülvizsgálathoz.

tothgyula

Egyszerű a dolog.
Jelezni kell az Elektrotechnika c.szaklap "Villamos Biztonsági Munkabizottság"-ának (Pl: Arató Csaba Úrnak e-mail:csabarat@gmail.com) és reagálni fog majd rá. Feltehető az is,hogy az illető FELÜLVIZSGÁLÓ, nem rendelkezik a szükséges vizsgabizonyítványokkal!(VBF, ÉVÉ,EBF,VV esetleg RB) érvényes bizonyítványokkal!

Sztrogoff

Elég kényelmetlen helyzetbe lenne hozva Arató úr, mivel az általa szerkesztett és írt Villamos Biztonsági Felülvizsgálók Kézikönyve 2022 című jegyzet 507. oldalán ez olvasható:
Ebben a fejezetben rögzítjük a villamos berendezés felülvizsgálatának részleteit. Minden helyiséghez külön szükséges megadni: az újonnan, 2015 márciusa után létesített építmények és helyiségeik tűzvédelmi kockázati osztályát (a 2014-es OTSZ 10... 12.§ szerint besorolva), és a környezet jellegét. Az MSZ HD 60364 sorozat ilyen irányú részletek hiánya miatt javasolható az MSZ 1600 sorozat környezet leíró fogalmainak használata (poros, időszakosan nedves, nedves, marópárás, meleg). A környezet funkcionális megadása az MSZ 1600 sorozat még érvényes szabványaira hivatkozással (MSZ 1600 -11, -13, -14, -16), vagy az MSZ HD 60364 sorozat 7. részéből való szabványaira hivatkozással történik. Például:
,,KK" közepes kockázati osztályú, száraz helyiség,
,,AK" alacsony kockázati osztályú, száraz helyiség, MSZ 1600-11 elzárt villamos kezelőtér,
,,NAK" nagyon alacsony kockázati osztályú, száraz helyiség,
,,NAK" nagyon alacsony kockázati osztályú, időszakosan nedves helyiség,
,,NAK" nagyon alacsony kockázati osztályú, nedves helyiség, MSZ HD 60364-7-702 uszoda,
,,NAK" nagyon alacsony kockázati osztályú, szabadtér, MSZ 1600-14 közterület.

...

S/K

Idézetet írta: Péter5 Dátum 2023. május 24., 08:33:05 DÉLELŐTT
Azt meg tudná mondani valaki, miért van az, hogy még mindig képesek egyesek full szakmaiatlan villamos biztonsági felülvizsgálati minősítő okiratot kiállítani? Elkezdi a helyiségeket kockázati osztályba sorolni. Tudjuk, hogy helyiségnek nincs kockázati osztálya. Amúgy meg ha azt mondanánk, hogy a helyiséget tartalmazó kockázati egység kockázati osztályára gondolt, akkor is totál baromságot írt, rosszul sorolta be. Amúgy nincs is joga kockázati osztályba sorolást végezni. És nem is kell ez a paraméter a felülvizsgálathoz.

...akkor mi alapján minősít a felülvizsgáló? Ha belép egy helyiségbe csak el kell tudni dönteni hogy az nedves helyiség vagy akkumulátor töltő helyiség.

https://katasztrofavedelem.hu/application/uploads/documents/2022-04/78651.pdf

"3. A kockázati osztály megállapítása
Általános szabályok
3.1.1. 1Az OTSZ 10. és 11. §-a értelmében a kockázati osztály megállapításáért felelős
személy a besorolandó területen tervezett, meglévő funkciók alapterületi arányai
figyelembevételével meghatározza a kockázati egységeket, alaprendeltetésüket és azok
kiterjedését.
1Megjegyzés 1:
A kockázati osztály megállapítását végző személy elsődlegesen a tűzvédelmi dokumentáció készítéséért
felelős személy. Abban az esetben, ha nem készül az 1996. évi XXXI. törvény 21.§-a szerinti tűzvédelmi
dokumentáció, a tűzvédelmi követelmények teljesülését igazoló dokumentációt készítő személy végezheti
el a kockázati osztály meghatározását.
1Megjegyzés 2:
A tűzvédelmi koncepcióval összhangban a létesítmény a követelményeknél szigorúbb megoldásokkal is
megvalósulhat, figyelemmel a megrendelői igényekre, a flexibilis funkció biztosítására, a későbbi bővítés
lehetőségének a biztosítására, a meglévő épület tűzvédelmi hiányosságainak ellensúlyozására.
3.1.2. A kockázati egység kiterjedését úgy kell megtervezni, hogy az ne nyúljon át telekhatáron, valamint lehetőleg ne terjedjen ki több épületre vagy önálló épületrészre.
Megjegyzés 1:
Egy telken belül az előírt tűztávolságon belüli épületek képezhetnek egy tűzszakaszt és egyúttal egy kockázati egységet, amennyiben azt a vonatkozó előírások (például a megengedett tűzszakasz méret) lehetővé
teszik.
Megjegyzés 2:
A kockázati egység és a tűzszakaszok viszonyáról az ,,A" melléklet tartalmaz iránymutatást.
3.1.3. 1Meglévő épületek bővítése, átalakítása, állapotának, tűzvédelmi helyzetének
tűzvédelmi felülvizsgálata (értékelése) esetén figyelembe kell venni a korábban
meghatározott kockázati egységeket, tűzszakaszokat és azok kialakítását befolyásoló
körülményeket.
Megjegyzés 1:
Meglévő épület bővítése, átalakítása, állapotának tűzvédelmi felülvizsgálata csak átfogó tűzvédelmi koncepció mentén történhet, amelyhez minden, az épület tűzvédelmi sajátosságait befolyásoló körülményt
figyelembe kell venni:
- a kockázati egységek meghatározását, azok kockázati osztályba sorolását és annak peremfeltételeit, a
mértékadó kockázati osztályt,
- a technológia tűzvédelmét, robbanás elleni védelem megoldásait,
- az alkalmazott építményszerkezetek tűzvédelmi paramétereit,
- a tűzszakaszok számát és kiterjedését, a tűzterjedésgátlás és a tűztávolság megoldásait,
- a hő és füst elleni védelem kialakítását,
- a tűzoltósági beavatkozási feltételeket,
- a kiürítés, mentés feltételeit,
- az épületgépészeti, valamint a villamos és villámvédelmi berendezések tűzvédelmi követelményeinek
teljesülését,
- a beépített automatikus tűzjelző és tűzoltó berendezések kialakítását,
- és minden egyéb, tűzvédelmi szempontból releváns körülményt.
1Megjegyzés 2:
Az átfogó koncepcióban tárgyalt tűzvédelmi jellemzők közül a hatályos előírásokat a bővítés, átalakítás,
a tűzvédelmi helyzet változása során annak körében és mértékében kell teljesíteni. A teljes követelményrendszer rögzítése annak érdekében történik, hogy az adott bővítés, átalakítás, vagy egy esetleges későbbi
bővítés, átalakítás ne ellentmondásos tűzvédelmi követelmények szerint valósuljon meg.
3.1.4. 1A meglévő épület átalakítása, módosítása, bővítése, rendeltetésének és tűzvédelmi
helyzetének megváltozása során a kockázati egységre vonatkozó kockázati osztály
megállapítását a módosításra vonatkozóan hatályos előírások szerint kell elvégezni.
Megjegyzés:
Meglévő épület esetében - ha az OTSZ vonatkozó előírásai változtak -, megváltozhatnak a kockázati egység korábban meghatározott kockázati osztályai és a mértékadó kockázati osztálya is.
3.1.5. A kockázati egységek és azok kiterjedésének módosítása abban az esetben lehetséges,
ha azok kialakítása, valamint a meglévő építményszerkezetek, tűzvédelmi célú
berendezések a módosításra vonatkozóan hatályos előírások által támasztott elvárt
biztonsági szintnek való megfelelése is igazolható.
3.1.6. 1Az OTSZ 12.§-a alapján a kockázati egységre vonatkozó kockázati osztály
megállapítása akkor megfelelő, ha az 1. táblázat, illetve a 3.1.7. – 3.1.9. pont alapján
történik.
"
stb,stb.

bondcompany

Kedves kollégák, sajnos többszöri alkalommal is halasztásra került az magyar elektrotechnikai egyesület vbf képzése, tudtok ajánlani esetleg másik helyet Budapest és vonzáskörzetében ahol nem csak a cashflow papír kémiája a fontos?
köszönöm előre is

recens

Sziasztok!
Megrendelésűnkre a gyártó legyártott egy kapcsoló szekrényt és a róla üzemelő berendezéseket egy komplex egységbe. Kapcsoló szekrény róla táplált szelepek szivattyúk érzékelők mérő és működtető berendezések készre szerelve kábelbe kötésekkel.
Tervel, gyári számmal, CE minősítéssel látta el. Dokumentációt szigetelési vizsgálatról, védővezető folytonosságáról és szerelői ellenőrzés elvégzésről adtak ki.
A megrendelő telepítésé és üzembe helyezése után érintésvédelmi felülvizsgálatot kell végezni megjegyzéssel.
A kapcsoló szekrény betáplálását mi végeztűk el terv szerint.
Kérdések:
Felülvizsgálat során milyen mélységben kell a kapcsolószekrényt nekem vizsgálni?
Úgy gondolom a kapcsoló szekrényen valamint a komplex berendezés fém testén mérek hurokellenálást majd jegyzőkönyvben rögzítem .
Köszönöm a segítséget.

Fecó

A kapcsolószekrényért a gyártója felel, és gyártmánynak minősül. A te dolgod szemrevételezéssel ellenőrízni, hogy:
"– megfelelnek a szerkezetre vonatkozó termékszabvány biztonsági követelményeinek;
MEGJEGYZÉS: Ez igazolható a gyártói információk, a jelölés vagy a tanúsítvány ellenőrzésével.
– az IEC 60364 sorozat és a gyártó előírásainak megfelelően pontosan lettek kiválasztva és szerelve;
– nincs olyan látható sérülésük vagy hibájuk, amely csökkentené a biztonságot."

Viszont az abból táplált egyéb szerkezetek, motorok, stb. hurokellenállását is szerintem vizsgálni kell, hiszen a gyártó nem tudja hol helyezik üzembe, és milyen hurokértékek jönnek ki, megfelelenek-e a védelmi eszközöknek. Ugyanez vonatkozik az ÁVK-ra, általában a gyártó ezt nem méri, hanem a telepítésnél szokás ellenőrízni. Darabvizsgálatnál nincs ilyen mérés. Szóval kicsit bele kell "mászni" a kapcsolószekrénybe is...