Áram érzetküszöb

Indította balzsi, 2023. február 25., 15:30:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Tisztelt Szakik!

Az olvasható, 0,5mA felett jelentkezik az embernél a rajta átfolyó áram észrevételének határértéke.
Végeztem magamon egy kísérletet, melyben arra voltam kíváncsi, hogy a földelő felé folyó 180mA esetén mennyi áram folyik rajtam, ha megfogom a földelőt? (Kíváncsi voltam az arányra, ha lenne egy PEN szakadás.) Nos úgy, hogy minimálisra csökkentettem az ellenállást, az egyik kezemmel a nedves talajt érintettem meg, a másikkal a műszer tüskéjét. Így sikerült összehozni 40µA áramerősséget. Ez csak tized része a küszöb értéknek és én egyértelműen éreztem a bizsergést. Hogyan lehet ez?

Simon Endre

A kortol  is függ, nálam ez  kb. 0,2 mA . Eegy valamikori jóval inősebb kolégám a sinek melegedését puszta kézzel ellenőrizte .

Sztrogoff

Így van, én is láttam öreg szakit, aki a feszültség alatti vezetéket fogdosta, miközben "faragta".

S/K

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2023. február 25., 16:22:45 DÉLUTÁN
A kortol  is függ, nálam ez  kb. 0,2 mA . Eegy valamikori jóval inősebb kolégám a sinek melegedését puszta kézzel ellenőrizte .

Ezért valamikori. :)
...de ez egészen más mint aki földpotenciálon áll vagy kerül be az áramkörbe mint aki elszigetelten érint meg egy feszültség alatti részt. 

Fecó

Azért a feszültségnek is van szerepe ne felejtkezzünk el róla, ezt az áramot valaminek át kell hajtani. Ennyi erővel megfoghatod az akkumulátor 2 pólusát is, ott akár több száz Amper is folyhatna, még sincs bajod...

Sztrogoff

Nos, valóban, ez a hozzászólás azért rávilágított arra, hogy precízebben kell fogalmazni. Akit én láttam öreg szakit, az az épülő ház mellett állt, 99 %-os valószínűséggel bőrtalpú cipőben, de mivel ez 1975-ben volt, hát a talaj nedvességére nem emlékszem. :)

A nyitó bejegyzésre visszatérve: Tételezzük fel, hogy a földelés kissé túllőtt a 10 ohmos elképzelten, legyen 20 Ohm. Akkor a 180 mA az felemelte a feszültségét 3,6 V-ra a végtelen távoli földpotenciálhoz képest. Ez, mint feszültségforrás, az 1000 ohmosnak feltételezett emberi ellenálláson 3,6 mA-t hajtott - volna át, de mivel a kísérleti alany alighanem belenyúlt a potenciáltölcsérbe, hát kevesebbet. Mivel ez még mindig sokkal nagyobb, mint a 40 mikroamper, még kellene elemezni a helyzetet, mert ez így még nem jött össze. Olyan szempontból sem jön össze, hogy párhuzamosan kötött ellenállásoknál az ellenállások reciprokának arányában oszlik meg az áram. 180 mA kontra 40 mikroamper esetén az arány 4500-szoros, ha a földelés 10 ohmos, akkor az alany ellenállása 45 kiloohm... ami hát...

"Az olvasható, 0,5mA felett jelentkezik az embernél a rajta átfolyó áram észrevételének határértéke"
Ez ilyen formában nem egészen helytálló, ezek csak statisztikai adatok tudnak lenni, a 0,5 mA-hez is tartozik valamennyi százalék, aszerint a kísérlet szerint, amire az IEC ezt a 0,5 mA-t alapozza, a 0,5 mA-t a férfiak 1 %-a, a nők 10 %-a már érzi.

Novill

Az áram utja a sziven keresztül haladva a veszélyes  a ut. Továbbá a bör szarú réteg vastagsága is sokat számit. Annak idején régen én is találkoztam olyan emberrel villanyszerelő munkavédelmi bakancsban állva jobb és balkezébe fogta a vezetéket, ami egyértelmüen a sziven keresztül vezetett áramut volt. 220V-nál nem érzett semmit, 380V-nál azt mondta igen egy kicsit érzem. Ez egy szabolcsi bácsi villanyszerelő volt, munka után is kemény fizikai munkát végzett. A kezén vastagon kikeményedet (szaru réteg) száraz réteg volt, és ezért birta megfogni a vezetéket. A mai embereknél már ez nem jellemzöen fordul elő. Kifinomult ápolt kezeknél vékonyabb a bör szarú rétege.  Ezért nem javaslom a feszültség alatti vezetékek megfogását, ez nem nem játék. Nagyon sok áramütéses halálos baleset van évente, a hiradásokban kevés jelenik belöle meg.