Fényerőszabályzós kapcsoló

Indította petike199600, 2013. március 23., 10:21:15 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

A minap egy érdekes tanulmányra tettem szert,melyet otthon kipróbáltam,oszcilloszkóppal szemlétettem.
Az áramkör az izzó fényerejének csökkentéséről szól egyetlen sorbakapcsolt diódás  egyutas egyenirányítás révén.
Oszcilloszkópon látni,hogy az egy diódás egyenirányításnál nem használódik ki minden periódus,így az izzónak több ideje marad lehülni,és csökken a fényerő is.
Talán jelenthet egy egyszerű megoldást az élettartam növelésére.

Szirty

Helló Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. december 19., 21:13:00 DÉLUTÁN
A minap egy érdekes tanulmányra tettem szert,melyet otthon kipróbáltam,oszcilloszkóppal szemlétettem.
Az áramkör az izzó fényerejének csökkentéséről szól egyetlen sorbakapcsolt diódás  egyutas egyenirányítás révén.

Nálam a szobában kb 12 éve ilyen "fényerőszabélyzás" van. A csillárban egy izzó van, de a kapcsolót csillárkapcsolóra cseréltem és raktam bele egy 1N4007-et, amit a csillárkapcsoló egyik oldala rövidre zár (a másik oldala meg ki/be kapcsolja az egészet. 60-75W-os hagyományos izzóval jól működik. Egyszerű, hatékony.

IdézTalán jelenthet egy egyszerű megoldást az élettartam növelésére.

Kb. 10-15 évvel ezelőtt a gyárban próbáltuk a 230V/5W jelzőizzók élettartamát azzal növelni, hogy diódákat raktunk sorba.
Igaz ugyan, hogy ettől az izzó fél feszültséget kap, de sajnos az 5-15W-os jelzőizzók élettartamát nem növelte meg.
Diódás üzemben ugyanis a lüktető egyenáram dupla spirálra gyakorolt mágneses hatása annyira "belengette" a kis teljesítményű izzókban lévő nagyon hosszú izzószálat, hogy egyszerűen hamar elszakadtak ettől a rezgéstől.

Villanyreszelő

Hali!

Na, akkor biztos van értelme,ha 12 éve használod :)
Növeli az élettartamot?