Biztosítékszekrény áthelyezés

Indította nagyrobert, 2023. január 04., 15:19:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nagyrobert

Sziasztok. Mindenféle helyiség berendezési okokból felmerült, hogy a biztosítékszekrényt jó lenne kicsit arrébb tenni, max 2m-ről van szó. A kérdés az, hogy ez megoldható-e biztonságosan az összes vezeték (bejövő meg a lakásba menők) toldásával. Azért kérdezem, hogy keressek-e villanyszerelőt egyáltalán, vagy halott ügy az elképzelés.

tothgyula

Alapos az indok az áthelyezésre? Ugyanis minden vezetéktoldás újabb hibalehetőséget hordoz magában.De természetesen megoldható,ha az összekötések megfelelő IP védettségű dobozban,elosztótáblán készülnek, szabványos összekötő elemekkel.
A vezetékek keresztmetszetének megfelelő kismegszakítók  (ÁVK-k) legyenek, hozzáférhetően. A tűzveszély lehetőségét is zárjuk ki!

S/K

Mért fővezeték nem toldható/kötés nem lehet rajta.
Szerintem.

Sztrogoff

Nos, annyiban változott a helyzet, hogy a 2019-es MSZ 447-ből ez a tiltás kimaradt.
Hogy ez szerkesztési gondatlanság, vagy szándékos engedmény, ki tudja?

Nekem inkább az ezzel a problémám, hogy vajon hol is lesznek a toldások? Dobozban, elosztótáblán? Aligha lesz annyi szabad falfelület, hogy legyen két plusz doboz, vagy egy plusz elosztótábla, egy átalakítás az többnyire nem erről szól. Sőt azt gyanítom, hogy a dobozok sem lesznek szabadon, hanem valami beépítés mögött. Hacsak nem egy pinceműhelyről van szó. Szóval jó tanácsok hangzottak itt el, aztán kérdés, mi lesz a megoldás.

nagyrobert

Köszönöm.

Elképzelésem szerint a kötések a régi biztosítékszekrény helyén készülnének, ott megoldható a tisztességes toldás. Az áthelyezés indoka pont az lenne, hogy a kismegszakítók jobban hozzáférhetőek legyenek a helyiség átrendezés után. A kötések helye (a régi szekrény helye) sem lesz elérhetetlen, csak nehezebben elérhető, de hiba esetén hozzáférhető. A kismegszakítók hozzáférhetősége ugyanakkor az eredeti helyen akadályozottabb lenne. Tehát az én szemszögemből éppenhogy a hozzáférhetőséget, biztonságot javítaná. Ugyanakkor értem azt is, hogy minden toldás hiba és veszély lehetőség. Csak tisztességesen, akár a régi sínekre rögzített sorkapcsokkal, vagy ha van még jobb megoldás (javasoljatok kérlek), akkor azzal oldatnám meg.

tothgyula

Tudnál feltenni fényképet? Talán segítene.

Sztrogoff

"csak nehezebben elérhető, de hiba esetén hozzáférhető"
Ez azért, ha előveszem rosszindulatú énemet, nyugodtan jelentheti azt, hogy rá van tolva egy szekrény (valami extra gyúlékony hátlappal?). Én a saját lakásomban ilyent például nem engedtem meg, mikor a bútorzat végleges lett, úgy átalakítottam a csövezést, áramköröket, hogy bútor mögött nincs kötés, csak átmenő doboz.