Kábelméretezés

Indította János11, 2022. május 15., 18:16:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

János11

Sziasztok!
A nem megfelelő keresztmetszetből adódó problémákkal kapcsolatban kérném a segítségeteket.
Adott egy fúrt kút ahol egy szivattyú kerül elhelyezésre. A megtáplálása 40 m 3x2.5 mm2 kábellel történik 16 A-ra biztosítva. Felmerült, hogy lehet kerül oda egy magasnyomású mosó is kocsimosáshoz. Pontos adatokat nem tudok de ha 2500 W-nak vesszük az össz teljesítményt akkor már 6.1V lesz a feszültségesés. A kérdésem, hogy maradjon a kábel mondván a mosót csak időszakosan rövid ideig használják és nem okoz semmi problémát sem a hálózatban sem a gépben, vagy csere a megfelelő keresztmetszetre ?
Köszönöm a segítséget.

Fecó


Maradjon, figyelembe véve az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabványt.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


János11

Köszönöm szépen a segítséget!

S/K

...ha a feszültségesés ki lett számolva akkor a megengedett százalék is adott. Ezért írta Feco hogy a leírt szabvány szerint szükséges a kábelt méretezni.

János11

Köszönöm a választ! A szivattyúnak elegendő a 3x2,5 mm2 csak ha tényleg lesz más is akkor lesz kicsi a keresztmetszet. Erre előre nem lehet készülni. Tételezzük fel, hogy emberünk fogja magát és bedug egy T elosztót és pár eszközt még innen üzemeltet. Ha jól gondolom a feszültség csökkenésével nő az áramerősség. Mi történik a továbbiakban? A kismegszakító teszi a dolgát és leolod, vagy a melegedés következtében összeolvad zárlat vagy akár tűz is keletkezik?
Jelen esetnél maradva akkor a kábel cseréje a megoldás.

nyaki

Túlterhelésre a kismegszakító nyilván le fog oldani. A leoldásig a feszültségesés a motoros üzemre vonatkoztatottan max. 5%-os szabványi kereten belül fog maradni abban az esetben, ha a jelenlegi kábelszakasz előtti hálózat feszesése 1%-on belüli. Ezt méréssel lehet igazolni.
Ha a 16 A-től nagyobb lenne az áramigény, akkor a keresztmetszet növelése elengedhetetlen lesz.

Sztrogoff

Lehet, hogy érdemes lett volna arról beszélni, hogy jellemzően mekkora a feszültség e bejövetelnél.

János11

Igen, ez igaz. Jelenleg függőben van a dolog, de én erősen a nagyobb keresztmetszet felé hajlok.
Köszönöm mindenkinek a segítséget.

mantaxsz

Kedves villanyszerelők!

Segítségre lenne szükségem. Vettünk egy házat egy generál kivitelezőtő. A ház egy osztatlan közös telken van ami mégis el van osztva mert le van kerítve a saját telekrészünk. A mérőóra a háztól 100m-re van. A jövőben szeretnék napelemet és H tarifát igényelni mivel klimával történik a fűtés. Viszont úgy tudom, hogy mind a két dologhoz kell plusz kábel a mérőóráig. Próbáltam több eon-os villanszerelőnek emailt írni hátha tudnak segíteni a problémába de nem kaptam választ senkitől. A kivitelező azt mondta, hogy 4x70-es földkábelt kell behúzni pluszba. Úgy tudom ennek 3000ft/fm ára van. Ezt ugye kétszer akarja lerakni. Ez rengeteg pénz. Szabályos az, hogy nem a saját telekrészemen van az óra és tényleg ilyen drága kábelt kell letenni a napelemhez és a h tarifához?

Válaszukat előre is köszönöm.

Sztrogoff

A kábel végén kisebb lesz a feszültség, a terheléstől, a kábelhossztól és a kábel keresztmetszettől függően. Ha túl kicsi lesz a feszültség, a működtetni kívánt villamos gépek és készülékek esetleg tönkremennek, de lehet, hogy csak az elvárásokat nem hozzák.
Ajánlott ebben gyakorlott villamos tervezőhöz fordulni.