Mért fővezeték vezetése

Indította okgyuri, 2022. március 16., 09:47:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

A mért fővezetékre is van előírás: Pl: "A mért fővezetékek vezetőanyaga legalább 450/750 V-os műanyag szigetelésű sodrott
rézvezető legyen."


Ez melyik szabványban van megfogalmazva?

nyaki

Az MSZ 447 4.2.1 szakaszában ugyan vannak ilyen jellegű kritériumok, de csak a méretlen fővezetékre vonatkozóan.

S/K

Idézetet írta: nyaki Dátum 2022. március 19., 09:35:35 DÉLELŐTT
A mért fővezetékre is van előírás: Pl: "A mért fővezetékek vezetőanyaga legalább 450/750 V-os műanyag szigetelésű sodrott
rézvezető legyen."


Ez melyik szabványban van megfogalmazva?

Szerintem ez a regisztrált szerelőknek kidolgozott iránymutatás, mely az MSZ 447-re hivatkozik. Az általam idézet a 2009-es ahogy a jegyzeteimet átnéztem. ...hogy a 2019-esben ez le van-e írva, nem találtam, de azt tudom és tapasztaltam hogy lakóházaknál/társasházaknál az MMBH átvételére kötelezett épületeknél a mért fővezeték csak H07V-K  lehet.

"II.5.5.1. Mért fővezeték
Minden felhasználási hely mért vezetékhálózatának villamos megtáplálása mért fővezetéket
kell létesíteni az alábbiak figyelembe vételével:
A mért fővezetékek nullavezetői nem közösíthetők. Ha egy felhasználási hely több fogyasztásmérőn
keresztül van ellátva, akkor minden fogyasztásmérőtől az adott (árszabású)
mért áramkör felhasználói főelosztójáig önálló nullavezetőt kell vinni .
Lehetőleg minden mért fővezeték külön fizikailag független vezetékrendszer legyen,
önálló védőcsőben történő vezetékezés, illetve a köpenyes vezeték alkalmazása. Védőcsöves
szerelés esetén minden mért fővezeték-rendszert önálló védőcsőbe kell vezetni.
Ha tömbházban, társasházban levehető tetejű vezetékcsatornában kell a több, különböző
felhasználási helyhez rendelt mért fővezetékeket vezetni, akkor az egyes fővezetékeket
legalább 1,5 méterenként időálló módon kötegbe kell fogni.
A mért fővezetéket megszakítás, toldás nélküli kivitelben kell elkészíteni.
A mért fővezetéket nem szabad más lakás, felhasználási hely helyiségein átvezetni.
Amennyiben ez elkerülhetetlen, akkor a fővezetéket vakolat alatt kell vezetni, és olyan
módszert kell alkalmazni, ami az illetéktelen hozzáférést nem, vagy csak maradó nyommal
teszi lehetővé. Ezen a védőcső szakaszon nem szabad az idegen felhasználási helyről
nyitható dobozt (befűző dobozt) alkalmazni.
A mért fővezetékek vezetőanyaga legalább 450/750 V-os műanyag szigetelésű sodrott
rézvezető legyen. A vezetékvégeket erre szolgáló célszerszámmal préselt érvéghüvellyel
kell ellátni. A fogyasztásmérőbe kötendő vezetékvégeket 18 mm hasznos (szigeteletlen)
hosszúságú érvéghüvellyel kell ellátni."

Fecó

A mért fővezeték, csak a fogyasztásmérő utáni főelosztóig terjed. Tehát ha van kiselosztó a mérőszekrényen, akkor addig. Onnan már azt hiszem "mért felhasználói hálózat" a titulus, és mehet a dolog...

okgyuri

Ismét köszönöm! Utánaolvasok, a biztosabb megoldásra megyek. Sokat segítenek a tanácsaitok. Már kihívtam a regisztrált szerelőt, és vele is végigbeszélem majd.

okgyuri

Ahogy a fentiekben írtam, egy ismerősömnél védőcsőben (fekete gégecső) földben vezették a mért fővezetéket a segédoszloptól a házig (onnan meg megszakítás nélkül védőcsőben a falban a lakáselosztóig), mégpedig 3 különálló szálban 4mm2-es Mkh-t. (2019-ban! Azt nem tudom, hogy a mérőnél mekkora túláramvédelem volt telepítve.) Ezt aztán később a napelem telepítésekor kicserélték 3 különálló szálú 6mm2-es Mkh-ra . Jól értem, hogy az előző hozzászólások szerint ez még szabványos is lehet? (Eltekintve az átmérőtől, mert az 10mm2 kellett volna legyen.) A kérdés arra is irányul, hogy földben védőcső nélkül csak földkábel telepíthető, de földben vezetett védőcsőben nem kötelező a földkábel? (Ha persze betartjuk a 70 cm mélységet, homokágy, jelzőszalag, stb.)

pkajos

A "földben" sem mért, sem méretlen vezetőként nem lehet/nem lehetett Mhk vezetőket vezetni, még védőcsőben sem.

A mért fővezeték keresztmetszete sem lehet kisebb mint a méretlen.

Földbe földkábelt kell fektetni. Esetleg mért fővezetőként földbe MBCu-t (NYM) köpenyes vezetőt.
Az energetikai ellátó vezetők közül a 450/750V-t a ma érvényes (és talán a korábbi is) MSZ447 csak a méretlen vezető fejezetben említi, de egyéb szakmai tankönyvek, szakirodalom - mivel azonos energiaellátó funkcióra készül, -és nem egyéb kisfeszültségű vezérlésre- szintén szerepelteti elvárásként a 450/750V-ot- helyesen.   

Fecó

Földben, védőcsőben a legjobb esetben is köpenyes vezeték, mint ahogy az előttem szóló pkajos kolléga is írta. Magam is inkább az NYY kábel híve vagyok, és akkor a földben cső sem kell. A fogyasztásmérő utáni első elosztóig mindenképpen 10-es szükséges, aztán a terhelés, feszültségesés és egyéb tekintetben már méretezheti a villanyszerelő mit visz tovább. Példaként az 5×6 mm2 NYY kábel alapterhelhetősége talajban 59 A, levegőben 43 A.

tothgyula

A mért fővezeték-szerintem-(mivel szabvány nem tiltja) lehet 1kV-os szigetelésű alukábel is.Pl: 5x16MM2 vagy nagyobb.

Sztrogoff

"A mért fővezetékek vezetőanyaga legalább 450/750 V-os műanyag szigetelésű sodrott
rézvezető legyen."
Mert ők is olvasták azt, amiről én írtam.