MBCu védőcső nélkül

Indította Tonett, 2021. november 11., 01:28:05 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Tonett

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy szabvány szerint vakolat alá kötelező e védőcsőbe húzni az MBCu kábelt? Az elosztótól a leszállóig álmennyezet felett, a födémre bilincselve futnak a kábelek, de a statikus nem enged megfúrni egy gerendát, így 10m hosszan az oldalfalba süllyesztve meg kell kerülni a problémás részt.

Jó ideje csak Németországban dolgoztam, ahol teljesen elfogadott az NYM közvetlen vakolat alá szerelése. Ott kizárólag az aljzatbetonban futó, és a gyengeáramú kábelezés került csőbe.

Köszönöm a segítséget!

Tonett

Simon Endre

Az MBCu kábel vakolat alá védőcső nélkül is megfelelő.

Tonett


Patics

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2021. november 11., 18:21:57 DÉLUTÁN
Az MBCu kábel vakolat alá védőcső nélkül is megfelelő.

Tisztelt Kollégák!

Én egy 50 éves lakás elektromos vezetékeinek a felújítását szeretném elkészíteni és az lenne a legegyszerűbb számomra ha a teljes vezetékezést MBCU 3x1.5, 3x2.5 es kábellel oldanám meg, MM fal vezeték helyett, a vakolatba süllyesztve.

Tudok valami érvet ellene, mellette?

Köszönöm előre is.

S/K

Idézetet írta: Patics Dátum 2022. január 31., 07:55:05 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2021. november 11., 18:21:57 DÉLUTÁN
Az MBCu kábel vakolat alá védőcső nélkül is megfelelő.

Tudok valami érvet ellene, mellette?

Köszönöm előre is.

Tőlünk kérdezed hogy Te tudsz-e? :D
Gondolom kimaradt a t betű.

Ellene: Nem cserélhető, bővíthető. Bár erre azt mondta az egyik tulaj - még anno amikor MM fallal akarta csináltatni a házát és azt mondtam hogy akkor későbbiekben nem lehet bővíteni és nem cserélhető a vezeték - hogy miért kéne cserélni, olyan rosszul csinálom meg?
Mellette: Kétszeres szigetelése meg van amit előírnak, tehát vakolat alá rakható, gyorsabb szerelés.

Fecó

Ellene:
Nem bővíthető
Nem cserélhető
Ha belevered a szeget, kötődobozt kell rávéssél

Mellette:
Talán kisebb vésési igény, pláne masszív vakolat esetén
Kevesebb szitkozósás a "nincs két egyforma méretű MüIII-as cső" miatt, amibe már az 5.-ik hajlítóbetétet dugnád bele, de vagy bele se megy, vagy lötyög, majd a tágítóval vagy szétrepeszted, vagy a papírvékonyság miatt körbecsavarod az egészet ráncosodásig, esetleg ha gégecsövet használsz motyogod magadban "pedig csak két kanyar van rajta, nem értem miért nem megy be" monológot. Jah, és jobb terhelhetőség ha közvetlenül vakolatba teszed a köpenyes vezetéket...

Patics

Köszönöm a segítségeket! Bár félreértettétek a kérdésemet..

Nem a védöcsöves szereléshez képest kérdeztem az MBCU kábellel való szerelés előnyeit, hátrányait, hanem az MMfal vezetékkel szereléshez képest.

Tehát MMfal HELYETT szeretném MBCU-val vezetékezni a lakást és e kettő közötti különbségeket keresem... (Indok, MBCU van, MMfalat vennem kellene..)

S/K

"(Indok, MBCU van, MMfalat vennem kellene.."

Akkor nincs kérdés.

MbCu vastagabb, viszont könnyebb a hajlítás/kanyarok kialakítása.
MM fal vékonyabb (lapjára szerelve :)), a SZABÁLYOS hajlítása/kanyarok kiképzése hosszabb időt vesz igénybe.