Villanysütő

Indította coyote2, 2017. november 02., 16:08:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

coyote2

Indesit gyártmányú kombinát tűzhely fokozat és hőmérséklet váltáskor veri a fi felét. A ház áramkörén hosszabbítôval, ill. a mérőtől hozott közvetlen körön is. A tűzhelyben kb 5 ször sütöttek. Égést ill. zárlatra utaló nyomot nem láttam rajta sehol.  Nem értem a jelenséget.
Ugyan ez van egy asztalos műhelyben ahol az oszcilálo csiszoló gép nyomja le a 0.300A érzékenységű fűt leállításkor.
Merre lehet a hiba oka? A gép itt is külön körön van.

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 500 eszközömről


tothgyula

Üdvözletem!
Milyen tipusúak a beépített RCD-k?"A", "AC", "B""S" (szelektiv)."F"(szinuszos vált. á, és lüktető egyenáramra is leoldó?Én a műszeres mérést részesíteném előnyben.
Üdv:TóthGyula.

coyote2

Ac mindkettő, egyik 4p/63A/0.300A másik 2p/25A/30mA

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 500 eszközömről


S/K


Nem egyszerre szakítja meg az áramkört a kapcsoló érintkezői.  L és N. Tapasztaltam ilyet én is, leginkább főzőzsámolyokon, 3 fázisú hőtárolós kályhákon és a kapcsolós hosszabbítókon és dugvillákon.

nyaki

MI köze a N és a L egyszerre történő szakításának az ÁVK leoldásához?
Nem értem, pedig igyekszem. ::)
Én inkább a szivárgóáramok összességének nagyságára vagy rejtett nullázásra tudnék fókuszálni.
Nemrég tártam fel egy cca. 3 hónapos Indesit mosógépnél a fűtőszál érintésvédelmi hibáját, ahol a fűtőszál szivárgóárama biz éppen hogy, de már elérte a 30mA-es ÁVK leoldási küszöbét.

coyote2

Hát marad a "bányászás", mindkét esetben.  Viszek hideg élelmet.

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 500 eszközömről


tothgyula

Üdvözletem!
Azért lehet köze az ÁVK leoldásához annak,hogy a fázis és a nulla nem egyidőben szakad meg.
Az ÁVK-k sokféle gyártmányúak és érzékenységük is  igen változó nemcsak hibaáramra, hanem asszimetriára is.Az ÁVK-ba befolyó és elfolyó áramok egyidejűsége nincs biztosítva.A fázis és a nulla kapocs megszakítási ideje között lehet 10-15 periódus is(0,2-0,3sec).És máris asszimetria van az ÁVK-ban.
Ezért írtam, hogy célszerű mérni a leoldási időt.
Ha tudnának olyan kapcsolókat gyártani, amelyek pl. pontosan a szinusz nullátmeneténél kapcsolnának ki vagy be, lehetne ezt bizonyítani. Tehát nem feltétlen kell a kioldáshoz hibaáram.
És ott vannak a különböző RCD-k, UPS bekapcsolási lökésreminősített, "G" feltétlen lökőáramálló, "IR" impulzus ellenálló stb.tipusok.
Üdv:TothGyula.

nyaki

Az ÁVK kétség kívül korunk zseniális találmánya, de működését tekintve egyszerű, mint egy faék.
A beépített különbségi trafó csak az áramirányokból ért.
Az ÁVK árnyékolatlansága és a próbagombra integrált ellenállás tud némi fejtörést okozni, különösen zivataros időben, de ez is csak akkor, ha nincs jól kialakítva a potenciálrögzítés és a szétválasztás helye. Ha minden rendben van a hálózattal, akkor annak a "csóri" ÁVK-nak tökmindegy, hogy a L vezetőt vagy a N vezetőt szakítom külön-külön vagy éppen egyszerre.
Szerintem esetünkben túl van misztifikálva a dolog. Próbaképpen vinni kell egy másik ÁVK-t, valamint a fűtőszálakon fel kellene cserélni a végeket, szivárgóáramot mérni, esetleg a tűzhely áramkörön kipróbálni egy másik védővezetős fogyasztót (pl. mikró, hűtőgép).

tothgyula

Üdvözletem!
Ha megszakítod rövid időre a PE vezetőt és lekötöd a gázcsatlakozó vezetéket meggyőződhetsz róla,hogy van-e szivárgó áram.MŰSZER nélkül!Ha az ÁVK akkor is leold nagy valószínűséggel az RCD a ludas.Ha visszakötötted, mérj kioldási időt és kioldó áramot.Ilyen egyszerű!
Üdv:TothGyula.

coyote2

Ok, köszönöm, így teszek.

Tapatalkkal küldve az én HTC Desire 500 eszközömről