Túlfeszültség védelem

Indította lackó, 2011. november 14., 23:02:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

lackó

A túlfesz védelemmel kapcsolatban indítanám a hozzászólásokat elõre is köszönöm .Lackó

nova

Hát ez eléggé nagy témakör szerintem, ha egy kicsit pontosítanál, hogy melyik részével kapcsolatban lennének kérdéseid esetleg téma felvetéseid. A legjobb ha felteszed a konkrét kérdést ami érdekel. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A túlfeszültség védelem szakszerû kialakítása nem is olyan egyszerû feladat, mint ahogy esetleg gondolnánk. Komoly szakértelmet kíván. Többször elõfordult, hogy zivatar után a veszélyeztetett helyen több százezer forint értékû kár keletkezet.  Amikor elkészítettem a költségvetést jelentõs összeg volt már az anyagköltség, és ez  általában elég ahhoz, hogy elálljanak a munkától többnyire. A véleményem szerint csak akkor van értelme a védelem kialakításának, ha komplett védelmet alakitunk ki. Ez pedig egy családi háznál anyag költségben is már több százezer forintot jelenthet. Mint tudjuk túlfeszültség keletkezhet légköri eredetbõl ( villámcsapás, mágneses térerõ emelkedés,stb.), kapcsolási ( impulzusból) eredetû és hiba  ( pl. nulla vezetõ szakadás,stb) eredetbõl. A védelem felépítése több fokozatból áll, mind az erõsáramú oldal és mint a gyengeáramú oldal tekintetében. Az erõsáramú bejövõ rész védelme az 1 ( B) fokozattal indul és erre épül a 2, 3 fokozat. Itt sok szerepe van az összekötõ vezeték keresztmetszetének, a hurkok távolságának, stb. Az egyszerûbb eset a családi házak túlfeszültség védelme. Viszont nagyobb létesítmények védelme már komolyabb feladat. Nem beszélve arról, ha ez még kombinálva van szünetmentessel és aggregáttal is. Hogyan alakítsunk ki túlfeszültségvédelmet családi háznál és nagyobb irodai létesítménynél szakszerûen?

Könyves Kálmán

Szigorítanak a villámkáros kifizetéseknél a biztosítók

Szigorítják a biztosítók a villámkárok kifizetését

Hallottatok a biztosítók ezen kezdeményezésérõl? Mi lehet az elégséges védelem, amit egy biztosító elfogad?
Ha belenézek egy prospektusba, vagy ezzel a témával foglalkozó szakkönyvbe, mindenhol arról van szó, hogy a túlfeszültségvédelem csak komplett rendszerként ér valamit, a készülékszíntû finomvédelemmel (3. fokozat) nem sokat érünk. Most mintha azt sugalmaznák, hogy csak ez kötelezõ, de szakmailag megfelel e ez?

Érdekelne, hogy pl egy családi háznál hogy oldjátok (oldanátok) meg a feladatot?
Vagy egy soklakásos házban (pl. lakótelep) ahol mondjuk nem mindenki foglalkozna ezzel, csak egyedi elszórt esetekben?

Csak ma négy-öt kolléga keresett meg a munkahelyemen, hogy hogy is van ez?

JUVILL


Túlfeszültség védelemnek van B - C - D fokozata.
Ez egy lépcsõs túlfeszvédelem.
A B fokozat az épület betáplálásánál van beépítve, a C fokozat alelosztókban, a D fokozat a készülékeknél.
Ezt a lépcsõt egy családi háznál is lehet alkalmazni.

Novill

A JUVILL kolléga jól írja, csak annyi eltérés van, hogy B-C-D helyett 1-2-3 ra változott az elnevezés ha jól tudom.
A véleményem szerint a villámvédelem , túlfeszültség védelem csak együtt értelmezve adhat jó megoldást. Egy lépcsõs védelem nem védelem.

JUVILL

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2012. július 06., 17:45:49 DÉLUTÁN
http://www.vg.hu/penzugy/biztositas/szigoritanak-a-villamkaros-kifizeteseknel-abiztositok-379484
[urlhttp://www.sg.hu/cikkek/90720/szigoritjak_a_biztositok_a_villamkarok_kifizeteset][/url]

Hallottatok a biztosítók ezen kezdeményezésérõl? Mi lehet az elégséges védelem, amit egy biztosító elfogad?
Ha belenézek egy prospektusba, vagy ezzel a témával foglalkozó szakkönyvbe, mindenhol arról van szó, hogy a túlfeszültségvédelem csak komplett rendszerként ér valamit, a készülékszíntû finomvédelemmel (3. fokozat) nem sokat érünk. Most mintha azt sugalmaznák, hogy csak ez kötelezõ, de szakmailag megfelel e ez?

Érdekelne, hogy pl egy családi háznál hogy oldjátok(oldanátok) meg a feladatot?
Vagy egy soklakásos házban(pl. lakótelep) ahol mondjuk nem mindenki foglalkozna ezzel, csak egyedi elszórt esetekben?

Csak ma négy-öt kolléga keresett meg a munkahelyemen, hogy hogy is van ez?
Azt írod, hogy a túlfeszvédelem, csak komplett rendszereknél ér valamit.
Novill is már célzott erre.
A túlfeszültségvédelem a belsõ villámvédelem része. Ezt lépcsõzni szükséges. Nem ismerem az új 1 - 2 - 3 fokozatjelölést. Március elején vizsgáztam újfent ebbõl, a jegyzet ilyet nem tartalmazott, és az MSZ EN 62305 számú szabványban sem találok ilyet, ettõl függetlenül részemrõl elfogadom az új fokozat jelölést.
A biztosítók kezdeményezései...:)
Ez egy érdekes téma.
Hiába van külsõ villámvédelem, ez kevés. Ebbõl 100%-os védelem nincs. Ha meg is felel a villámvédelmi fokozatoknak, és az épület nem ég le, a belsõ villámvédelem nem megfelelõ kialakítása miatt, még az erõs- és gyengeáramú berendezések "elszállhatnak." De nem kell az épületnek közvetlen villámcsapást kapni, elég a környéknek, túlfeszvédelem nélkül ugyan ez a helyzet.
Egy családi háznál is meg kell vizsgálni, hogy van-e külsõ villámvédelem, a levezetõkkel párhuzamosan fut-e csõhálózat, és milyen a kiépítése az EPH-nak.
A zónahatárokon kell létesíteni a túlfeszültség védelmet, aminek egy lépcsõs túlfeszvédelemnek kell lenni, mert egyébként nem nagyon ér az egész semmit.
A biztosítók szakemberei, hogy mennyire értenek ehhez, azt nem tudom. De azt igen, ha nincs érvényes villámvédelmi minõsítõ írat, vagy olyan, ami megfelelõre minõsíti a villámvédelmet, (külsõ-belsõ villámvédelem a túlfeszültség levezetõkkel együtt), akkor a kártérítéssel gond lehet. Már pedig gondoljuk végig, hogy milyen villamos berendezések lehetnek egy lakásban, családi házban, és azok értékei mennyire taksálhatók.

nova

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. július 06., 21:43:59 DÉLUTÁN
A biztosítók szakemberei, hogy mennyire értenek ehhez, azt nem tudom. De azt igen, ha nincs érvényes villámvédelmi minõsítõ írat, vagy olyan, ami megfelelõre minõsíti a villámvédelmet, (külsõ-belsõ villámvédelem a túlfeszültség levezetõkkel együtt), akkor a kártérítéssel gond lehet. Már pedig gondoljuk végig, hogy milyen villamos berendezések lehetnek egy lakásban, családi házban, és azok értékei mennyire taksálhatók.

Szerintem a biztosító szakembere nem hiszem, hogy kérne villámvédelmi minõsítõ iratot egy családi ház esetén. A második cikkhez mellékelt kép (kis APC konnektor) úgy gondolom elegendõ a biztosító emberének.

Technikai specifikációk

Az ára sem olyan vészes (kb. 7000 ft), ha belegondolunk egy jobb tv 150-200 ezer forint. Rendelkezik ahogyan nézem gyengeáramú védelmi képességgel is. A telefonvonal és internet és coax kábel csatlakoztatható hozzá. Ami már manapság nem csak a számítógépnél elõny, hanem az új fajta "okos" televízióknál is.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL

Idézetet írta: nova Dátum 2012. július 06., 21:54:50 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. július 06., 21:43:59 DÉLUTÁN
A biztosítók szakemberei, hogy mennyire értenek ehhez, azt nem tudom. De azt igen, ha nincs érvényes villámvédelmi minõsítõ írat, vagy olyan, ami megfelelõre minõsíti a villámvédelmet, (külsõ-belsõ villámvédelem a túlfeszültség levezetõkkel együtt), akkor a kártérítéssel gond lehet. Már pedig gondoljuk végig, hogy milyen villamos berendezések lehetnek egy lakásban, családi házban, és azok értékei mennyire taksálhatók.

Szerintem a biztosító szakembere nem hiszem, hogy kérne villámvédelmi minõsítõ iratot egy családi ház esetén. A második cikkhez mellékelt kép (kis APC konnektor) úgy gondolom elegendõ a biztosító emberének.

Technikai specifikációk

Az ára sem olyan vészes (kb. 7000 ft), ha belegondolunk egy jobb tv 150-200 ezer forint. Rendelkezik ahogyan nézem gyengeáramú védelmi képességgel is. A telefonvonal és internet és coax kábel csatlakoztatható hozzá. Ami már manapság nem csak a számítógépnél elõny, hanem az új fajta "okos" televízióknál is.
Addig nem kérnek villámvédelmi minõsítõ iratot, míg a tulaj villámcsapás miatt nem kér kártérítést. Ez attól is függ, mit tartalmaz a szerzõdés.
Társasházaknál ez már jellemzõ.
3 hete volt egy ilyen témám.
Családi ház esetén még nem volt szerencsém foglalkozni vele - lehet, hogy másnak már igen - de, ha jól belegondolunk biztonságtechnikailag ugyan az az elv.

A képen látható csatlakozó szerintem egy D fokozatú túlfeszvédelemmel ellátott egység.
Kérdés, elég-e ez?

krisz1986

Végig olvasva a forumot kíváncsivá tettetek Novill milyen az A fokozatú túlfeszültségvédelem? Mert én keresgéltem csak B és C fokozatot találtam és érdekelne részletesen.