Elosztódobozok

Indította macsey, 2015. október 12., 10:38:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv Fecó!
Szép kis szösszenet, köszönjük.
Amikor összeraksz egy elosztót különböző gyártmányú alkatrészekből, akkor már Te eredeti termék/berendezésgyártónak fogsz minősülni minden bevizsgálási nyűgjével és ha azt el is adod, beépíted stb., akkor pedig már termékforgalmazó is leszel tipizált elosztókra vonatkozó vizsgálati jegyzőkönyvvel ellátva, amit véletlenül pont Te állítol ki magadnak. Természetesen a vizsgálatok elvégzéséhez megfelelő műszerezettség és végzettség is kell. ...és sajnos a legtöbb villanyszerelő nem rendelkezik ilyen jogosultságokkal.
Most raktunk össze egy 100kW-os visszatáplálós PV erőművet, ahova a munkával megbízó cég biztosította az általuk tervezett és a műhelyében összerakott elosztószekrényeket. Amikor véletlenül feliratozás közben rákérdeztem a CE jelre és egyéb szabványi dolgokra, a mérnök úr erősen csóválta a fejét és a nyilvánosság előtt történt beszélgetés közben csendességre intett, majd szépen lassan megnyílva, de csöndben elmondta, hogy neki meg van ugyan minden jogosultsága és műszerezettsége erre, de baxnak megcsinálni, mert ezt ád egy, senki nem fizeti ki, ád kettő, a kutya sem kérte eddig, tehát jól van ez így. A lényeg, hogy megfelelően legyen összerakva és persze működjön, ahogy kell . Ami a legérdekesebb, hogy tényleg nem kérte senki. :-\

Fecó

Nos, nekünk az előadáson azt tanították, hogy abban az esetben ha gyártói megoldásokat használsz, vonatkozik ez a Gyurmaúr által felhozott tokozottakra is (Ez a szabvány érvényes egyébként a mérőszekrényekre is mellesleg) tehát nem Te buherálsz saját produkciót, akkor egy darabvizsgálat kell a végén. A szabvány gyakorlatilag megadja a szempontokat, vezeték keresztmetszeteket, szinte mindent. Műszerezettség terén 250 A-ig elég egy szigetelési ellenállás mérő műszer (500V) is! Feltéve ha az előírt légközök és kúszóáramutak be vannak tartva. Valóban életszerű szerintem, hogy egy villanyszerelő, ezeket a szemrevételezéses vizsgálatokat, és a szigetelés mérését el tudja végezni, nem tudom milyen "képzettséget" lehetne elvárni. Az IKIM rendeletben egy szó sincs róla, hogy a CE jelhez, illetve az ellenőrzéshez bármit kötnének képzettség formájában. Nos, várható hogy nem fog mindenki Mari néni elosztójához dukementumot készíteni (kellene), de jó tisztában lenni vele, ha belefutsz egy olyan melóba, ami kicsit komolyabb, akkor tudd ezeket a papírokat prezentálni ha kell, és ne ijedj meg tőle. A papírokkal elvileg magadat is véded, hiszen tudjátok, mindig akkor van baj, ha baj van :) Az teljesen érthetetlen, hogy egy ilyen elosztót, ami egy PV erőművet kezel, nem vizsgálnak. Mi az hogy nem fizetik ki? Törvény írja elő nekik. Láttad a vizsgálati pontokat? 10 percnél nem több, pláne ha ugyanolyan berendezéseket gyártanak. Szerintem az a helyzet, hogy Ők is csak gyártanak valamit, és ugyanúgy nincsenek tisztában a követelményekkel, dokumentálással, ahogy Mi magunk. De ezt jobb nem bevallani, inkább a "nem fizetik meg", vagy "nincs rá idő" jobb "fedősztori"

Még egy érdekesség a szolgáltatókkal kapcsolatban, idézet az IKIM rendeletből:

"(1)11 Villamossági termék az Európai Unióban kizárólag akkor hozható forgalomba, ha azt a gyártó úgy alakította ki és állította elő, hogy szabályos üzembe helyezés és karbantartás, valamint rendeltetésszerű használat esetén nem veszélyezteti az emberek, háziállatok biztonságát és a vagyonbiztonságot."

"(4) A külön jogszabályban meghatározott hatóság, valamint villamos energetikai hálózatra való kapcsolás vagy a villamos energiával való ellátás feltételeként az áramszolgáltató vállalat nem támaszthat az (1) bekezdésben rögzítettnél szigorúbb biztonsági követelményt."

Na, jó elmélkedést :)