Kávéautomata felülvizsgálata

Indította ssjoci, 2015. május 08., 08:37:26 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

ssjoci

Tisztelt Kollégák!

Felkértek különböző üzletekbe kihelyezett kávéautomaták érintésvédelmének vizsgálatára.
Ezen felülvizsgálatok _jogszabályi_ hátterével vannak gondjaim. (kell-e, ha igen, milyen időközönként)
Sajnos a 14/2014 erre nem ad támpontot, esetleg a KLÉSZ 28-32 pragrafusai adhatnak némi támpontot.
Eddig jutottam, minden ötletet szívesen látok :)

Köszönettel...

NagyPS

A bekötésre kíváncsiak? Mert magát a berendezést max készülékvizsgálóval lehetne ellenőrizni. MSZ 10900 szabvány. De amint írtad alkalmazható a KLÉSZ.

tothgyula

Üdv!
Először is a táphálózat (2+f dugalj vagy csatlakozás )táplálásának önműködő lekapcsolását kell vizsgálni! Hurokmérés.Azután RCD vizsgálat:MSzHD60364-4-41:2007sz. 4151pontja. Védővezető alk. nélkül nem fogadható el hibavédelemként az áramvédő-kapcsoló!
Üdv:TothGyula felülvuzsgáló.

JUVILL


Ezek a berendezések I-es érintésvédelmi osztályúak, védővezetős érintésvédelem szükséges.
Mivel üzletről van szó, itt a jó öreg KLÉSZ-t kell alkalmazni.
Ha van érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatról minősítő írat, akkor 6 évente szükséges szerelői ellenőrzést végezni.
Ha nincs, akkor először érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat szükséges, majd ezt követően 6 évente szerelői ellenőrzés.

ssjoci

Köszönöm mindenkinek az értékes gondolatokat!

Ahogy én látom:
A csatlakozó aljzat hurokimpedancia mérése feltétlenül kell, minősítő iratban kikötés az érvényességi feltételek között.
DE: Ha van az üzletnek érvényes ÉV felülvizsgálata, akkor szerintem nem feltétlenül szükséges, csak a saját megnyugtatásomra mérek, hiszen elméletileg megfelelő a dugalj érintésvédelme. Ennek ellenére követendő gyakorlatnak tartom a méréssel történő megerősítést...
I. év. osztályú gép, tehát védővezető folytonosság vizsgálat+szigetelési ellenállás mérése.
Jogszabályok: 14/2014, 8/1981
Szabványok: MSZ HD 60364-6:2007, MSZ 4851-1:1988, MSZ 4851-3:1989

Remélem nem felejtettem ki semmit.

Üzenet összefûzve: 2015. május 19., 09:42:39 DÉLELŐTT

Ja, és 1 évnél hosszabb ciklusidőt nem tartok szerencsésnek egy ilyen berendezésnél amit naponta adott esetben több százan "tapogatnak".

JUVILL

Sok százan mást is szoktak tapogatni, de ez érintésvédelem.
Lehet javasolni évenkénti felülvizsgálatot, de ez egy kicsit költséges és nem is olyan biztos, hogy szükséges ez a gyakoriság.

tothgyula

Joci! Azt nem írtad, hogy RCD van-e, és az előző jegyzőkönyvben jó-e a minősítése? Nagyon lényeges!
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

A kávégép szigetelési ellenállásának a mérését mi írja elő?

ssjoci

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2015. május 20., 22:17:59 DÉLUTÁN
Sok százan mást is szoktak tapogatni, de ez érintésvédelem.
Lehet javasolni évenkénti felülvizsgálatot, de ez egy kicsit költséges és nem is olyan biztos, hogy szükséges ez a gyakoriság.
Sajnos az első mondatodat nem tudtam értelmezni :D
Jogszabályi előírás/szabályozás hiányában én akkor alszok nyugodtan ha évente látom. Te milyen gyakorisággal csinálnád?

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2015. május 21., 07:45:14 DÉLELŐTT
Joci! Azt nem írtad, hogy RCD van-e, és az előző jegyzőkönyvben jó-e a minősítése? Nagyon lényeges!
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.
Itt visszautalnék az elhelyezésre szolgáló létesítmény érvényes év felülvizsgálatára valamint a kikötésre...

JUVILL



Ssjoci!

Hogy a tapogatást nem tudod értelmezni ;D
Akkor ne tapogass, hanem érintésvédelmi szempontból felülvizsgálj!
Milyen gyakran csinálom, vagy csinálnám?
Elég gyakran szűken 40 éve.
Nyugodtan aludni más is szeret, de azért nem kell a bolhából elefántot csinálni.
Úgy gondolom az előzőekben leírtam, a felülvizsgálatról a véleményem, mint szerelői ellenőrzésről, mint érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatról.
Ez nem veszélyes gép. Nem szükséges évente felülvizsgálni. Én nem ismerek olyan előírást vagy szabványt, mely ilyen gyakoriságot írna elő.
Amennyiben rosszul tudom, kérem a kollégákat javítsanak ki! Tanulni nem szégyen.
Tóth Gyula kolléga felhívta itt a figyelmet, van-e ÁVK? Ez lényeges! Hozzátenném, ez már nem érintésvédelmi mód, csak a nullázásos érintésvédelem (uniós szabvány szerint - táplálás önműködő lekapcsolása védelmi mód - lekapcsoló szerve.
Én akkor is nyugodtan alszom, ha látom milyen érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat történt ezen berendezést ismerve, hogyan van dokumentálva, látom, hogy történik-e (mivel erre ha jó olvastam az előzőeket a KLÉSZ vonatkozik) 6 évente szerelői ellenőrzés, és lényeges, hogy az ÁVK-t milyen időszakonként ellenőrzik. Legyen az felülvizsgálat, vagy az üzemeltető részéről, az úgynevezett 3-szori próbagombos ellenőrzés.
Egy kicsit hosszú lett, bízom benne elfogadható az indoklás.
Ha nem, akkor lehet tovább tapogatózni, de csak akkor, ha az EPH is megfelelő a helyszínen. :D