ÉV teszt kérdések

Indította deve94, 2013. november 16., 01:03:30 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

deve94

Tisztelt Kollégák!
ÉV tanfolyam vizsga előtt bogozgatom a felmerült kérdéseket. Várom tanácsaitokat, válaszaitokat! köszönöm

a./ Az egyik tesztkérdésben; Mit kell bekötni a központi EPH-csomóponthoz közvetlenül- földelővezetőn keresztül?
  a 7 lehetséges válasz közül 5 világos, de 2 nem.
"-az épület villamos berendezéseinek érintésvédelmére kiépített, közös védővezetőrendszer egy pontját"
A teszt megoldása szerint ezt is földelővezetőn keresztül kell bekötni. Én azt gondoltam, hogy az védővezetőn keresztül csatlakozik.
A másik "az önállóan is számottevően földelt házi fémhálózat" ez is földelővezetőn keresztül csatlakozik?
Hogyan?

b./ A Nullázás feltételeinél egyrészt az hangzott el az órán:
"A védővezető szerepét betöltő nulla vezető megbízhatósága legalább a fázisvezeték megbízhatóságával legyen azonos"
kicsit később: " A közcélú hálózat csatlakozási pontjánál rendelkezésre áll a közvetlenül földelt nulla vezető, aminek a keresztmetszete nem lehet kisebb, mint a fázisvezető keresztmetszetének fele , de minimum 10 mm2.  Most ez így azonos "megbízhatóságú"? Vagy mit értettem félre?




Üzenet összefûzve: 2013. november 16., 01:44:03 DÉLELŐTT

még egy kérdés:
"A rendelet a következő gyakoriságot írja elő az időszakos érintésvédelmi felülvizsgálatnál:
    Munkahelynek minősülő helyeken 3 évente "
Hol és milyen rendelet szól a munkahelynek minősülő helyekről? Ezt nem találtam meg, csak mindenki utal rá.

Novill

A munkahelynek minősülő megfogalmazás az MSZ 172-1 szabványban volt meghatározva, de ez a szabvány már nem hatályos.  A  14/2004. (IV.19.) FMM rendelet,ami a felülvizsgálatot írja elő abban nem szerepel a munkahelynek minősülő megnevezés.  Vagyis ma már nem lehet erre hivatkozni.

deve94

A munkahelynek minősülő 3 éves Érintésvédelmi felülvizsgálatot többször is hangsúlyozta az oktató, és több web-oldalon is látom, utalva arra, hogy az munkavédelmi előírás. Ebből arra következtettem, hogy aktuálisnak kell lennie.

Novill

Igen berögződött belénk - munkahelynek minősülő - kifejezés.  Például egy óvoda , iroda épület is végül egy munkahely, így felfogható tehát ,mint munkahelynek minősülő létesítmény. Viszont a lakó és kommunális épületek csoportjába is tartozik, ennél fogva nincs előírva az időszakos érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat csak az érintésvédelmi szerelői ellenőrzés. Személy szerint nem tartom  jó megoldásnak, de a rendelet alkotok másként gondolták. Ezért van a gyakorlatban  az eltérő értelmezés. Ha viszont valaki tud jogszabályi pontra hivatkozni  ami a munkahelynek minősülést írja le, annak többen örülni tudnánk .

recens


deve94

köszönöm recens; épp 1-2 napja láttam én is, de a konkrét hivatkozás még hiányzik.
nyomozok még tovább, hátha meglesz.

szívesen várnék válaszokat a többi kérdésemre is
köszönettel: Deve94

deve94

Kaptam egy választ Novothny Ferenc tanár úrtól (zárójelbe én másoltam be az említett pontokat):
ÉV MUBI OCS válasza:
Ha konkrét válaszra van szükség, akkor a 14/2004.(4.19.) FMM rendelet 5/A§ (3) bek. d pontja
(d. egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.),
amit a 22/2005 (XII. 21.) FMM rendelet iktatott az eredeti rendeletbe.
Ha elvi álláspontot keres (amin alapszik a fenti konkrét előírás), akkor a 3/2002 (II.8.) SZCSM-EÜM rendelet 2.§. c pontja.
(c. a munkavállalók és a munkavégzés hatókörében tartózkodók védve legyenek a közvetlen vagy közvetett érintés okozta villamos baleseti veszélyekkel szemben;)

Üzenet összefûzve: 2013. november 21., 17:27:53 DÉLUTÁN

Talán nem abszolút egyértelmű az előző hivatkozás; kaptam egy másik szakértőtől (Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóság vezetője) egy másikat, de nekem úgy tűnik, hogy több minden értelmezés kérdése marad a munkahelynek minősüléssel kapcsolatban;  Talán addig amíg nem módosítják a KLÉSZ-t és nem hoznak egyértelműbb rendeleteket erről.

14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló jogszabály alapján általánosan 3 év kivéve a KLÉSZ hatálya alá tartozó építmények melyeket a 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet határoz meg melyek a következőek:
- A KLÉSZ a közcélú kisfeszültségű elosztóhálózatra csatlakozó kommunális-, lakó- és egyéb épületek, fogyasztási helyek, fogyasztói vezetékhálózatok és fogyasztóberendezések érintésvédelme létesítésére és ellenőrzésére ad előírásokat.
- Egyéb épület: közvetlenül az elosztóhálózatról ellátott különálló épület, amelyben 30 kW-ot meg nem haladó csatlakozási teljesítményű műhely, üzem stb. van.
Tehát a 30 kW-nál kisebb teljesítményű üzemre a KLÉSZ vonatkozik tehát 6 éves felülvizsgálat van.