TN-C rendszer átalakítása TN-C-S -re

Indította nrw, 2018. március 02., 19:25:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Megrazoelmeny

Sziasztok,

Hasonló hellyzetben vagyok - csak az emelet helyett egy felújított melléküpelet (szinte semmi sem maradhatott a régi)
A mellék épületben nem volt eddig áram, most építem ki (természetesen szabályosan - igényesen) felraktam a kis lakáselosztót (ÁVK + 3 kis megszakító - 32 nm-ről van szó 1 vizes helyiséggel).
Amikor megnéztem hogy honnan tudnám megtápláni akkor én nagyon komolyan elképedtem 1 (egy) UNO ONE biztosíték van az egész házra, földelő szonda soha nem is volt .. az hogy nem színhelyes sehol semmi még csak nem is zavar (nyilván gáz de kibogozható) de földelés nincs sehol bevezetve -- magyarul FÁZIS - NULLA vezető a szivrányvány összes színében :D.

Egyből mondtam hogy ez csere (70 éves szerelés) a tulaj benne van, de előbb tető - új beton stb magyarul szét lesz verve a ház nagyon helyesen és rendesen megcsinálva (az új melléküplet amúgy tényleg minden téren komolyan készült el) na de ez még 2 év múlva lesz sajnos ..

KÉRDÉSEM:

Ha elhozom a villanyóra szekrénytől (itt van az ominúzus 1 biztosíték) a Null + fázist 3-4 mm2es vezetékkel az új lakáselsoztóba a melléküpletbe és itt alakítok ki egy védőföldelést földszondával az a teljes rendszert tekintve megoldható?
A cél az hogy a ház a mostanitól ne legyen veszélyesebb és a felújított melléképület pedig 2023-as szinten legyen (a felújítás alatt ez lehet egy átmenti lakrész a tulajnak).
Bármilyen egyébb megoldás is érdekel ami jó, és nem halálos. A teljes földelés most nem opció mert vékony szar aluvezetékek mennek és még csak nem is csövezett mindehol ..

Szép napot!

Fecó

Az, hogy külön leütsz egy földelést, és rákötöd az új elosztó föld sínjére, nos az TT rendszer lesz. Ha összekötöd a nullával, akkor nem szabályos, mert már itt nem kötheted össze a szétválasztás után, és a PEN vezetékre vonatkozó követelmények sem teljesülnek. Sajnos a korrekt megolodás a betáplálásnál a dolgok helyretétele...

Megrazoelmeny

Fecó, köszönöm a gyors válaszod.

Nem voltam egyértelmű szerintem a kérdéssel és hosszan írtam a nagy semmit.
Az órától két vezeték jön ki ugye fázis és "pen", ez sehol sincs szétválasztva, végig még a biztosíték mellett is csak a pen (a konnektorok szempontjából nulla, magyarul az órától jövő PEN) ennyi.
A konnektorokban nincs földkábel csak két vezeték csókolom. (a föld kapcsok nincsenek bekötve)
Ezt tekintve, mivel nincs szétválasztva ha én a melléképületbe (ahol új szabályos szerelés van ÁVK-val - mármint lenne...) elviszem a két vezetéket (ami ugye a fázis és a szét nem választott PEN) és az új megszakítóba földeléssel választom szét az így sem okés?

Másik: (és lehet ez lenne nekem is a szimpatikusabb - a tulaj pedig nem akar szart csak nem most vezetékelünk újra a házba) ha az óra után most csinálom meg a szétválasztást új kapcsoló szekrénnyel, DE a konnektorokhoz továbbra is csak két vezeték (így már a fázis és nulla) menne az nem veszélyesebb mint a mostani változat?
(természetesen itt is ÁVK mért új földszonda bekötése úgy ahogy más hozzászólásodra már írtad, és ahogy írtad is ha az órából a vezeték keresztmetszete nem elegendő a szétválasztáshoz akkor azt cseréltetném)

Köszönöm!

Fecó

Tegyük tisztába:

PEN vezető keresztmetszete jelen állás szerint 10-es réz vagy 16-os alu lehet. Tehát te 4-es vezetékkel nem tudsz PEN-t vinni a másik melléképületbe, az csak "nulla".

A régi MSZ 172 idejében, bizonyos esetekben nem kellett védővezetőt kiépíteni bizonyos szerkezetekhez. Ezt azért egész tágan értelmezte a szakma, és bár azóta befigyelt az LCD TV, a mikrosütő és az automata mosógép, a villanyszerelés megmaradt az 1963 év szerint.

Az én javaslatom a te "másik" alternatívádra hajaz: Legalább a mérőnél lévő főelosztót "gatyába rázni" tisztességes földelés, PEN szétválasztást itt megejteni. A védővezető nélküli lakásáramkörök elé egy 30 mA érzékenységű áramvédő kapcsolót betenni a következő felújításig. Ez nem pótolja a védővezetőt, de talán kevésbé okoz izomlázat a testen áthaladó áram nagysága. Meg hát a hamvasztások költségei is az egekben vannak a megnövekedett gázköltségek miatt.  Szóval innen már mehet az 1 vagy 3 fázisú (3 vagy 5 vezetős) megfelelően méretezett kábel a melléképületig, ott ismét a betápnál egy potenciálrögzítő szonda, és már nem kötözgetünk össze nullát-földet. Új elosztót ott is rendesen megcsinálni, külön ÁVK egyebek. Számlát kiállítani, megjegyzés rovatba feltüntetni hogy a régi lakás belső áramkörei védővezető nélkül üzemelnek, a lehetséges veszélyekről tájékoztattad a tulajdonost, felszereltél legalább egy ÁVK-t, és szorgalmazod a mielőbbi felújítást. Nyilván ha ezt nem akarja megrendelni, nem fogod megcsinálni ingyen önszorgalomból, de nem mondhatja a bíróság előtt, hogy nem is tudott róla hogy baj lehet...   

S/K

...nem tudom lesz-e valaki (VILLANYSZERELŐ) aki leírja a kivitelezői nyilatkozatába hogy XY helyen szereltem, de védőföldelést nem építettem ki a tulajdonos kérésére. ...és ott van az első ellenőrzés. (vagyis nincs ott)

...szóval Feco első hozzászólása a megoldás.
"Sajnos a korrekt megolodás a betáplálásnál a dolgok helyretétele..."

Fecó

Álljunk meg, a régi lakásrészben nem végez munkát a vállalkozó, csak az elosztót javítja, és egy új betápot indít a melléképülethez. De a régi részben nem csövez, kábelez semmit. Csak az elosztóberendezés cseréje alkalmával konstatálja a védővezetők hiányát a régi házban. Nyilván új kivitelezésnél nem hagyjuk ki a védővezetőt (kérésre sem), de egy 50 éves villanyszerelés, amit nem mi csináltunk, és nem kéri a megrendelő az átvezetékezést, ott erőszakkal és ingyen nem építhetjük ki. Pláne ha már belenyúlunk a belső régi áramkörökbe, onnantól az is a mi felelősségünk. Szerintem a legjobb átmeneti megoldás az ÁVK és a figyelemfelhívás a veszélyre. Sajnos az is luxus, hogy minden munkát visszadobjunk, ahol nem teljes felújítást kérnek, bár nem vitatom némelyik házra ráférne... 

S/K

Igen, így megállja a helyét a figyelemfelhívás.