Villámvédelmi földelés kialakítása

Indította mate39, 2014. október 24., 18:55:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mate39

Sziasztok!

Egy családi ház villámvédelmét kell(ene) megcsinálnom. A tervrajzon a földelések mellé oda van írva hogy 10 ohmosnak kell lenniük és az összes földelést a föld alatt egy egyen potenciálra hozó vezetővel össze kell kötni. Az lenne a kérdésem, hogy ezt az egyen potenciálra hozó összekötés ezt a föld alatt kell létrehozni vagy kötő dobozban oldható kötésként?   

villanyvili

Szia!

Bár én még csak tanuló vagyok de úgy gondolom, hogy a földelőket kell összekötni hegesztéssel és az összekötőket a föld alatt kell vezetni (70 cm ?), két földelő között megszakítás nélkül. A vizsgáló összekötő csak a levezetőkre vonatkozik.
Szerk: de a profik majd kijavítanak, ha rosszat írtam. :)
Villmix Euro Kft. Debrecen

mate39

Szia!

De villámvédelmi felülvizsgálatkor nem kell egymástól függetleníteni a földelések hogy meg lehessen mérni egyenként a földelési ellenállásokat?

villanyvili

Idézet a BM rendeletből:

"6.5.6.2. Az egymással összekötött földelőkből álló földelés vizsgálatára a vizsgáló-összekötőket úgy kell
elhelyezni, hogy a vizsgálandó földelőcsoport a villámhárító többi részétől együttesen legyen leválasztható.
Megjegyzés: Ha a föld fölötti összekötés esetén a csoporthoz tartozó földelők esetleg egyenként is
leválaszthatók, akkor a 6.2.2. szakasznak a földelési ellenállásra vonatkozó előírásait az egyedi földelőkre nem
kell tekintetbe venni, csak az összekötött csoportra. Ennek ellenére célszerű az egyedi földelőket - állapotuk
ellenőrzésére - külön-külön is vizsgálni.
6.5.7. Vizsgálócsatlakozót kell a villámhárító berendezés bármely elérhető részén kialakítani, ha vizsgálóösszekötő
a 6.5.6. szakasz szerint nem alkalmazható.
6.5.7.1. Vizsgálócsatlakozót kell kialakítani általában az épület valamennyi levezetőjén vagy legalább annyin,
hogy a mérési helyek (az épület alapterületén) egymástól legfeljebb 40 m távolságra legyenek.
Megjegyzés: Nagy kiterjedésű, csarnokszerű épület belső levezetőjén is kell vizsgálócsatlakozót kialakítani, ha
ez a követelmény másként nem teljesíthető."

Rosszul emlékeztem. Tehát vagy vizsgáló összekötőt kell kialakítani vagy vizsgálócsatlakozót. A kivitelezés módjáról majd a rutinosabb és tapasztaltabb kollégák felvilágosítanak. :)

Üzenet összefûzve: 2014. október 25., 10:11:24 DÉLELŐTT

Innen letöltheted a vonatkozó BM rendeletet:

05_BM1_villamvedelem.pdf (275 KB) letöltése

Minél hamarabb töltsd le, mert törlődik pár nap után.
Villmix Euro Kft. Debrecen

JUVILL

Idézetet írta: villanyvili Dátum 2014. október 25., 08:45:29 DÉLELŐTT
Idézet a BM rendeletből:

"6.5.6.2. Az egymással összekötött földelőkből álló földelés vizsgálatára a vizsgáló-összekötőket úgy kell
elhelyezni, hogy a vizsgálandó földelőcsoport a villámhárító többi részétől együttesen legyen leválasztható.
Megjegyzés: Ha a föld fölötti összekötés esetén a csoporthoz tartozó földelők esetleg egyenként is
leválaszthatók, akkor a 6.2.2. szakasznak a földelési ellenállásra vonatkozó előírásait az egyedi földelőkre nem
kell tekintetbe venni, csak az összekötött csoportra. Ennek ellenére célszerű az egyedi földelőket - állapotuk
ellenőrzésére - külön-külön is vizsgálni.
6.5.7. Vizsgálócsatlakozót kell a villámhárító berendezés bármely elérhető részén kialakítani, ha vizsgálóösszekötő
a 6.5.6. szakasz szerint nem alkalmazható.
6.5.7.1. Vizsgálócsatlakozót kell kialakítani általában az épület valamennyi levezetőjén vagy legalább annyin,
hogy a mérési helyek (az épület alapterületén) egymástól legfeljebb 40 m távolságra legyenek.
Megjegyzés: Nagy kiterjedésű, csarnokszerű épület belső levezetőjén is kell vizsgálócsatlakozót kialakítani, ha
ez a követelmény másként nem teljesíthető."

Rosszul emlékeztem. Tehát vagy vizsgáló összekötőt kell kialakítani vagy vizsgálócsatlakozót. A kivitelezés módjáról majd a rutinosabb és tapasztaltabb kollégák felvilágosítanak. :)

Üzenet összefûzve: 2014. október 25., 10:11:24 DÉLELŐTT

Innen letöltheted a vonatkozó BM rendeletet:

05_BM1_villamvedelem.pdf (275 KB) letöltése

Minél hamarabb töltsd le, mert törlődik pár nap után.

Utána kell nézni a következőknek, ha már itt tartunk.
Földelések összekötése és szétválasztása.
Ha jól tudom, akkor a 20 m-nél közelebb eső földeléseket össze kell kötni, ha előírás nem tiltja. Ez esetben lényegtelen, hogy erősáramú, vagy villámvédelmi földelésről beszélünk.

A másik a vizsgáló csatlakozó és a vizsgáló összekötő kialakítási.
Robbanásveszélyes környezetben vizsgáló összekötő nem létesíthető, csak vizsgáló csatlakozó.

pampalinii

Szép estét !
A következő lenne a kérdésem .Egy földelő keret kialakításánál mennyire lehet  megbízni a nevesebb gyártók által készített összekötő elemek élettartamában ,hiszen ez eltakarásra kerül nem kevés időre .Én személy szerint az anyagok összehegesztésében bízok megfelelő korrózióvédelemmel biztosítva .Egy vizsgálandó helyszínen bevásároltak az említett alkatrészekből úgy gondolom nem igazán tenném őket boldoggá ha azt mondanám hogy tegyék fel nyugodtan valamelyik apróhirdetéses oldalra ér próbálják eladni mert én nem fogadom el .
Kíváncsi vagyok mások véleményére is . :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Már nem is haragudj, de milyen alapon nem fogadod te a különböző VDE, MEEI, stb minősítésekkel rendelkező neves gyártók összekötő idomait? Hogy jössz te ehhez?? Bevallom, számomra kezd ez a  felülvizsgáló, minősítő szakma kissé "egzotikus" lenni, mert itt páran furcsán értelmezik a "felkent" mivoltukat, azaz csak az a jó, az üdvözítő, amiben ők személy szerint hisznek! Nekem az a véleményem, ha ezt velem művelnéd, akkor egész biztosan elhajtanálak!!! Sőt, még be is írnék mindenféle site-ra, hogy vigyázzanak veled, mert az "életükre törsz"!

zsizsi

Teljesen jól látod Gyurmaúr(fi-relé)...

Én a  pampalinii helyében nem merném venni a bátorságot hogy ilyet mondjak egy kivitelezésen, pláne ha neves gyártók minősített
kötőelemeit látnám beépítve.
Milyen jogszabály vagy szabvány tiltja hogy ezeket nem lehet használni? Óvatosan kell bánni  pampalinii ezekkel a dolgokkal, mert ezzel a megnyílvánulásoddal túllőhetsz a célon.
Ha én lennék a kivitelező  és ebben a formában betartanál akkor akadályoztatást jelentenék és rádverném az összes akár számodra ismeretlen költséget is.
Ez a véleményem és mondom ezt úgy,  hogy én magam is rendelkezem villámvédelmi felülvizsgálói jogosítvánnyal.
Bízom benne hogy nem fogalmaztam túl keményen.

pampalinii

Tisztelt Urak !
Lehet hogy nem jól fogalmaztam ! Persze hogy elfogadom a minősítéseket .Csak elgondolkodom amikor ellapátolsz egy kereszt összekötőt nem gondolkodsz el rajta hogyan fog ez kibírni 20-30 évet biztos kontaktust biztosítva .Ennyi lett volna a kérdésem .

Novill

Emberek vagyunk, a minősítéseket is emberek végzik. A vizsgálat kiinduló pontja nem mindegy hogy milyen állapotból indul ki. Egy új állapotban történő vizsgálat imitált környezettel nem biztos, hogy megegyezik például egy 10 éves agresszív talajjal terhelt állapotban történő esettel. Az sem mindegy, hogy érintésvédelmi vagy villámvédelmi célt szolgál. ( igaz e két fogalom erősen összeolvad egy szakszerű kivitelezés estén) Természetesen a minősítések a gyakorlatban elfogadottak mindenhol és ezt senki sem vitatja.  Ugyanúgy, mint a szabványok. A gyakorlati élet azonban van mikor ezeket felülírja. Éppen ezért dolgoznak a szakembereink minden területen, hogy ezeket kövessék és jogszabályokban és szabványokban is érvényt szerezzenek nekik. Emlékszünk amikor tanították nekünk, hogy földbe alumínium vagy réz anyagot, vezetőt nem használhatunk fel földelés létesítésére a talaj agresszív kémiai hatása miatt. Majd a vasanyagoknál áttértünk mindenhol a tűzi horganyzott anyagok alkalmazására. Ahol sok esetben az idő távlatában a nem megfelelő felület kezelések és sérülések miatt rozsdás felületeket látunk rajta. Hibát csak az követhet el aki dolgozik, na meg a gazdaságosság kérdése  :D. Az ingyenes vizsgálatok során sok régi lakásnál találkoztam csupasz réz vezetőkkel a talaj felé vezetve, amik méréskor rendkívül jó értékeket mutattak. Ami természetesen nem volt szabványos sem anyagát sem keresztmetszetét tekintve. Volt ahol a tulajdonos elmondta, hogy vastag réz lemez volt beásva földelőnek. Találkoztam tűzi horganyzott zászlós földelővel, ahol a zászlóra volt felsaruzva az Mkh vezeték a földben, természetesen ez sem volt megfelelő kialakítás. Úgy gondolom a földelés készítés tekintetében lakásoknál az a probléma, hogy már szerkezetkész állapotban keresnek villanyszerelőt sok esetben. Ami magában hordozza a nem igazán tökéletes megoldást a spórolás mellett. Amely a biztonsági szint csökkenését vonja maga után.