Kocsibeálló villamos hálózata

Indította petike199600, 2012. november 05., 19:19:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, saját magadat szopatod meg, ha többféle teljesítményű és ezért méretű f.csövet raksz fel! Tégy fel 2 db 2X36W-osat általános világítás céljára, fénycsőkapcsolóval, akár 2 fázisú bekötéssel, illetve 1 db 1X36W-ot, lehetőleg EVG-vel, mely akár együtt melózik a külső világítással, mely ugye mozgiérzékelős...

petike199600

Köszönöm mindenkinek a választ! Mindben van igazság, illetve hát csak azok vannak.
Gyurmaúr! A 2x36W- os armatúrát kézi kapcsolóval csináljam? És a kapcsolót hova tegyem? Oda ahol van a rajzon?
És egyébként ezt úgy értetted hogy a mozgásérzékelő kapcsolja a külső refit+ belül egy db 36W-os armatúrát?
Marton: Azt hogy lehetne megcsinálni, hogy a külső világítás csak akkor működjön ha megnyomom a kapumozgató távirányítónak a gombját? Mi van ha nincsen szabad érintkező a motornál? Hogy lehet ezt megoldani? Néztem egy fényérzékelőt is: http://shop.villamossagidiszkont.hu/alkonykapcsolok/2385-elko-sou-1-univerzaris-alkonykapcsoloerzekelo.html
Mit szóltok ehhez?
Köszönöm a válaszokat!

Gyurmaúr(fi-relé)

Yeah, egy normál fénycsőkapcsolóval szereld a 2 db 2X36-os armingert, lehetőleg 2 fázisra kötve, tehát 4 eres MBCu-val, vagy MT-vel, melyből a 4x1mm2-es is elég lesz és igen, mindenképp a bejárat mellé helyezd, méghozzá a kocsi bal oldalához tedd, hiszen többnyire a bal oldalán fogsz beszálni, feltéve hogy  nem jobbkormányos a verda?! Igen, a köv kérdésedre is, tehát az EVG-s 1X36-os armantyút is kösd a mozgiérzékelőre és csupa móka és kacagás lesz, mert lesz annyi fényed, amennyi a ki/beálláshoz, illetve a ki/be pakoláshoz kell. Szerintem a külső vill esetében totál felesleges összekötni a kapumozgatóval, hiszen mi van abban az esetben, ha nem akarsz kaput nyitni, csak odamész a kocsihoz valamiért?? Egy a lényeg; jól legyenek belőve a mozgiérzékelők, ugyanis azokból legalább 2 db kell; 1 a kapuhoz, másik a garázsbejárat közelébe.

petike199600

Köszönöm a válaszod!
Most már csak annyi kérdésem van, hogy az 1x36W armatúrát szerinted hova tegyem?

Gyurmaúr(fi-relé)

A bejárat fölé, azért hogy beálláskor -illetve ha kitolatáskor tükörből is megy a mutatvány, akkor is- ne vakítson el és inkább a "célt" világítsa meg, mintsem elvakítson. Egyébként ezt a lámpát szerelheted a "falra", tehát a bejárati ajtó fölé, ugyanis így a fényét a szemközti falra szórja,s amennyiben még fullosabbat szeretnél, akkor olyan IP 65-ös armatúrát végy, melyben van homorú belső tükör, ugyanis az olyan 30%-al növeli meg a fénycső fényét. apropó, fénycső: lehetőleg vagy Tungsram, vagy Osram legyen,de nem az Orosz, mert az egy kalap kaki, mert hidegebb időben egész hosszú percekig -kb 5-7 perc- tart, mire eléri az üzemi fényét! Én nagyon megszívtam vele, ugyanis van olyan 2X36-os kültéren felszerelt arminger, melyben 2-3 percig csak a két vége ad le fényt, míg a középső kb 1 méternyi fénycső gyakorlatilag sötét. A (Lengyel) Philips már jobb, de igazán a Tungi, illetve az NSZK ("zöld fácskás") Osram lumilux jó. Egyébként a vaterán lehet kapni egész kulturált áron is, mert a bótba már olyan 7-800.- Ft 1 db Tungi, illetve GE Polylux. Színárnyalatilag szerintem az 835-ös Universal White a legjobb, mert az nem annyira "forró", mint a 827, ill a 830, de nem is oly hideg, mint a 840 Cool White, nem is beszélve a 865-ös Cool Daylightről. Dehát, mint ahogy a régi mondás tartja: ízlések & pofonok...    ;)

petike199600

Köszönöm a válaszod Gyurmaúr!
Egy észrevételem akadt. Ha a külső mozgásérzékelő kapcsol a garázs ajtaja felett egy lámpát akkor ha ki akarok állni az csak akkor kapcsol fel ha már kimentem a garázsból. Valamiért én nekem szerintem elég lenne a 2db 2x36W-os lámpatest. Ebben a pénz is közrejátszik mert nem akarok alsó hangon csak lámpatestre kiadni 15 rugót. A kapcsolós megoldást meg azért nem akarom, mert jó lenne ha teljesen automata lenne az egész. Viszont egy kérdésem lenne: Amikor parkolok BE, akkor a belső sarokban lévő érzékelő megfogja-e látni az autót? Ugye az érzékelő és a beálló kezdete között 6m távolság van. Fel fog kapcsolni a világítás?
Remélem nem sértődsz meg, hogy belekötöttem ezekbe a dolgokba de a pénz diktál. Nézelődtem vaterán, van egy két jó cucc, ezt az ötletet köszönöm szépen és az összes többi segítséget is. Mellékleten a rajzom.

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, én továbbra is azt mondom, hogy kell egy "alap", tehát egy csak a ki/be állás során diszkrét megvilágítást adó, lehetőleg EVG-s 1X36-os armatúra, melyet a 2 db mozgásérzékelő együtt működtet a külső világítással és a 2 db 2X36-os armingert pedig kapcsold szépen a kacsó kapcsolóval akkor, amikor ténykedni akarsz a garageban. Hidd el, bőséggel megtérül ez a többlet beruházás! Ami a mozgiérzékelőket illeti; nyilván szükség van egy belsőre, mely mondjuk a bejárattal szembeni falon van, ugyanis akkor tutira "telibe találod", ha vele szemből besétálsz, illetve amikor kiállsz. Amikor beállsz, akkor úgyis a külső mozgiérzékelő fogja kapcsolni a lámpákat...

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. január 24., 15:39:28 DÉLUTÁN
Marton: Azt hogy lehetne megcsinálni, hogy a külső világítás csak akkor működjön ha megnyomom a kapumozgató távirányítónak a gombját? Mi van ha nincsen szabad érintkező a motornál? Hogy lehet ezt megoldani?
Ehhez praktikusan egy másik típusú vezérlő elektronika kell, amely tudja kezelni a világítást is. Ilyen panel a "ROLLER" nevű vezérlő. (az enyém is ilyennel működik)
Ez önmagában is megvásárolható, ez esetben a szettben kapható hajtás elektronikája (panelje) felesleges. Tehát egyenként kell megvásárolni a szükséges elemeket a hajtáshoz (motor, panel, fogaslécek, fotocellapár). Olyan kereskedést kell keresni ahol ezek így külön-külön is megvehetőek. Ha a Roller panelt "kertvilágítás" opcióval veszed akkor azon +1 relé található a világítás részére és egy fényérzékelő csatlakozás lehetőség is. Tehát nem kell hozzá külön alkonykapcsoló. Ekkor egy további kézi kapcsolót is köthetsz a lámpához kapu nyitás nélküli világítás kapcsoláshoz, valamint a távvezérlő egyik gombjával működtethetjük külön is.

petike199600

Marton: Köszönöm a felvilágosítást, ezzel kapcsolatban biztos lesznek még kérdéseim. Egyénként még az nem biztos, hogy elektromos kapunyitóra is lesz pénz.
Gyurmaúr: Köszönöm a választ neked is! Csináltam egy rajzot, kérlek nézd meg, hogy te is így gondoltad-e. Viszont én nekem továbbra is az a kérdésem, hogy mi legyen a sorrend, mivel egyszerre az egészre nem lesz pénzem. Szóval szerinted melyik lámpát tegyem fel előbb?

Gyurmaúr(fi-relé)

Szerintem nem kell 3 mozgásérzékelő a garageban, hanem csak 1, de azt jól kell belőni, tehát célszerű azt legalább 2 m magasba helyezni, hogy akkor is "lásson", ha bent áll a limó és belépsz. Én először a normál világítást építeném ki, hiszen azt mindig tudod használni és mindenképp 4 eres kábellel, 2 fázisra -egyébként eleve is úgy vannak a jobb armatúrák "becsokizva"- kösd a 2X36-os lámpákat, azért ha esetleg vmiért elmegy az egyik fázis, vagy akár 2 is a 3-ból, akkor legalább 1-1 fénycsöved világítson mindegyik armatúrában, ami nem egy hátrány, ha épp körfűrész van a kezedben, mely ugye nem áll le egyből, ha elmegy a nafta... :'( Helyes, hogy a garage Á.K-it egy helyi tokozott elosztóból hozod ki! Én mindenképp oda raknám a helyiség főbiztosítékait, Fi-reléjét és értelemszerűen az egyes világítási (max B4A-es kismegszakítót tégy világításnak, hisz itt úgysem lesznek nagy áramlöketek) valamint "erőátviteli" biztosítékait is, lehetőleg úgy, hogy legyen 1-2 tartalék is. Tudom ajánlani a Csatári PVT-t erre a célra, mert jóval olcsóbb, mint a hensel, másrészt van 12, 24 osztásegységes kismegszakítós kivitel is, jól záródó kismegszakító kezelő fedéllel és  gyárilag weidmüller kalapsín van benne. Vaterán azt is lehet találni,de jó még a hensel KV is, abból is van fini választék ott röhejes árakon, sőt olyan is van fenn, mely tele van minőségi kismegszakítókkal, Fi-relével, kapcsolókkal, miegymással és kerül mondjuk egy 10 rugóba!