Gáz bekötésnél EPH igazolás feltételei (vizsgálat)

Indította gyulagy, 2013. január 15., 10:16:25 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

kergabor

Köszönöm az újabb instrukciókat. Értem, akkor a bojlermaradvány marad, hátha egyszer szükség lesz rá. A szürke cucc a csengő.
Akkor most újra időt kérek, átrágom magam azon, amit írtál, újratervezés indul.

Üzenet összefûzve: 2013. november 09., 17:47:16 DÉLUTÁN

Közben látom, hogy nyaki is válaszolt, köszönöm szépen. Vesézzük ki a bejövő vezetéket, nehogy valóban hiányozzon a PE. Lecsavarozom a falról a szerkezetet, hogy mögéje lássak, megkísérlem lefotózni.
A bekötést a rézcsövekhez akkor nem sorba kötöm, hanem minden csőtől egy önálló darabkát elvezetek ahhoz a kapocshoz, amihez csatlakozik a lakáselosztóból idevezetett földvezeték. Ma egyébként voltam a villanyszerelőnél, akit korábban megkértem erre az EPH-bekötésre, és akinek egyébként villamossági boltja van, hozzá szoktam járni cuccokért, még további időt kért, mert sok egyéb fontosabb munkája van, de biztatott, hogy próbálkozzam az önállósággal, vettem nála föld-vezetéket, meg a gázórához EPH-kapcsokat, de a rézcsövek méretében nem volt neki, azt mondta, vegyek AWAB-bilincseket, csináljam azzal.
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 09., 17:22:17 DÉLUTÁN
Még mindig nem tudjuk, hogy milyen keresztmetszetű az elosztóba érkező vezeték, mert ettől függ, hogy milyen EPH-t tudsz kialakítani. Ráadásul én nem látok bejövő PE vezetőt, ami azt feltételezi, hogy csupán az L és PEN jön be.
Próbáltam javítani a képminőségen, a fekete színű a bejövő, aluminium, azért írtam, hogy a szokványos vastagsággal, azt gondoltam, igy beazonosítható, de, ha kell kioldom, és lemérem tolómérővel. De ezt, mivel babrás, csak akkor tenném meg, ha úgy gondolod, hogy feltétlenül ez lenne a megoldás.
Mégegyszer feltöltöm a javított képet.

Gyurmaúr(fi-relé)

Teljesen felesleges tolómérőznöd, ránézésre nekem úgy tűnik, hogy 10-es alu lesz az, mely 32A-ig elvileg jó lehet, persze, amennyiben már 30-40 éve bent van, akkor azért csak óvatosan... Van bejövő fő PE vezeték, bal oldalt van hozzákötve a PE sínhez. Azt nem tudtam megállapítani, hogy 6-os, vagy 10-es, úgyhogy ezen tanakodjanak el a T. Fórumtársak. Ami a cirkónál történő EPH vezetékezést illeti; én nem tudok olyanról, hogy nem lehet quasi felfűzni az egyes csövek EPH bilincseit, igaz ehhez min 4mm2-es vezeték szükséges,de tény és való, hogy biztosabb csatlakozást ígér a párhuzamos bekötés. Azért attól a csengő megoldástól padlót fogtam, szerintem jobb lenne egy ,,kismegszakító" formátumú csengettyűt beapplikálni, igaz az 1 osztásegységnyi területet elrabol a már így is kevéske helyből. mi lenne, ha kidobnád ezt az FK.A-t és feltennél egy 12 osztásegységnyi hellyel bíró elosztót, esetleg egy olyat, melynek még egy csini füstszínű ajtaja is van?? Nézz szét a vaterán...
Hajrá!

kergabor

Köszönöm a véleményezést.  A ház régi, a hatvanas években készült, tehát óvatosan, de ez mit takarjon? A PE vezeték mérete esetén is az óvatosabb megoldást választanám, vezetéket vettem 10 métert, van bőven.
A csengő egy órája elromlott, ki kell cserélnem.
Ha egy üzlet beindul... Megyek vaterázni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, most ért véget az X-Faktor (nem röhög /ez nem feltétlen neked szól!/, mivel íímádom a zenét, meg szeretek is kornyikálni, ezért igenis érdekel a felhozatal...), ezért gondoltam, visszatérek. Tehát, írod, hogy a "boldog" 60-as évek terméke az épület, feltételezem, a méretlen vezeték hálózat is akkor lett berángatva a -talán- PVC Mü csövekbe. Ha igen ,akkor én a helyedben nyomatnék némi soft pressziót a közösböhmbácsinál (én is a Szomszédokon nőttem fel, ezért használom a Julcsi -azaz Ábel Anita- által gyakran eldurrantott szókapcsolatot...), hogy vegye már tárgysorozatba a ház közös "felszálló" méretlen vezeték hálózatának, valamint az áramszolgáltatói késesbizti szekrény felett/mellett található főelosztó cseréjét, de legalább ráncfelvarrását, mert különben irgum&burgum lesz. Ezért is írtam, hogy óvatosan a mért fővezetékkel is, melynek karbantartása viszont a te feladatod. Elvileg a 10-es MAl vezeték -10 méteres hossz alatt- minden gond nélkül tartósan elviszi a 32A-t, de amennyiben már régi és esetleg rugalmatlanná vált a PVC szigetelése, nos akkor már minden melegedés exponenciálisan ront annak állapotán. A fő PE vezeték keresztmetszetében nem voltam biztos, de a 6-os már jó lesz. A vaterához sok sikert kívánok, én megannyi komplett családi ház kivitelezés szinte teljes minőségi vill szerelvényeit vettem meg ott, a hensel KV 36 osztásegységes elosztótól az 5 eres MT kábelen át a Dehn "C" lépcsős túlfeszvédelmi cuccot beleértve egészen az álmennyezetbe süllyeszthető zsírúj Fagerhult bepattintós kompaktfénycsöves lámpáig, melynek darabját a bolti 18 rugós ár helyett 3 rugóért vettük, igaz 7 db-ot vettünk belőle.

kergabor

Köszönöm ismét a hozzászólást, pár éve a lépcsőházban és a pincében megtörtént a felújítás, azzal talán nem lehet gond. Azt látom körvonalazódni, hogy az eph-val együtt helyre kell pofozni a lakáselosztót, és akkor kicseréltetem az órától bejövő vezetéket is. Egyébként az óra és a lakáselosztó között légvonalban kb három méter a távolság. Az eph-vezetéknek is új csatornát kell feltennem, mert a régibe nem fér bele. Akkor elkezdem gyüjtögetni a hozzávalókat, meg előkészíteni a terepet, hogy villanyszerelőnek csak a szakfeladatokkal kelljen foglalkoznia.

Novill

Ne feledkezzünk meg az EPH hálózat ( régi elnevezés) egy teljesen külön hálózatot jelent az elosztó szekrénytől kiindulóan. Még akkor is ha PE ( földeléssel) azonos ponton van. A felfűzés a régi MSZ 172-1 szabványnál még elfogadható ( apró betűs rész) volt. A műanyagcsövek előre törésével ez a felfűzés már háttérbe szorult. Ha megnézzük az MSZ HD 60364 szabvány sorozatot és ha jól emlékszem már minta ( mellékletekben)  nem alkalmazzák a felfűzést.

kergabor

Köszönöm a figyelmeztetést. CSatolok képet, hogyan gondoltam a gázóra EPH-rendszert. Igy jó lesz?

nyaki

Igen, bár felesleges olyan nagyon elvinni az EPH vezetőt, ha az elosztóhoz van közelebbi szakasza.

kergabor

Ez van hozzá a legközelebb. Akkor ehhez mehet a 4 mm2 Mkh-vezeték? A kazánhoz pedig a 6-os?

nyaki

Elvileg mehet, de felesleges annyiféle keresztmetszetet megvenni. Vigyél mindenhova 6-ost, abból baj nem lehet.