EPH

Indította Tamás, 2018. február 20., 12:48:12 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Villamos balesetek  /#31/ 2013. Május 28.
Mert a szennyvízcső még ha műanyag akkor sem tekinthető szigeteltnek !

pgz


pgz

Több részletben , de remélem sikerült átküldeni a szkennelt szabványlapokat.


Fecó

Csak még pár észrevétel a kádbekötéshez.

Test fogalma: "Valamely villamos szerkezetnek olyan megérinthető, vezetőképes része, amely üzemszerűen nem áll feszültség alatt, de hiba esetén feszültség alá kerülhet.
MEGJEGYZÉS: A villamos szerkezetnek az a vezetőképes része, amely közvetlenül nem, csak valamely testen keresztül kerülhet feszültség alá, nem tekinthető testnek."

Tehát ez nem lehet sima fürdőkád, esetleg abban az esetben lehetne ráfogni, ha elektromos táplálású masszázskádról lenne szó amely fémből készül. A test a villamos szerkezetnek megérinthető része.

Idegen vezetőképes rész: "Az a vezetőképes rész, amely nem része a villamos berendezésnek, alkalmas azonban valamely potenciál – általában földpotenciál – odavezetésére."

A "helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal szabvány hoz is példákat az idegen vezetőképes részekre, hogy ne maradjunk bizonytalanságban mik is lehetnek ezek egy fürdőszobában:

"Példák a lehetséges idegen vezetőképes részekre:
– a vízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok fémes részei;
– a fűtési és légkondicionáló rendszerek fémes részei;
– a gázvezeték-hálózatok fémes részei;
– a hozzáférhető épületszerkezeti fémes részek"

Itt kifejezetten nagy kiterjedésű, valóban távoli földpotenciált behurcoló fémhálózatokat említ. Sem kádat, sem zuhanytálcát nem, pedig a szabvány pont a fürdőszobákról szól. Továbbra is siralmasnak vélem, hogy semmi nem írja elő a fémből készült kád vagy zuhanytálca helyi EPH-ba való bekötését.

Fecó

Csak még pár észrevétel a kádbekötéshez.

Test fogalma: "Valamely villamos szerkezetnek olyan megérinthető, vezetőképes része, amely üzemszerűen nem áll feszültség alatt, de hiba esetén feszültség alá kerülhet.
MEGJEGYZÉS: A villamos szerkezetnek az a vezetőképes része, amely közvetlenül nem, csak valamely testen keresztül kerülhet feszültség alá, nem tekinthető testnek."

Tehát ez nem lehet sima fürdőkád, esetleg abban az esetben lehetne ráfogni, ha elektromos táplálású masszázskádról lenne szó amely fémből készül. A test a villamos szerkezetnek megérinthető része.

Idegen vezetőképes rész: "Az a vezetőképes rész, amely nem része a villamos berendezésnek, alkalmas azonban valamely potenciál – általában földpotenciál – odavezetésére."

A "helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal szabvány hoz is példákat az idegen vezetőképes részekre, hogy ne maradjunk bizonytalanságban mik is lehetnek ezek egy fürdőszobában:

"Példák a lehetséges idegen vezetőképes részekre:
– a vízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok fémes részei;
– a fűtési és légkondicionáló rendszerek fémes részei;
– a gázvezeték-hálózatok fémes részei;
– a hozzáférhető épületszerkezeti fémes részek"

Itt kifejezetten nagy kiterjedésű, valóban távoli földpotenciált behurcoló fémhálózatokat említ. Sem kádat, sem zuhanytálcát nem, pedig a szabvány pont a fürdőszobákról szól. Továbbra is siralmasnak vélem, hogy semmi nem írja elő a fémből készült kád vagy zuhanytálca helyi EPH-ba való bekötését.

nyaki

A múltkorában hívtak egy háború utáni időkben épült belvárosi polgári lakóházhoz, hogy ráz a víz, ha belépnek a kádba. A villamos hálózaton felújítást és teljesítménybővítést végeztek, tehát szabványosítottak is.
Az épületben kialakították az EPH hálózatot. A hibahelyen a bojler a kád fölé volt beépítve és bekötve úgy, ahogy kell, az öntvény kád viszont nem volt bekötve az EPH-ba, mert mint mondották, nem bontották meg, csupán szépen körbecsempézték a felújítása után. Szárazon a kád lefolyója és a csap/bojler védővezetője között 58V-ot mértem úgy, hogy a betáplálás le volt kapcsolva. A vizsgálódás a felújítatlan szennyvízvezetékre terelődött, ahol is kiderült, hogy onnan jön be azaz idegen potenciál, ami ezt okozza. Ezek után javaslatot tettem a szennyvízvezeték belépőoldali megbontására és egy fém közdarab beépítésére. Ennek hallatán hátast dobtak és nem vállalkoztak rá, a magas költségekre hivatkozva. Sajnos nem találkozott a véleménykülönbség - pedig igyekeztem -, így kénytelen voltam annyiban hagyni és még azt is meghagytam, hogy ezek után itt sem jártam, de még a nevemet is felejtsék el, pedig egy nagyon jó ismerős ajánlott be azok után, hogy a felújítást végző nem tudott a jelenséggel mit kezdeni.

tothgyula

58V-nál kisebb hibafeszültség is okozott már halálos áramütést!!!
Az ilyen emberekre kár időt fecsérelni.
TothGyula felülvizsgáló.

Sztrogoff

Mérhető 58 V - az nem semmi. Bocsánat, de én érdeklődnék még. Az ismertetés felénél, mikor még csak azt tudjuk, hogy a két izé között feszültségkülönbség van, felmerült a kérdésem, hogy melyik lehetett a föld? De később az "onnan jött be az idegen potenciál" írásból arra következtetek, hogy valamit meghatároztál nulla potenciálnak. Mit?
És még érdekelne, milyen (nagy) épület ez? Bocs, nem tudom, nagyvárosról vagy kisvárosról beszélünk, Budapesten nyilván csak többlakásosak vannak a belvárosban, akkor ez melyik lakás? Lenti vagy fenti? Arra gondolok, hogy a többi lakásban miért nem jelentkezik?

nyaki

A hivatkozási potenciál a villamos betáplálás földelt PEN potenciálja volt, az EPH hálózaton és a védővezetőn keresztül.
Az épület egy kb. 200m2-es lakóház és Nyíregyházán található. Az épület még 6-8 régi épülettel együtt egy területi csoportba esnek, amiket az idők folyamán körbeépítettek 6 sávos körúttal és újabb társasházakkal. Nyilván ezen régi lakóházak közműveihez nem nyúltak, csupán az oldalfali légvezetékes betáplálásokat cserélték földkábelesre már vagy 20 évvel ezelőtt.