Kalapsín védővezető leágazás céljára

Indította nyaki, 2023. március 08., 23:33:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Szia(sztok)!
Kapcsolószekrény alumínium kalapsínjét milyen esetben lehet használni védővezető leágaztatás céljára, ha a leágazást egy rögzítőkarmos, pl. Weidmüller kapocs biztosítja? Emlékeim szerint ez nem megengedett, mert minden védővezető kapcsot külön vezetékkel kell a közös védővezető kapocslécbe kötni. ...de lehet tévedek.
Ha valóban nem lehet, akkor mely szabványpont ellenzi? ...próbáltam rálelni a 61439-ben, de konkrét utalást nem találtam benne, vagy elsiklottam felette.
Várnám szíves véleményeket.
Köszi

tothgyula

A kalapsín biztosan alu anyagú?Mennyi a betáp PE vezető keresztmetszete? Az MSZ HD 60364-5-54:2012 szabvány 543 szakasza foglalkozik a védővezetőkkel. Az 543.1.3. pont írja,hogy: "Azoknak a védővezetőknek a keresztmetszete,amelyek nem részei a vezetéknek vagy nincsenek közös burkolatban a fázisvezetővel, ne legyen kisebb Cu esetén 2,5mm2-nél vagy alu esetén 16mm2-nél,ha mechanikai védelemmel vannak ellátva."

A lényeg,hogy a védővezetők folytossága biztosított legyen.

nyaki

Üdv!
Igen, direkt elolvastam még tegnap este az 5-54-et is, de valahonnan emléxem a kalapsín ilyen jellegű problémájára.
Konkrétan egy Schneider PrismaSeT típusról van szó, melyben alu a kalapsín. Azt kértem a szekrény eredeti gyártójától(kivitelezőtől), hogy nyilatkozzon a tekintetben, hogy szekrénybe húzott tápkábel méretének vonatkozásában, a kalapsín kielégíti-e a PE vezetőre vonatkozó zárlat és terhelés függő keresztmetszeti előírásokat. Elsőre értetlenül álltak a kérésem előtt mondván, hogy ilyet még nem kértek tőlük, majd próbáltak meggyőzni arról, hogy ilyenre nincs is szükség, mert a Schneider garantálja. ...jó, de mit garantál?
Állítólag valakik megértették a kérésemet, és állítólag lesz ilyen jellegű nyilatkozat. Kíváncsian várom a fejleményeket.  ::)...bár lehet, hogy kissé túllőttem a célon?
Köszi

Fecó

De hiszen kik vagyunk mi, milyen felhatalmazás alapján kritizálunk meg egy kész gyártmányt, melyre a gyártó kiállítja a megfelelőségi nyilatkozatot, CE jelet fest rá, és elvégzi a darabvizsgálatokat és méréseket? Hova jut így a világ? Mi lesz a következő? Szétszereljük a klímaberendezéseket, és ellenőrizzük a gyártói szabványok alapján a jóságát? Mi jöhet még? Kihúzom a csillárból a belső vezetékezést és megvizsgálom éghető-e a foglalat? Szétkapom az esztergát, hogy megvizsgáljam a belső áramkörök keresztmetszetét?

De mit is ír az MSZ EN 61439-1:2012?

"Vezető anyagú szerkezeti részek védővezetőként vagy annak részeként alkalmazhatók."

de van még ez is:

"szerkezeti részeket nem szabad PEN-vezetőként használni. Rézből vagy alumíniumból készült szerelősínek azonban alkalmazhatók PEN-vezetőkként."

A szerelősín=kalapsín? Ha PEN-nek jó, akkor védővezetőnek is csak megfelelhet, nem? Vagy méretezzük a "B" melléklet szerint? De mi a pontos keresztmetszete egy kalapsínnek? És ha nem biztos hogy réz vagy alu, acéllal hogyan számoljak? Vagy ezért tartsa a hátát a gyártója, és ha van rajta tisztességes adattábla, akkor pipa?