Veszélyes gépek villamos üzembehelyezése

Indította JUVILL, 2012. január 26., 20:30:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


A gyakorlat során adódik, hogy pl. körfûrészt, szalagfûrészt, excenterprést, faipari gyalugépet kell üzembe helyezni.
Ezeknél a berendezéseknél fokozott balesetveszély áll fenn, melyek elkerülése céljából szigorúak a biztonságtechnikai feltételek.
Milyen lehetõségek vannak itt a szabványos villamos szerelésre?

Szelei

Azt nem értem mire gondolsz. De pl:
1. Szalagfûrész esetén áramtalanító fõkapcsoló zárható, vészgomb, alsó felsõ burkolat végálláskapcsolóval nyitás ellen védeni. Plusz a burkolatokat ha nem fékezett leálláskor a motor csavarosan kell zárni az ajtót. Ezt azért kérik mivel kicsavarás alatt megáll a szalag és nem okozhat sérülést.
2. Körfõrész motorindítás esete meg egyezik a szalagfûrész megoldással. Továbbiakban a védõburkolatokat ha nyitható végálláskapcsolóval védeni nyitáskor leállít vagy elektromosan reteszeli, hogy üzem közben nem nyitható! védõburkolat a hasítóék felett retesszel biztosítani (eltávolításakor gép indíthatatlan).
3. Gyalugépeknél zárható fõ és vész-leállítókapcsoló után egy vagy több vészgomb (gép hosszától függõen), ajtók elektromosan nyitás ellen reteszelni. Itt ajánlott a több motor végett "RCP" azaz feszültségesés, fázisirány érzékelés védelmet be építeni! Én 400/24 V. szigetelõ transzformátort használok vezérlés céljára, javításkor elõnyösebb és kábelsérülés esetén sem okoz áramütést.

Minden gép esetében én mûanyag lépésálló gégecsõvel szerelek kábelek mechanikai védelem érdekében. Lehet fém gégecsõvel is de ez esetben minden csövet földelni kell 6 mm2 földelõ vezetékkel. Gépeken legalább pórmentesen kell szerelvényeket választani és kivitelezni! A gépeknek mindig fixen ajzat betonhoz lecsavarozva kell lenniük.

Egyenlõre ennyi. Ha kérdés merülne fel nyugodtan tedd fel ha tudok szívesen válaszolok. :)

JUVILL


Nem véletlenül vagy "otthon" a témában.
Valamikor dolgoztam egy elég nagy ipari gyárban, ott faipari gép nem sok volt. Egy asztalos mûhelyben voltak ilyenek. Volt viszont rengeteg excenterprés, amelyek elég gyakran okoztak sajnos balesetet, míg külön - külön nem kaptak egy új vezérlést. Jellemzõ volt még biztonságtechnikai szempontból a kétkezes indító, az infrasorompó, és a különbözõ kategória besorolású biztonságtechnikai fényfüggöny.

Szelei

Mezõgép (Agrikon) volt az elõzõ munkahelyem, úgy hogy ez is ismerõs számomra! Itt igaz nem TMK-ban dolgoztam hanem mint elektromos szekrény, vezérlõpult, elosztók gyártó mûhelyében szerelõ. De mi is újítottunk fel  saját gépet, ez megint egy más világ! :)

Marton

Manapság a gépek biztonságtechnikájára nagy hangsújt helyeznek a gépgyártók. Pl. jogi okokból is szinte túlbiztosítják. Persze ez nem baj.
Külömbözõ biztonsági kategóriák vannak. Vezélyességük figyelembevételével kell kialakítani a berendezés megfelelõ gép és munkavédelmet. Itt már nemjöhet szóba egy egyszerû vészgomb és pl. KR relé alkalmazás. Mindenféleképpen biztonsági relé kell hogy legyen a vészgomb áramkör végén, magasabb fokozat esetén a vészgombok is két önálló bontó érintkezõvel rendelkeznek, egyike beégne a másik csak bontja a kört. A biztonsági "relék" egy speciális készülék melyekben duplázva vannak a kimeneti relék, ezek csak akkor húzhatnak újra meg ha minkét reléje kiejtett, illetva ha úgy van bekötve , ellenörzi, hogy a hozzákapcsolt más mágneskapcsolók is alaphelyzetben vannak e. Elv az, hogy egyszere nem romlik el, ég be két érintkezõ.
Az ajtókapcsolók sem egy egyszerû végállások, manapság egy trükkös bügyök benyúlása billenti át, pl. csavazhúzóval sem kapcsolható be.
Ezekt kiegészítheti szintén külömbözõ csoportkategóriájú biztonsági fénysorompó, fényfüggöny, kétkezes indítók és más trükkök.
Mint Szelei kolléga is írta pl. a fûrész burkolatot csavarral rögzítik. Ez gyakorlatban azt kell, hogy jelentse, hogy a csavar mögött egy végállás van. Ha azt kitekerjük, a végállás bontja a vezérlést. Továbbá illik olyan hosszúnak lennie a csavarnak, hogy mire kitekerik a csavart akkorra a gép forgása a lendületébõl leálljon.

JUVILL


Ezekre a gépekre a "duplázott biztonság jellemzõ, ahogy azt Marton írta. Régi DKS típusú excenterprések vezérlõköre így volt biztosítva, hogy gép a kezelõ akarata nélkül még véletlenül sem ismételjen, a "medve ne jöjjön le". Ezek elektro-pneumatikus vezérlésû gépek, melyeknél ezt a mûködtetõ munkahengerek duplázásával oldották meg.