Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Fogyasztásmérõ => A témát indította: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2019. január 29., 19:40:51 DÉLUTÁN

Cím: Áramváltó alkalmazása
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2019. január 29., 19:40:51 DÉLUTÁN
 Sziasztok.  Olyan kérdésem lenne  mikor kell áramváltót alkalmazni ?Vagyis mekkora fogyasztástól.Köszi előre is.
Cím: Re:Áramváltó alkalmazása
Írta: Fecó Dátum 2019. január 29., 19:47:53 DÉLUTÁN
Áramszolgáltatói értelemben? Mert vannak "egyenes mérők", amelyek 100 A áramerősségnél is tudnak mérni direktben, viszont van áramváltó már 30/5 A áttétellel is. Nyilván más dolog is számít, mondjuk milyen távolságra lesz a mérőhely, és a mérni kívánt elektromos rendszer, várható-e bővítés, nagyobb áramerősségű betáplálás, stb. Áramváltós mérésnél a mérő marad, és teljesítménybővítés esetén a mérőváltó áttétele módosul csak. De vannak olyan digitális mérők, amiket csak egyszer lehet beprogramozni az áramváltókhoz.
Cím: Re:Áramváltó alkalmazása
Írta: Sztrogoff Dátum 2019. január 29., 20:34:44 DÉLUTÁN
Régen a maximutatós és a meddő mérők voltak 5 A-esek, nem?
Cím: Re:Áramváltó alkalmazása
Írta: Fecó Dátum 2019. január 30., 07:31:25 DÉLELŐTT
Az üzemi méréseknél minden áramváltós volt is és és most is az, hiszen akár több száz, vagy ezer Amperen vételeznek. Van ahol ráadásul 10-20 kV-on van a vételezés, és a fogyasztónak saját trafója van, ott még feszültségváltó is kerül beépítésre. Régen nem voltak digitális mérők. Külön mérés figyelte a wattos fogyasztást, külön volt csúcsidei és csúcsidőn kívüli elszámolás, volt külön meddő mérő, és külön mérő számolta a negyedórás átlagot. Ezeket a mérőket (csúcsidő) a havi leolvasásnál kézzel kellett mechanikusan visszaállítani a nullára. Az ELMÜ ha jól emlékszem jelenleg 80 A-ig kéri az egyenes mérőhely kialakítását, felette áramváltóst tart szükségesnek. Ettől még van 100 A-es mérő is, de ők itt húzták meg a határt. Nyilván ha a mérőhelyet el kellene vigyem 20 méterre a betápláló cellától, akkor én sem tartom célszerűnek ekkora keresztmetszetű kábellel az egyenes mérőt még 63 A-nál sem, akkor áramváltó, és csak kis keresztmetszetű vezetékkel megoldható...
Cím: Re:Áramváltó alkalmazása
Írta: Simon Endre Dátum 2019. január 30., 12:55:55 DÉLUTÁN
Az áramváltó és a fogyasztásmérő csak akkor, (olyan pontosságu) köthető össze ha az együttes hiba 0,6% alatt marad. A mérőváltók áttételi és szöghibája álltalában 0,2%. Elvileg a mérőrendszert együtt kellene hitelesíteni, természetesen ebben a feszültségváltó is bennfoglaltatik. A szekunderköri kapcsolat végig plombálható kellene legyen ami álltalában (?) nincs betartva, pl. az áramváltók szekundere minden bonyodalom nélkül rövdrezárható sőt még a hozzávaló csúszka is a kapcsokon van, vagy a szekunder huzalozás ráhagyásával van bíztosítva.
Ugyanezt tapasztalom a feszültségcsatlakozás oldalon is a diazedek és kismegszakítók vonatkozásában, ráadásul a megszakítóképesség nem szempont, pedig itt pl. 600 amperes betápnál már a járatos 1-2 amperre is késes bíztosító a megfelelő és azelőtt is sinezés vagy szalagköteg szükséges a kellő zárlati szilárdsághoz.
Cím: Re:Áramváltó alkalmazása
Írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2019. január 31., 18:55:17 DÉLUTÁN
Köszi a válaszokat ,55A -ről van szó  .Al mérőnek  szánják .Én is 80A re emlékeztem .