Földkábel fektetgetése, hogyan, merre, meddig???

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2013. január 27., 17:47:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Kollégák!

kíváncsi lennék a személyes tapasztalataitokra, s különösen az e.on területen aktív kollégákéra, hogy milyen fogásokat alkalmaztok méretlen földkábel kiépítésére? Különös tekintettel arra az esetre, amikor ugye az oszlop az utca túloldalán található, tehát keresztezni kell az aszfaltozott útpályát. Milyen minimális mélységben kell átfúrni az útpálya alatt? Kell-e csövet is betenni a furatba? Hol célszerű vezetni a földkábelt, a lehető leghamarabb hagyja el a kertesház telkét, vagy inkább ameddig csak lehet, addig menjen a saját telken? És itt most azt a normál esetet vegyük, amikor a mérőhely az épület falában van elhelyezve, akár a régi mérőhely helyén. Amennyiben az utcai oszlopról érkezik a net, telefon légkábel és esetleg azt is "egy füst alatt" levinné az ember, ha már "metró alagutat" fúr, akkor az milyen közel mehet párhuzamosan az erősáramú földkábel mellett? Kell-e,s ha igen, akkor külön csőben kell-e átvezetni az úttest alatt a netkábelt?   :) 

flatskerrobert

Kedves Gyurmaúr!


    Egyszerű a válaszom, a méretlen oldalon nem kell semmit sem csinálni e-on területen, csak igénybejelentést beadni.


Csak letelepíteni kell a mérőhelyet és a mért hálózatot kialakítani. Az mindegy, hogy telekre vagy házfalra kerül a mérő, földkábeles vagy légvezetékes a csatlakozása.
A méretlen oldal kialakítását az e-on szerződött partnere csinálja. A rákötést meg a mérő felszerelést az e-on saját emberei csinálják.


Ha minden jól megy 120 nap és van villany a telken!!! Hajrá e-on.
Ha azt akarod, hogy a többi közmű is (TV, telefon) földbe legyen vezetve, ami egy normális állapot egyébként. akkor ott állsz csővel a kezedbe és amikor ők lefektették a kábelt akkor beleteszed a kiásott árokba, bár ez is necces. Az biztos, hogy külön védőcsőbe kell vezetni a gyengeáramú csatlakozásokat.


Szóval, ami korábban 1 kézben volt azt most feldarabolták három felé. Nem tudom a többi "szolgáltatónál" hogy működik. A korrupció  semmivel nem lett kevesebb sőt inkább nagyobb.
De ez egy más kérdés nem tartozik ide.
Sok sikert, türelmet, kitartást és kevés idegeskedést.
FR.


JUVILL


Úgy látom "nem kamáljuk" ezt a témát. :)
Megpróbálok segíteni egy kicsit.
Nincs, nem nagyon van tapasztalatom az E.ON területén. Szabvány előírás volt, van rá (MSZ 13207 és MSZ 7487-2).
Amennyiben kábel utat keresztez, minden eseteben védőcsőben, tömbcsatornában, kábelcsatornában kell elhelyezni. Különböző feszültségszintű kábeleket, más "installációs" kábeleket külön - külön védőcsőben kell vezetni.
A kábelek fektetési mélysége (úthálózat keresztezésnél) minimum 1 m minden esetben.
Bízom benne, hogy az E.ON sem "különcködik" ebben a témában.
De lehet, rájuk saját "ágazati szabvány" vonatkozik. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Robi, ez bóóóórzalmas:
Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 27., 20:17:04 DÉLUTÁN
Ha minden jól megy 120 nap és van villany a telken!!! Hajrá e-on.
Ez esetleg egy személyes tapasztalatod alapján leírt ténymegállapítás? Mert, ha igen, akkor szerintem ez kimeríti a törvénytelenség fogalomkörét, ugyanis ha jól tudom, egyik áramszolgáltató sem húzhat el indokolatlanúl egy ilyen kaliberű munkát, főként úgy, hogy az épületben eladdig is volt -légkábeles- áramellátás! Szóval, ezt mindenképp érdemes lesz alaposan körbejárni, mert -ha minden jól megy- nekem az idén részem lesz egy légvezeték kiváltásos buli lebonyolításában, s mert ugyanabba a házba az utca túloldalán található 4 csigás szabadvezetékes vill oszlopról a 0.4kV-os vezetéken túlmenően net-tel légvezeték is vezet, épp ezért lenne jó tudni, hogy miként szüntethető meg 2 in 1 mindkettő, ugyanis a ház eleve alacsonyabban fekszik az utca úttestjénél, ergo hiába a szabvány magasságú tetőrúd, még így is meglehetősen necces az úton átlógó légvezetékek -s különösen a net-telé- helyzete, amellett, hogy ronda is! Épp ezért döntött az üf-öm úgy, hogy a mérőhely korszerűsítéssel egyidőben földkábelezni is szeretne, amúgy tök logikusan.

Villanyreszelő

Üdvözlet mindenkinek!

Nem tudom segít e valamit,nekünk annyit tanítottak,hogy kábel fektetés fagyhatár alá,közmű keresztezésnél KPE cső,kábeltégla,és jelző szalag,szigetelési ellenállás mérés.

flatskerrobert

   Kedves Gyurmaúr!


    Neked kell kezedbe venni az ügyek irányítását, területgazdát keresd meg, csak tájékozódási szinten.
Mert az a tapasztalatom, hogy nem akarnak nagyon infót kiadni, legalábbis errefelé.
Féltik az állásukat, egy esetleges probléma kialakulása miatt.


Van náluk is ügyintézési idő, azt hiszem 30 nap (egy levél válaszadása).
Időben kell elindítani mindent, igénybejelentést pontosan kell kitölteni.
Kábelfektetést ahogy JUVILL leírta úgy kell még nekik is. Ha az oszlop és a mérőhely vízszintes távolsága 15 fm nél több akkor a különbözetet fizetni kell kb. 2000 - 2800 Ft/fm de ezt a szerződésbe leírják.
Sok sikert.
FR.

JUVILL


Villanyszerelő!

A fagyhatár 0,7 m. Ez közterületre vonatkozik.
Mezőgazdasági területen és útburkolat alatt a megengedett fektetési mélység 1 m.
A tanár, ki oktat, néha a kezébe vehetné az előírásokat és a vonatkozó szabványt, szabványokat.
Ha nincs tisztában alapvető dolgokkal, szívesen fogadjuk a villamos szakmai fórumon.:)

Gyurmaúr(fi-relé)!

FR-nek igaza van! Mivel a kábel fogyasztásmérő helyet táplál, és végleges fektetésű, ezt még regisztrált villanyszerelő nem végezheti. Az áramszolgáltatók (a hálózati engedélyesek) ezt a munkát alvállalkozó cégeknek kiadják.
Az előírásokat - csövezés, mélység... - neki kell betartani.
Az megint egy szép téma, hogy a kábelfektetés céljából ki egyeztet a közművek tulajdonosaival.





Marton

Nem a témához tartozik, de most már leírom tapasztalatom. Rendre mindenki a "Villanyreszelő" kollégát "Villanyszerelő"ként szólítja meg. Elejében én is így olvastam, csak furcsálottam miért is e nevet választotta ezen a fórumon hiszen itt mindenki villanyszerelő, nem csak Ő. Később rájöttem a turpiszságra.
Ehhez hasonló beleolvasási tesztet kaptam egyszer, azaz betű hiányos ill. elírásos szavak voltak leírva, és minden további nélkül elsőre annak olvashattuk aminek "látszott", holott nem is az volt odaírva.
Mindenesetre találó a kolléga fórumneve, gratula, sokunkat megtréfált már.

Gyurmaúr(fi-relé)

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2013. január 27., 21:27:47 DÉLUTÁN
   Kedves Gyurmaúr!


    Neked kell kezedbe venni az ügyek irányítását, területgazdát keresd meg, csak tájékozódási szinten.
Mert az a tapasztalatom, hogy nem akarnak nagyon infót kiadni, legalábbis errefelé.
Féltik az állásukat, egy esetleges probléma kialakulása miatt.  Ha az oszlop és a mérőhely vízszintes távolsága 15 fm nél több akkor a különbözetet fizetni kell kb. 2000 - 2800 Ft/fm de ezt a szerződésbe leírják.
Sok sikert.
FR.


Köszi, nagyjából én is így gondoltam, márimt, hogy 1. lépés a megfelelő dörgölődzős csacsogás a területi obersturmbahn führer-rel (mégiscsak az e.on egy Német, pontosabban NSZK cég, nemde?!), majd -feltételezem- megbízni az ő haveri körébe tartozó e.on csicska kábelfektetésre jogosult céget, hogy minden a legolajozottabban menjen. Én 25 méterről tudtam e.on Dédász területen, úgyhogy ennek a 15 méternek feltétlen utánanézek, illetve úgy tudtam, ha csatlakozási Amperérték bővítést (mondjuk 3x25A helyett 1x25 és 2x32A-re) kérünk, akkor annak díjában bennefoglaltatik a földkábel + hosszának költsége is?!
JUVILL:
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 27., 21:32:03 DÉLUTÁN

Az áramszolgáltatók (a hálózati engedélyesek) ezt a munkát alvállalkozó cégeknek kiadják.
Az előírásokat - csövezés, mélység... - neki kell betartani.
Az megint egy szép téma, hogy a kábelfektetés céljából ki egyeztet a közművek tulajdonosaival.

Igen, erről is volt fogalmam, kérdés, hogy a valóságban ez majd hogy fog lebonyolódni, azaz hogy nagy garral kijönnek, tesznek-vesznek, aztán majd amikor jön az e.on rákötni, lesz-e szopatás, vagy ohne zsanér erősítik hozzá a SZAMkAM lecsupaszított, zsugorozott, kábelcsöcsözött ereit az utcai légvezetékhez?! Ha mostanság volt részetek ilyenfajta "mókában", ott hogyan zajlott a "rituálé"???

Molnár Viktor

Nem tudom az E-ON-nál hogy működik , de az ELMŰ-nél a regisztrált villanyszerelő is fektethet földkábel , ha az építkezési ideiglenes. Azután egy "kis" papírmunkával véglegesíthető ha megfelelő kábelt fektetett le a szaki ( NAYY,NYY, AYCWY)
Így ha sürgős akkor 1 hónap alatt van villanyod!