Áramvédőkapcsolók felülvizsgálata

Indította pgz, 2017. január 31., 16:27:52 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

Kollégák!

Több helyen és többször volt már erről a témáról szó, amiért felhozom , az az, hogy találkoztam immár többedszer olyan év felülvizsgálattal, amelyben  külön mérőlapon néztek meg áramvédőkapcsolókat, hivatkozva az MSZ EN 61008, 61009 számú szabványokra.
A mérőlapoknál sok ( szerintem felesleges )vizsgálat fel van tüntetve, az érdekelne hogy a mi az ami mindenképpen szükséges?
Itt  pl a MSZ EN 61008, 61009 szabványra hivatkozva szemrevételezés, mechanikai működés ellenőrzése, 3x saját próbagombos működés ellenőrzés,3x külső hibás működés ellenőrzés, 0,5, 1x, 2x, 5x névleges hibaárammmal kioldás ellenőrzés, 0,5-1x áram közötti ellenőrzés, automatikus sorozat vizsgálatai vannak leírva

Vitaindítónak:
1. Úgy látom hogy ez szabvány gyártmány/termékszabvány, ezért nem a felülvizsgálókra vonatkozik, hanem a gyártókra.
Magyar nyelvűek ezek a szabványok egyáltalán ?

2. Felülvizsgálatnál az MSZ HD 606364-6:2007   első ellenőrzésnél 61.3.6.1 foglalkozik TN rendszerek esetében a táplálás önműködő lekapcsolási védelmi mód hatásosságának ellenőrzésével, a kiegészítő védelmi módú ávk szemrevételezéssel és műszeres vizsgálattal történik, műszeres mérés az EN 61557-6 szerint, megfelelő vizsgálókészülék alkalmazásával.
Időszakos ellenőrzésnél 62.1.2-62.1.6 szerint kell végezni, itt szemrevételezés után a 61 fejezet megfelelő vizsgálataival kiegészítve kell ellőrizni a 4-41 részben előírt ávk/RCD lekapcsolási idők teljesülését.
Erre, ha jóllátom a 411.3.2.2. táblázat legnagyobb lekapcsolási időit, 230-400V között TN rendszerben AC feszültségnél 0,2 sec adódik, figyelembe véve azt hogy ez a legfeljebb 32A végáramkörökre vonatkozik, egyéb esetekben( elosztóáramkör)ez 5 sec.

Tehát akkor, időszakos felülvizsgálatnál mit kell ellenőrizni?

Elég szemrevételezés, lekapcsolás / idő-áram / mérése??





NagyPS

Igen azok termék szabványok.

Időszakosnál meg a legkönnyebb ha a 6 os lapot veszi alapul az ember és a szerint ellenőriz. A szerelői ellenőrzés ami egy kicsit sűrűbb ott nem kell minden, a szemrevételezés és 3x működtetés teszt gombbal.

Szerintem ami kell azt meg kell csinálni de feleslegesen ne dolgozzunk és papírozzunk :).