Loxone blog

Indította Schmidt András, 2011. május 07., 16:06:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Hú most vettem csak észre, hogy kerültek be új funkciók :)

Persze szokás szerint kérdéssel kezdem megint  ;D

A szauna vezérlésnél látom, hogy


  • szauna státusz
  • szellõztetés
  • után szárítás

Gondolom ez is a szauna mellett elhelyezett nyomógomb funkciója lett lemodellezve, tehát nyomok egyet a gombon akkor gondolom bekapcsolja a szaunát (szauna státusz zöld), még egyet akkor elindítja a szellõztetést, még egyet akkor az után szárítást. Jól gondolom?

Fûtésnél az analóg és a digitális szelep mit is takar pontosan? A termosztát a fûtési körön, melyet a rendszer vezérel?
Látom, hogy van olyan, hogy nappali  mért hõmérséklet és nappali kért hõmérséklet, ezeket meg lehet esetleg diagram formájában is jeleníteni, hogy mennyire vettük igénybe a fûtési rendszert esetleg külsõ hõmérséklet kijelzés is hasznos lenne :)

Árnyékolásnál a mozgatások számának a megjelenítése, milyen funkciót hordoz magában: Csak egy statisztikai adat vagy a gyártó által vállalt garanciához jó, hogy mennyire tervezték a redõnyt?

Végül és nem utolsó szóban a kedvencem a multimédia :) Amit most látok, hogy be lehet kapcsolnia rendszert távolról és hangerõ szabályzást lehet végezni rajta. De ha én olyat szeretnék, hogy az erõsítõt felhasználva lehessen rádiót használni a különbözõ helységekben kiépített hangrendszeren keresztül, bemenet, rádióadó választási lehetõséggel. Akkor ez hogyan néz ki, milyen helységekre gondolok nappali, konyha, fürdõszoba és esetleg még az ébresztési funkcióval egybeépíteni a rendszert. Amikor a megadott idõpontban (melyet könnyen lehet állítani a kezelõ  felületen) megszólal az általam kedvelt rádió adó elsõ percben halkan, majd lassan hangosodva (persze nem túl hangosan szólva) az ébresztési idõpontban és amikor már kezd hangosodni a zene (rádió) akkor felnyílik a redõny.

Az érzés hasonló lenne mit az Amerikába jöttem filmben Akeem herceg (Eddie Murphy) ébresztõje az élõ zenével és a szolgákkal körülvéve. A kiszolgáló személyzetet az intelligens épület vezérlési rendszer venné át  ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

A szauna blokk nagyon komoly fejlesztés után készült. A folyamat során a kollégáim professzionális szaunás cégekkel egyeztettek, így alakult ki a funkcióblokk. A mintaszerveren valóban az Általad leírt mûködés folyik, ezt persze akár még gõzkabin funkciókkal is kiegészíthetjük. A kérdés, hogy ezek után érdemes-e megvenni a saját vezérlõt? Érdemes-e megvenni a kapumozgató vezérlését, vagy az árnyékolók távirányítóit?
Ha ezeket a költségeket összeadjuk, akkor egy felügyeleti rendszer ára máris máshogy alakul...

Fûtés oldalon azt próbáltam szemléltetni, hogy a szelepmozgató két típusú lehet: analóg és digitális. Digitális kimenet esetén a szabályzás PWM alapú.
A diagrammokat jelenleg a konfigurációs szoftverben lehet megjeleníteni. Innen akár exportálni is lehet Excel formátumban. A külsõ hõmérséklet is ugyanúgy naplózható, mint minden más adat a rendszeren. A megjelenítés során csak ki kell jelölni azokat az értékeket, amiket egy grafikonon szeretnénk látni.

Az árnyékolás oldalán a mozgatások számát csupán statisztikai okok miatt jelenítettem meg. Természetesen bármely kimenet üzemórája / kapcsolási száma naplózható. Ezekhez automatikus üzenetküldés rendelhetõ.

Multimédiát illetõen két lehetõség is van. Az egyik központi zeneforrás, és elosztó alkalmazása. Ebben az esetben a ház központi helyén van minden zeneforrás, és a hangot elosztó központ (pl.: CasaTunes). A másik megoldásnál minden helyiségben önálló eszköz található (pl.: Sonos, Denon). Bárhogyan dönt az ember, a Loxone rendszerével mindkét megoldás integrálható, idõzíthetõ, más rendszerrel kombinálható.

nova

Én azon a véleményen vagyok, hogy ha valaki tényleg egy modern épületet szeretne, és elkötelezi magát az intelligens épület vezérlés mellett. Akkor felesleges megvenni a vezérléseket, hiszen ezek úgyse lennének használva. Igaz ez a redõnyökre árnyékolókra és a szauna vezérlések mellett mindenre amit ki lehet váltani.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Nekem is ez a véleményem. Sok villanyszerelõ kollégának mondom, hogy azt a pénzt amit most az árnyékolós cég, a szaunás, a gépész kap õ is megkaphatná. Ezzel a vevõ is, és a villamos szakember is jól járhatna.
Sajnos sokan ebben nem látnak fantáziát, holott minden támogatást megadunk ilyen partnereinknek.

nova

Szerintem sokan idegenkednek ettõl a technikától, mert ha hiba keletkezik a rendszerben akkor nehezebb a hibajavítás folyamata. Mivel ás irányból közelíti meg a vezérlés részét a dolgoknak. Persze az én látásmódom szerint, ha jó rajzokkal a dokumentálás meg van oldva akkor a késõbbi hibajavítás is egyszerûsödik. Hiszen megvan melyik kimenetre mi van kötve és az mûszeresen továbbra is mérhetõ. Azt egyszerûen le lehet szûkíteni, hogy az esetleges hiba a hálózat (villanyszerelési oldalon) áll fenn vagy a vezérlés részében. Itt jön a ti support tevékenységetek szóba, hogy ilyenkor mi a helyzet, a hiba kijavítása során, ha az eszközben keletkezik a hiba. Ami lehet programozási ami anyagi oldalát nézve egyszerûbb történet, hardwares hiba esetén más a helyzet. Mindenképpen kell bizonyos rendszer ismeret a rendszer programozásához, hogy hatékonyan tudjon a szakember a munka folyamán mûködni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Sok más rendszernél elfogadnám ezt a félelmet. A Loxone esetében azonban pont az a legfontosabb, hogy aki beszereli programozhatja is. Természetesen ehhez minden támogatást megkap, folyamatosan, magyar nyelven.
A Loxone egyébként lehetõséget ad a távoli karbantartásra, és a programozásra is. Minden kimenet állapota, és az program futása folyamatosan online ellenõrizhetõ, ha erre szükség van. A tapasztalatok szerint egy összerakott rendszer egyszerûen csak megy. A programozást, és a peremfeltételeket kockázat nélkül tesztelhetjük a szimulációs üzemmódban, így az esetleges hibák már a tervezõasztalon kiderülhetnek.

nova

Azért a hagyományos épület villanyszerelési villanyszerelõ szakembereknek eléggé idegen ez a programozói felület, a hagyományos rendszerekhez képest. A riasztó rendszerekben is rendesen le vannak már egyszerûsítve a dolgok, ha az ember rájön a logikára, mely felépül a programon belül akkor egyszerûsödnek a dolgok. Én mindig azt mondom, hogy az elektromos,  mûszaki szakemberek folyamatosan érdeklõdnek az újdonságok iránt, mely a szakmájukhoz kötõdik. Ezért is jó, hogy itt beszélgetünk például az általad forgalmazott rendszerrõl, hiszen így sok villamos szakember számára hasznos információkat olvashat a rendszerrõl. Mely egy általános áttekintés az a rendszer felépítésérõl. Számomra is dolog a beszélgetések folyamán lett tiszta, bevallom elején kicsit szkeptikus voltam a rendszerrel kapcsolatban, de kezd megtetszeni :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Hagyományos villanyszereléshez képest minden más idegen. Hagyományos technikákat több évtizede használják, de azt gondolom, hogy egyre több olyan épület épül, ahol ezekkel a megoldásokkal egy kifejezetten kényelmetlenül, és pazarlóan mûködõ házat kapunk.
Ahogy mondod... riasztórendszereket is sokan megtanultak programozni. Az épületfelügyelet sem különbözik nagyban, hiszen itt is számítógéppel kell konfigurálni az eszközöket. Az emberek félelme az új dolgoktól érthetõ, de ennek legyõzéséhez minden eszközünk adott. A Loxone rendszerét például a szakemberek egy kezdõcsomag formájában kipróbálhatják (kötelezettségek nélkül), így mindenki saját szemével gyõzõdhet meg a rendszer egyszerû felépítésérõl, és könnyû konfigurálásáról.


Post Merge: 2011. június 15., 22:44:34 DÉLUTÁN

Oldalunkon mától új videók érhetõek el. A videók a konfigurációs szoftver ismertetésén kívül árnyékolástechnikai, és világítástechnikai példákon keresztül igyekszünk bemutatni a rendszer programozását is.

http://www.loxone.com/Pages/hun/service/Videos/videos.aspx

Schmidt András

Júliustól új készülékekkel bõvül a Loxone palettája. A fejlesztés során szem elõtt tartott cél rendszerünk még nyitottabbá tétele. Ennek nyomán készültek el az új eszközök:


  • RS232
  • RS485
  • DMX

A készülékekrõl szóló ismertetõ az oldalunkon már olvasható.
http://www.loxone.com/Pages/hun/produkte/LoxMORE/Extension/Extension.aspx

nova

Az RS232-es modul az tulajdonképen egy gateway a loxone központi modul busz rendszeréhez?

A soros kapcsolat az ugye ha jól emlékszem olyan kb. 15m hatótávolságú ha jól emlékszem, vagy valami hasonló minimális távolság? Minden eszközhöz kell egyet - egyet külön tenni, a vezérelni szeretnénk ezeket a készülékeket soros porton keresztül, hiszen a soros kapcsolat egyik sajátossága.  Ha jól gondolom a távolság szempontjából akkor viszonylag közel kell elhelyezni ezeket a készülékeket a vezérelni kívánt készülékekhez? Hacsak nem akarunk pluszban vonal erõsítõt alkalmazni :)


A mûszaki adatoknál két dologon akadt meg a szemem:

Méretek: 34 x 85 x 49 mm (2 egység) ha egy soros átalakítót veszek, akkor ez ennek a fele?

Nincs hardveres handshaking ez mit jelent?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!