PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

mrlax

Üdv megint nektek! (Kellemes Húsvéti Ünnepeket  :) )

Kibontottam, azt hittem valami bonyolultabb valami lesz, de így sem tudom mi micsoda. A falból 2 DB vezeték jön ki, Egy fekete, és egy szövethálós, a hálóba mintha vékony piros szálak lettek volna beleszőve egykoron. A Szövethálós vezeték 2,5mm vastag alumínium, illetve fel van rá kötve további 2 vezeték. A fekete (szintén alu talán 1,5mm nem láttam mert wago) be van kötve egy Wago elembe amibe pedig egy réz kábel van becsatlakoztatva és megy biztosíték 1, majd átkötés biz.2...

A fekete a Fázis, a szövet pedig a PEN, erre van a nulla és ha minden igaz a fürdőszobai védőföld talán  ::), legalábbis így okoskodtam, erősítsetek meg benne így van? 

Képek mellékelve!, köszönöm a segítséget!

nyaki

Üdv!
Katasztrofális a helyzet csakúgy, mint sok ilyen korú épület esetén!
Gyanítom, hogy a régi NEFH azért ki van kialakítva, ami értelmében az épületben lévő víz- és gézcsőrendszer vélhetően be van kötve a NEFH-ba. Ezt gy erre alkalmas műszerrel szükséges ellenőrizni, a PEN és a csőrendszer között! Ezen kialakítás még kezelhető is lenne, csakhogy az elosztóba érkező PEN keresztmetszet teljességgel alkalmatlan a bontásra. Jelen kialakítás meghagyása esetén, csak az ÁVK alkalmazása és a vízcsőrendszerre rákötött PE vezető továbbvezetése adna némi biztonságot, de csak mondvacsinált, mert így már nem szabványos kialakításnak minősül ez az egész förmedvény. A leírásod szerinti mérő alatti 13 A-es kismegszakítónál nagyobbat jelen szabályozás miatt, a 2,5mm2-es alura nem lehet alkalmazni, ezért a villamos biztonság és szabványosság, valamint a későbbi bővíthetőség jegyében, sajnos az egész épület villamos felújítása nélkül semmi jó nem fog származni.

Fecó

Erre élő és felelős szakembert nem találsz aki képek alapján bármit mondana. Csak a helyszínen történő szemrevételezés-mérés alapján lehetne bármiről is nyilatkozni.

mrlax

Köszönöm!, Sejtettem...

A lépcsőházban a vízvezetékre kötés kilőve, most cserélték műanyagra az egészet... azonban a gázvezetékeket is most cserélték, ott felszereltek mindenhová áthidalást a gázórába bejövő, és a saját hálózat közé, át is vették. Viszont a villany bajos.... majd megyek megkérdezem a képviselőt.

A szekrényben mindenhol 16A -es biztosíték van, azonban az egyik pl 20A nem tudom mi hogy van, de egy regisztrált villanyszerelőt hívnom kell majd... de hogy "Fecó" kérdésére is válaszoljak, nem hogy képek alapján nincs szakember, hanem valóságban sem, pláne regisztrált, aki tudna matatni a villanyóra környékén, persze van 2 kókler is a képben aki simán leföldelné nekem a 2,5 milis penre az egész kecót.... rendes csávók meg jól is "dolgoznak", mert mát láttak ilyet, de azt én is megcsinálom. 

F.S

Tisztelt Uraim!
Önök szerint a csatolmányban látható kialakítás megfelelő?

nyaki

Üdv!
Több hiba is van.
- A kismegszakító nem a szolgáltatói hálózat méretlen fázisvezetékébe van bekötve, hanem a mért fázisvezetőbe, tehát a mérőt nem védi semmi, de ha ezt így átvették és le is plombázták, lelkük rajta.
- Az alsó tokozatban TT-rendszer van kialakítva, ezért szabványellenes. A kép alapján kétség kívül a dugaljat tápláló körben ÁVK leledzik, ami működni is fog, de a helyi áramvételezési lehetőség miatt, a PEN bontásnak már itt meg kellett volna történnie.

Fecó

Idézetet írta: nyaki Dátum 2018. április 14., 23:50:12 DÉLUTÁN
Üdv!
Több hiba is van.
- A kismegszakító nem a szolgáltatói hálózat méretlen fázisvezetékébe van bekötve, hanem a mért fázisvezetőbe, tehát a mérőt nem védi semmi, de ha ezt így átvették és le is plombázták, lelkük rajta.
- Az alsó tokozatban TT-rendszer van kialakítva, ezért szabványellenes. A kép alapján kétség kívül a dugaljat tápláló körben ÁVK leledzik, ami működni is fog, de a helyi áramvételezési lehetőség miatt, a PEN bontásnak már itt meg kellett volna történnie.
A mérőtől az elosztóba menő PEN a földelés csomópontjába érkezzen előszőr, ez lesz a PEN szétválasztás. Onnan már mehet a FI relébe a nullavezető.

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Simon Endre

Nagyon szép rajz csak az esztétika "megette" a szakszerűséget. Remélem hogy ez csak rajz!

F.S


Tisztelt Urak!
Köszönöm szépen a válaszokat, és észrevételeket.
(Nyaki az óra betáp részét én rontottam el a rajzon, bocsánat.)
Sajnos a rajz készítésének oka, hogy egyre több ilyen kialakítással találkozom.
Konkrétan a PE és N kialakításának helytelensége ami zavaró, és a kollégák hozzáállása a témához
amikor megpróbálom megcsinálni helyesen a kialakítást.
Az alábbi reakciókat kapom:
- azt sose szoktuk összekötni
- ezt most mért kötöd össze
- az áram-védőkapcsoló úgyis leold ha baj van ( és mi van ha nem)
- csak Budán követeli meg az ELMŰ az összekötést
Mindezeket tanult szakiskolát végzett kollégáktól kapom.
Ezért gondoltam megkérdezem önöket is , hátha valamit én csinálok rosszul. De akkor ezek szerin csak meg kell tanulnom úszni a szarban.

980POWER

Talán még annyi, hogy mérőn nem viszünk át PEN-t, csak Nullát. A mérő előtt kell bontani a PEN-t, régebben lehetett utána is, de akkor a mérőbe egy 2,5mm2 vezeték ment a működtetéshez.