Villamos hálózat tetõtérben (padláson)?

Indította Sten, 2012. április 20., 09:20:30 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sten

Sziasztok!

Találkoztam minap egy olyan elsõ felülvizsgálati helyszínnel ahol szinte a teljes hálózat a padlástérben van megvalósítva (vezetékhálózat, dobozok, kötések) és mind ez a szarufákon, gerendákon gégecsõben Müds80, 100-as dobozokkal MCu és MBCu vezetékekkel csavart forrasztott kötéssekkel.
Az épületen belül falba süllyesztve csak a levezetõ függõleges leágazások vannak .
Kérdés hogy ez mennyire szabványos? És hogy mit lehet ebbõl kihozni?
Mely szabványok, szabványpontok tartalmazzák a szereléssel kapcsolatos követelményeket?

nyaki

Üdv!
Nincs ezzel semmi baj! Ha a gégecsõ ráadásul lépésálló, akkor tényleg minden rendben van...azaz mégsem, mert a csavart forrasztott kötés TILOS! Sajnos azokat szét kellene szedni és szabályosan lekötni. ;)

Fecó

Jelen esetben a fõ szempont a kötõelemek, és kötõdobozok alkalmazhatósága. Valóban a forrasztás már új szerelésnél nem elfogadható, és a dobozok meg kell feleljenek a 650 C° vizsgálatnak, melyet fel is tüntetnek rajtuk. A dobozoknak zártnak kell lenniük, fedél hiánya nem megengedett. A csövek és dobozok rögzítése is szempont lehet. Az egyszeres szigetelésû vezetékek csak csõben, a kábelszerû vezetékek tudtommal csõ nélkül is vezethetõk a tûzveszélyes szerkezetben. A kényes kérdés, az új szabályozás alapján a tûz terjedését is meg kell akadályozni a tûzszakaszok között, tehát a födémáttöréseknél tûzgátlást kellene csinálni. Ami még fontos lehet, de inkább gyakorlati szempontból, az a kondenzvíz-képzõdés,  télen, a helyiség meleg levegõje felfelé száll a csövekben, és a hidegebb tetõtérbe jutva, a pára kicsapódik a kihûlt csõ belsõ falára. Víz képzõdik, mely belefolyhat visszafelé a dobozokba-szerelvényekbe.

Novill

Az elõttem hozzászólók gondolom jó válaszokat adtak. Amit még hozzáfûznék. Nagyon sok olyan szereléssel találkoztam ami a padláson volt kötve dobozban. Ezek között volt amikor  a tûz eset után  helyszíneltem, a vizsgálat bebizonyította, hogy tûz keletkezési oka villamos tûz.  Itt is a dobozban lévõ kötésektõl indult ki a tûz. Javítások során sok égett kötést láttam már a padláson. Ugyan a nehéz kivitelû tömítetten csatlakozó csövek elvileg jó. De azt is vegyük figyelembe a mai villamos szerelési anyagok nem minden esetben felelnek meg a követelményeknek. A Fecó kolléga nagyon jó rávilágított  a kondenzvíz víz keletkezésére és egyéb fontos dolgokra. A padláson ritkán tartózkodnak, így ha bármi probléma merül fel az már sok esetben ha érzékelik  az már késõ. A kötõ dobozok elhelyezését mindenképpen a lakótérben javaslom elhelyezni.

krisz1986

És ugye a fórumon már volt szó a hõhidakról is ugye? Az is lényeges. De az elõzõ hozászolások között szerepel csak gondoltam Nova tudja hol van az a fórumrész ahol ezt tárgyaltuk és ha megkérjük belinkeli a bejegyzést ide.

JUVILL


Errõl a padlástéri szerelésrõl korábban már beszéltünk, volt egy-két hozzászólás benne. Akkor sem, most sem javasoltam, mert tûzveszélyes. Ezt írtam korábban is. Akkor is azt írtam, hogy a padlástér - a tárolt anyagok miatt - általában tûzveszélyes besorolású. Nem szerencsés itt a szerelés. Novill mellett szólok.
Hozzátenném még. A padlástér azon felül, hogy tûzveszélyes, még poros is. A villamos védettséget itt ez szerint is meg kell választani. Ami még megfelel a tûzveszélyes tûzvédelmi osztálynak, nem biztos, hogy a poros jellegnek, környezetnek is megfelel.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mivel azért a padláson is kell látni, esetleg valamilyen dugaszolható cuccot használni, ezért nem lehet tiltott zóna a padlás villanyászat esetén. Viszont, mint ahogy azt Fecó és Novill említették, itt nem lehet elnagyolni, arcoskodni, tehát padláson CSAK IP65-ös armatúrá(ka)t és lehetõleg MBCu, vagy fekete MB kiskábelt alkalmazzunk, melyeket akár még MCS 2-es, vagy Mü II-be húzzunk bele, az elágaztatás pedig mindenképpen tömszelencés (acidax, vagy egyéb Pg menetes), magas hõfok tûrõ elágdobozban történjék. Amennyiben valaki úgy dönt, hogy az épület belsõ hálózatának kábeleit a pdaláson vezeti (szerintem azért sem jó, mert egy "normál" padlás hõmérséklete nyáron akár !60C! fölé is emelkedhet, mely hõmérséklet a kábelek, egyéb szerelvények számára nem a legjobb. Ami pedig a leszálló kábelek födémszinti szigetelését ileti, ott mindenképp nyomjunk a levezetõ csõ nyílásánál kellõ mennyíségû sziló-t, így megakadályozható a kondenzvízek kicsapódása a csõ belsõ falán. 

Novill

Erre még nem is gondoltam: mennyire igazad van egy bizonytalan kötésnél ami, amúgy is melegszik nyáron a napsütés által keltett hõsugárzás hatására. Ezzel is elõ segítve a villamos tûz keletkezését. A szilóplast alkalmazása feltehetõen idõleges, és kérdéses, hogy így mennyi víz gyûlik össze a csõben. Ami továbbra is gondot jelenthet. Ezért van a szakmai ismeretek könyvében leírva hogy a csõ a dobozok felé lejtsen, amire a szereléskor szinte senki se figyel oda. Ezért mindig olyan szerelési technikát kell alkalmazni, hogy kondenzvíz képzõdés lehetõleg ne keletkezzen.

Fecó

Azért egy valamit mérlegelnünk kell, és sajnos kompromisszumot kötni. Ez egy meglévõ szerelés ha jól értem. Valaki már pénzt áldozott rá, megvette az anyagokat, kifizette a szerelõt. Most el kellene bírálni, a szabványok értelmében, a szerelés jóságát. Az általunk tett észrevételek, javaslatok csupán a tapasztalataink függvényében. Abban az esetben, ha valaki munkáját minõsíteni akarjuk, akkor az nem állja meg a helyét, hogy "szerintem így nem jó, nem célszerû, talán kondenzvíz képzõdhet, meleg is lehet nyáron, por is lehet, stb." Szerintem is kerülni kell a megoldást, de van olyan, hogy nem lehet. A kollégánk, aki ezt a témát indította, gondolom konkrét, szabványban elõírt dologra gondol, aminek ez a szerelés nem felel meg. Ha errõl a munkáról kellene nyilatkozni egy jegyzõkönyvben, akkor milyen hibapontokat tudnánk összeszedni? Azért egy jó minõségû kötõdobozban, megfelelõ rögzítéssel, jó kötõelemekkel, korrekt szereléssel, szerintem csekély a tûz keletkezésének lehetõsége, vagy legalább is hasonló esély van rá egy lakásban is, ha a kötõdoboz alatt mondjuk nyomtatópapírokat, vagy ruhát tárolnak. Az igaz, hogy egy jegyzõkönyvben is tehetünk észrevételeket a szerelésre vonatkozólag, de nagyon konkrétan kell megfogalmaznunk, ha valami egyértelmûen szabálytalan. A kondenzvíznél az a gyakorlati tapasztalatom, ha a védõcsõ a meleg térbõl nem a legrövidebb úton, nagyon gyorsan halad át a hideg térbe, hanem 1-2 méteres szakaszon, a szigetelésben vezetik, akkor nincs páraképzõdés, lassan hûl vissza a levegõ. Bár kövezzetek meg most emiatt, de ha a szerelés szakszerû, a kötõdobozok jól zárnak, megfelelõen van a kábelbevezetés kiképezve, megfelelõek a rögzítések, a kötõelem nem forrasztás, hanem pl. Wago, dobozok szépen, átláthatóan elhelyezve a faszerkezeten, egy járható felület mellett, akkor nem intézhetjük el annyival, hogy ez nem jó, mert nem így javaslom. A felülvizsgáló nem hatóság, a szabványok alapján kell dönteni, de természetesen lehet észrevétele, de az csak javaslat. Azért valljuk be, elég mókás lenne, ha a rendõr megállítana minket egy 50-es tábla után, hogy "maguk 50 km/h-val közlekedtek, de elég vizes az út, meg göröngyös is, javaslom inkább a 30 km/h-át, és megbüntetem emiatt, mert ez lenne biztonságos." Gyakorlatilag a felülvizsgáló azzal "büntet" ha nem megfelelõ a berendezés minõsítése. Tudom, ez egy nagyon sarkított hasonlat, és a szabvány csak iránymutatás, mert a megfelelõ biztonsági szintet kell tartani, de akkor most böngésszük át a szabványokat, és próbáljunk konkrét pontokat keresni, ami alapján ez bizony nem megfelelõ munka, és ezt a szerelõ arcába is meg mernénk mondani.

Novill

Egy dolog a felülvizsgálat, mert az szigorúan jogszabályokhoz és szabványokhoz kötött feladat. Amiben a felülvizsgáló mérlegeli, hogy milyen szintig vállalja fel a felelõsséget.
Más kérdés a hasznos tanácsok, amit a sok éves gyakorlati tapasztalatok és a szakmai értekezések alatt szereztünk. Mindenképpen érdemes mérlegelni és olykor megfogadni a szakma íratlan szabályaival is egyezõ gyakorlati tanácsokat . Mint mindennek itt is meg vannak az ésszerû határai a szakmai munkának.