EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

robeszka74

Sziasztok EPH kialakításával kapcsolatban kérdeznék!

Panellakás felszálló gerinc vízvezeték (wc.-hátfal mögött meleg, hideg) fémcsövei cserélve, többrétegű műanyag csőre.

1. a konyhai mosogatóhoz a felszálló többrétegű csövektől, idommal fémcsövek vannak még bekötve kb. 3m
2. fürdőszoba csőhálózata egy korábbi felújítás során többrétegű csőre cserélve (fürdőkád nincs bekötve EPH-ba)
3. a fürdőkád alatt a radiátor fémcsövei húzódnak folytonosság mérése alapján 0,12 Ohm

- Elgondolásom szerint a hátfal mögé tennék egy EPH csomópontot, és ebbe kötném be a lakáselosztóból a 2,5 mm2 MKH vezetéket.
- Innen a fürdőkádhoz (van rajta erre kialakított "fül"?).
- A konyhai csöveket is innen kötném be, de a fürdőszobában lévő mosdókagyló és kádtöltő csaptelepet, hogyan tudnám bekötni? Ezek többrétegű csővel szerelve. A mosdókagyló és a kádtöltő csaptelephez, sarokszelepekhez külön-külön vigyem el? Vagy elég az egyik sarokszelephez és onnan iker érvéghüvellyel átkötöm?

Segítségetek előre is köszönöm.


BRUT

Üdvözletem !

Egy érdekes dolgot szeretnék mutatni a szakmabelieknek.
Nemrégen vásárolt panel lakásunkban a toalett mögötti épületgépészeti szekrényben nézelödtem.
Eléggé elhanyagolt vélt és benéztem mi mire szolgál. Ott vannak a hideg ,meleg vizórák,lefolyó csó,szellözö vezeték Vizcsövek stb. A sarokba bedobva találtam 2 zöld sárga vezetéket szószerint elvágva.
Majd  rátaláltam egy másik kettöre ami fentröl lógott le.
Az elözö 2 vezeték a vizcsövekre van kötve . Minden bizonyal ez lenne a földelés .
A kérdés. Miért vágták azt ott el? Talán amikor a vizórák lettek beépitve utban volt a vizeseknek?
Fogalmam sincs. De most valószinüleg védöföldelés nélkul van a lakásom.
Felteszek fotókat , hogy érthetöbb legyen.

Fecó

Elképzelhető hogy nincs rendes földelés, de lássuk be ez már a mai világban elég "ingatag" módszer, elég az ha az alattad lévő szinten felújításkor kiváltják a függőleges strangot műanyag csőre, és máris fuccs az egésznek...

BRUT

Nos földelésem azért nincs mert az egyik vezeték ami el lett vágva az a kismegazakito eloszto szekrényben a föld sinre van kötve. A másik elvágott vezeték pedig a tetötérbe vezet ahol nemtudom hová lehet kötve. Talán a villámhárítóra vagy az EPH gerincvezetékre. A másik két vég egy pontban a vizcsöre van bilincsel rögzitve.
Tehát EPH vezeték ezekszerint el van vágva.
Föld potenciál csak a méröórátol a betáp vezetékemen keresztül  van jelen.

De a kérdés , miért vágták el?? Útban volt, vagy rátekeredett a vizcsöre amikor a vizórákat szerelték fel ,vagy valamilyen testzárlat miatt okozott problémát. Fogalmam sincs. Hogy ki csinálta azt már kideriteni nemigazán lehet. Nagyon sok éve állhat már igy

Mit tegyek? Kössem össze a vezetékeket és jónapot?

Sztrogoff

Szerintem ez nem a védővezető volt. Nincs azon az elosztótábla föld sínen még valami, ami bejövőnek fogható fel? Mondjuk áthidaló?

BRUT

Jelenleg nem tudom megnézni az elosztótáblát. Majd kb 2 hét mulva.
De ha nem a védőföld akkor mi lehet?

Tehát a vizcsövekröl jön 2 sárga zöld vezeték. Az egyik az elosztótáblához vezet,a másik pedig fel a padlástérbe valószinüleg, mivel zárószinten vagyok.
Ez a vezeték lehet a villámhárítóra kötve, vagy az EPH gerincvezetékre?

Sztrogoff


BRUT

4. emelet. Felettem már a tetötér van.

Sztrogoff

Nem olyan régen még érvényben volt az előírás, hogy a házi fémhálózatokat és a védővezetőt össze kell kötni a legfelső szinten is, ha legalább négyszintes az épület.
Ez a "nem olyan régen" ez nem jelenti azt, hogy most már nem kell, de most ködösebb előírás van, amit tervezőnek kell értelmezni. Magyar tervező úgyis gondolkodás nélkül ezt a négy szintet fogja mondani negyven évig.

BRUT

Akkor most mi lenne a teendö?
Mérjem meg,hogy ohmikusan van e kapcsolat a csö vezeték és az elvágott szálak között és kössem össze a végeket?