EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Ha az MSZ EN 61557 által elismert mérési módszerről van szó, akkor minden zokszó nélkül hivatkozhatsz rá.

jucsaba

Rendben , de én  a hozzászólók véleményére vagyok kíváncsi , nem pedig a szabvány előírásaira , azt el tudom olvasni , de ha nem tér ki ilyen esetre , marad a kérdezősködés ...

nyaki

A lakatfogós mérési módszer elfogadott, de hogy itt fog-e működni...  ::)
A puding próbája az evés. :)
Kétes eredmények esetén, más módszerrel történő visszaellenőrzés sokat segít a végeredményen.

jucsaba

"azzal, hogy a 3 eres motorvezeték árnyékolását, mint PE vezetőt, a tiltó kapcsoló dobozában nem kötik össze a frekiváltótól jövő PE-vel vagy az árnyékolással mondván, hogy úgy is meg van a védelem az EPH miatt,"

Ez azt jelenti hogy 1 fázisú motorról van szó ?

980POWER

Idézetet írta: jucsaba Dátum 2017. július 25., 21:33:16 DÉLUTÁN
"azzal, hogy a 3 eres motorvezeték árnyékolását, mint PE vezetőt, a tiltó kapcsoló dobozában nem kötik össze a frekiváltótól jövő PE-vel vagy az árnyékolással mondván, hogy úgy is meg van a védelem az EPH miatt,"

Ez azt jelenti hogy 1 fázisú motorról van szó ?

Az 3 ér + árnyékolás és az árnyékolás lenne a PE vezető, vagy pedig 4 ér árnyékolás nélkül. A motor 3 fázisú.

atom94

Kedves villanyszerelők.

Először is , friss vagyok a fórumon, remélem jó helyen teszem fel a kérdésemet. (ha nem előre is elnézést kérek!)

Azt szeretném kérdezni, hogy az alábbi képen (alábbi helyzetben) ha a képen sárgával jelölt helyen nulla-szakadás lenne, és ha az alattunk lévő szomszédnak is be lenne kötve a gázcső az eph-ba (panellakás), akkor a következő vonalon nem-e folyna tovább az áram a gázcsövön(nem-e tud azon záródni az áramkör, mely veszélyes lenne)? (L3->fi-relé->izzó->N->zöld sín->eph->gázcső->szomszéd->sárga->zöld->kék)

EPH ban nem vagyok túl jártas, szeretnék tanulni ez ügyben. Az alábbi kötés szabályos-e? Illetve mit kellene módosítani, ha nem szabályos?

A válaszokat előre is köszönöm szépen!

kép: https://kepkuldes.com/image/6Sr105

nyaki

Üdv!
Természetesen, hiszen a gázcső rosszabb esetben, akár át is veheti a nálad megszakadt PEN szerepét.
Van-e jó értékű földelő telepítve nálad, illetve a szomszédnál, esetleg központilag?
A kérdés azért fontos, mert nem működő ÁVK esetén, a földelő(kö)n megoszló áramok nagy mértékben befolyásolja azt, hogy nálad vagy a szomszédnál milyen mértékű lesz a védővezetőn megjelenő hibafeszültség, azaz mekkora lesz a potenciálemelkedés. Annál magasabb és életveszélyesebb, minél rosszabb értékű a földelő(k) és a vezetékek/kötések impedanciája. Ráadásul a gázcsövet tilos áramvezetésre használni! Az EPH pont az ilyen hibák miatt lett kitalálva és az ÁVK sem véletlenül lett kötelező.

atom94

Köszönöm szépen a gyors választ!

Külön földelő nincs. Panellakás (bejövő vezetékek: fázis,nulla). A szomszédnál (alattunk, illetve a szomszéd alatt) nem tudni, milyen kialakítás van. Ez esetben mi a megoldás? Inkább a gázcsövet kihagyni az EPH-ból?
Erre van valami szabály? Az elosztótáblánál lévő rész úgy vélem szabályos. (fázis,nulla, nulláról pe-nulla-eph)
Ha belegondolok, más csövekkel is ez a helyet egy társasházban. Akkor itt EPH-t milyen módon (lehet) érdemes kialakítani?

nyaki

Általában a panellakások folyosóján vannak a mérőszekrények, ahol megtalálható a védővezető is a felszállók között, ami az akkori szabványoknak megfelelően piros színű, hacsak azóta ki nem cserélték. A lakásba menő mért vezetéket célszerű lenne kicserélni rézre és ezzel együtt a védővezetőt is bevezetni. A gázcső és egyéb gépészeti fémcső nagy eséllyel már be van vonva az EPH-ba az épület legalsó és legfelső szintjén, ezért az újabb EPH kialakítása és bekötése nem indokolt (bár nem tiltott) különösen akkor, ha a mérőtől csupán alu PEN vezető megy a lakáselosztóba és ez 16mm2-től kisebb keresztmetszetű. Ezt elvileg bontani sem lehetne, mert nincsenek meg a feltételei. Az EPH meglétét, kialakítását és hatékonyságát szakemberrel felül kell vizsgáltatni és annak eredményeképpen szükséges eljárni.
Távolról nehéz belelátni a jelenlegi állapotokba. :-\

tothgyula

atom94 Üdvözletem!
Nyaki leírta a lényeget. Annyit kiegészítésként, hogy a 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet előírása szerint, a jelenleg hatályos szabványoknak kell megfelelni az érintésvédelmi(hibavédelmi) előírásoknak, és a felülvizsgálónak eszerint kell minősíteni.(MSZ HD 60364-4-41:2007, MSZ HD 60364-5-54:2012 a legfontosabbak. A "Villanyszerelők Lapja" januári száma foglalkozik ezzel a kérdéssel is.
ÜdV: Tóth Gyula .