EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

MM

Az érintésvédelem alapvetõ funkciója a megelõzés. Az esetlegesen átnedvesedett beton vezetõvé válhat, ez már lehet egy indok a térháló és a vasbeton szerkezet bekötésére. Új építésnél az alapozásnál elkezdik berakni a vasat és ez az egész házat a födémig behálózza. Ezek a betonvasak, térhálók össze is vannak egymással drótozva, esetleg hegesztve. Az EPH bekötést a hatalmas behálózott terület miatt vált szükségessé, szerintem. Az utólagosan, egyedileg lerakott térháló bekötése, ezt nem tudom

nova

Szerintem a vasbeton vasháló szerkezetének ilyen módon történõ bekötése esetén, mindenképpen hegesztet kötést kell létrehozni, hiszen a dróttal egymáshoz kötésük nem éppen a legmegfelelõbb erre a célra. Igaz, hogy erõsen meghúzzák a drótot a betonvas szerelõk.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Természetesen célszerû bekötni a vashálót a földelõ hálózatba, de azt se felejtsük el, hogy a kötözõ drót nem jelent vezetõi folyamatosságot. Csak a hegesztés vagy speciális kötés jelenthet megoldást.  Csak a gyakorlatban örülünk, ha már a monolit szerkezet összekötését tudjuk megoldani. Hamarabb végig fektetünk egy folytonos 10-es tûzi horganyzott vezetõt még. Tanácsolni én csak annyit tudok mindent mindennel célszerû összekötni, mert annál hatékonyabb a védelem.

MM

Érdekes ez a túzihorganyzott vezetõ. Utána kellene pontosan nézni, nekem az rémlik iskolai oktatás során került szóba (ÉVÉ felülvizsgáló) nem szabad horganyzott földelõ szondát használni. Az indoklás az volt, hogy a védõréteg sérülése esetén helyileg kialakuló oxidáció rövid idõ alatt képes a fémet lebontani és emiatt jelentõsen romolhat a földelési ellenállás értéke. A földelõ szondák a bevonat miatt kisebb keresztmetszettel készülnek és többnyire ezek vannak forgalomban is

Novill

Én még találkoztam rézbõl készült földelõkkel nagyon régen, érdekesség benne hogy jó földelési ellenállás értéke volt. Állítólag még a háború elõtt készítették. De a tanulmányaim során már úgy tanították, hogy földelés céljára csak vasat lehet használni. Ha megnézzük a vonatkozó szabványokat, a régieket és az újakat is ezt támasztja alá. Viszont szigorúan tiltották réz és alumínium felhasználását földelés céljára. A mai álláspont viszont földelés céljára csak tûzi horganyzott vasat lehet felhasználni. Ugyanígy a villámhárító vasanyagai is tûzi horganyzottak lehetnek. Abban teljesen igazad van, hogy régebbi elõírásoknál kisebb keresztmetszet volt a megengedett, mint a nem tûzi horganyzott anyagnál.

MM

Csak néhány gondolat okulásként. A munkahelyemen nemrég volt idõszakos évsz félülvizsgálat, nagyjából minden a zöld-sárga vezetékek bekötési módjára, sorrendjére fókuszálódott. Természetesen találtak más jellegû hibákat is. Ugyanazzal a céggel lett a hiányosságok pótlása is megcsináltatva. Az egyik elosztószekrény oldalán volt egy 5P 16A-es (MENNEKES) fk dugalj, melybe naponta többször dugvillát cseréltek. Hozzáteszem, több ilyen tipusú dugaljunk van, eddig nem volt gond velük! Az egyik alkalommal a dugalj belsõ mûanyag része kiszakadt, nagy durr és szóltak a vill szerelõnek ,hogy mi történt és hogy õ kikapcsolta a fõkapcsolót, nehogy gond legyen. Ez két nappal a "hiányosságok pótlása" után volt. Oda mentünk megnézni és akkor derült ki a dugalj a fõkapcsoló elé volt kötve!
25A-es mignon lomha olv.betéttel biztosítva!-a lemez szekrény elég  régi szerelésû volt- VGK40-es kapcsoló a szekrény ajtón, egyik sem lett bekötve az EPH-ba, amúgy beraktak egy szabványos N PE sínt a régi SK sorkapocsba volt bekötve a táp alu kábel fóldelése az elmenõ földelés és az elmenõ nulla, amit õk szakszerûen szét is választottak. Szerintem az egész elosztót le kellett volna nekik tiltatniuk, amíg teljesen át nincs alakítva.
Ezt, csak azért írtam le mert a tanult kollégák a legnagyobb figyelem ellenére is (velem együtt),
képesek igen egyértelmû hibákat nem észrevenni, mert kizárólag a "zöldsárga" vezetékre koncentrálnak.

Novill

A nagyon régen kialakított villamos hálózatok, elosztó szekrények felülvizsgálata során sajnos a mai szemmel nézve elképesztõen rossz mûszaki állapotokat is lehet találni. Amelyek a mai napig is nagyon jól mûködnek. Az esetek többségében még karbantartási munkák is el vannak hanyagolva. A felülvizsgálóban sokszor felmerül a kérdés, na most mit is tegyek. Ha közvetlen életveszély nincs, csak javaslatokat tud tenni.  De figyelembe kell venni a létesítéskor érvényes szabványok elõírásait és e szerint minõsítünk. Ugyan megjegyezzük a minõsítõ iratban, hogy a mai elõírásoknak megfelel vagy nem.  Az igazság hogy szakember és szakember között is van különbség sok esetben. Az általad leírt hiányosságok mellett kérdés, hogy szándékos ment-e el. De azért gondolom, ha cég megbízta a javítással, akkor azt is kifizette volna.  A problémát ott látom, hogy a piacgazdasági szempontok miatt az olcsó felülvizsgálót választják ki a cégek. Na, már, most ha olcsón dolgozik, akkor sietni kell, és nem fordítanak rá annyi idõt, mint amennyi szükséges lenne. Ez helyett szúrópróbaszerû ellenõrzést végeznek sok esetben. Így természetesen sok minden mellett elmennek. Hibázni csak az hibázik, aki dolgozik is. Ha viszont tudatosan hibákat követünk, akkor nagyon nagymértékben meg fog emelkedni a hiba százalékunk.

lacikus

Sziasztok! Kezdõ villanyszerelõként az EPH val kapcsoltban lenne pár kérdésem. Sajnos nem találok hozzá megfelelõ leirást a 172 szabvány elavult :( mekkora keresztmetszetû vezeték használható? külön védõcsõbe kell húzni? ha igen akkor kötõdobozban át lehet vinni, ahol más áramkörök vezetékei vannak? Sajnos a tankönyveben kb. 5 mondatban lerendezték az egész témát :( hol kell kialakitani a csomópontot, azt olvastam a gázmüveknél, hogy kell egy a cirkónál. hogy kötöm össze az EPH gerinvezetékkel mi a szabvány? Tud valaki ebben segiteni?  Köszönettel! Laci

Gyurmaúr(fi-relé)

Hmm, izgi téma! Mivel még a vérprofi "veteránok" nem nyilatkoztak meg, ezért bátorkodom pár szóban írni neked valami értelmeset, megosztani veled az én fogásaimat. Elõször is; mi az EPH? Népies nevén Egyen Potenciálra Hozás, tehát ez annyit tesz, hogy különbözõ fémes tárgyakat, villamos berendezéseket, nagy kiterjedésû fémvázas szerkezeteket egy közös földpotenciálra hozunk, mindezt azért, hogy amennyiben rajtuk bármilyen havária okán veszélyes érintési feszültség haladna kersztül, az az EPH-n át távozzék a föld felé. Az EPH legfontosabb kelléke az EPH "sín", melynek mára egyértelmûen meghatározott helye van, s ez a hely leginkább a "B"-s (szikraközös) túlfeszvédelmi egységet magában foglaló tokozottban található. Ennek az EPH sínnek egy megfelelõ,azaz min 16mm2-es Cu (én most az Al vezetõvel nem foglalkoznék, mert az én nem tartom megfelelõ alternatívának) vezetékkel kell összekötve lenni vagy a földelõ szondával, vagy pedig a betonalap földelõvel. A legjobb, ha mind kettõ van, de nyilván egy régebbi építésû épület esetén nem biztos, hogy van alapföldelõ hálózat. Az EPH síntõl megy el a mért fõelosztó felé egy min 10-es keresztmetszetû földelõ vezeték, mely amennyiben MKh,akkor logikusan toldás nélkül, ha azonban MT, vagy MBCu,akkor a mérõszekrényben kialakított szakszerû toldással megy a mért fõelosztó felé, immár mint az 5 eres MT, vagy MBCu egyik ere. Az EPH sín másik "tagja" a "B"-s túlfeszvédelmi egység felé haladó, min 16mm2-es MKh, következõ tagok; 1 min 6mm2-es, a kád és/vagy zuhanytálca (amennyiben fémkádról beszélünk, hisz értelemszerûen az akrylkádat nem lehet földelni) felé menõ MKh, majd egy további min 6-os MKh megy a gázórához, ahol is a méretlen szakasz csonjákoz kell azt kötni és a gázórát áthidaló vezetékszakasszal a mért gázcsõvet is be kell kötni. Amennyiben a ház belsõ vízhálózata akár részben fém, akkor természetesen azt is min 6-os MKh-val be kell kötni az EPH-ba, lehetõleg a villanybojler közelében,s ugyanez vonatkozik a gáz kombicirkóra, illetve az olyan kazánokra is, melyekbe elektromos alkatrész is található. Végûl,de nem utolsó sorban min 16-os Cu vezetékkel az EPH-ba kötendõ a villámvédelmi hálózat leszálló ága, hiszen egy esetleges, az épületet érõ villámcsapás esetén ebben az esetben nyujthat hatékony védelmet a több lépcsõs villlám/túlfeszvédelem. A legfontosabb, hogy az EPH rendszer vezetékeit semmilyen körûlmények között ne húzd közös csõbe, illetve ne helyezd közös kötõdobozba az egyes Á.K-k vezetékeivel!!!  Egy esetben lehet kivételt tenni, ha kábeltálcán -mely szintúgy bekötendõ az EPH-ba!- elhelyezett MT és/vagy MBCu kábelek mellé helyezed a zöld-sárga EPH vezetõket. Ja és még valami: több, különálló épület esetén mindegyik épületnek kötelezõ önálló EPH csomópontot kialakítani (saját földelõ szondával), még akkor is, ha a fõelosztótól esetleg egy bitang vastagságú kábel táplálja azokat, mely mondjuk 5 eres. Ha pedig a tápkábel csak 4 eres, tehát 3 fázis + PEN, akkor eleve nem képezheti vita tárgyát a helyi EPH kiépítése, mégpedig az épület fogadó csatlakozó szekrényében, a PEN-PE,N szétválasztási pontot követõen. Nem olyan ördöngõs egy fullos EPH-t kialakítani, csak akkor szokott lenni a probléma, ha a villanyász ezt elmismásolja, mondván, hogy "úgyis megvan az üzemi földelõ hálózat, meg a Fi-relé(k), minek ezzel ennyit görcsölni, meg különbenis erre már nincs pénze a kunschaftnak és egyéb közhelyek..." Igenis, törekedjük a minõségi EPH, illetve PE rendszer kiépítésére,majd annak ÉV-zésére, mert ezen akár életek is múlhatnak!!! Remélem, sikerült qualitatívan összefoglalnom az EPH világát, ha valamit esetleg  kihagytam volna, kérem a szeretve-tisztelt kollégákat, legyenek oly jók és egészítsék ki, illetve mivel mégiscsak a legtöbben vizuális típusúak lennénk, illusztrálják a témát 1-2 csini fotóval! Köszi...

Üzenet összefûzve: 2012. március 04., 17:29:01 DÉLUTÁN

Sorry, de írtam egy félreérthetõ részt, mégpedig: (...)"mért fõelosztó felé egy min 10-es keresztmetszetû földelõ vezeték, mely amennyiben MKh,akkor logikusan toldás nélkül, ha azonban MT, vagy MBCu,akkor a mérõszekrényben kialakított szakszerû toldással megy a mért fõelosztó felé"(...) Ez inkább úgy hangozzék,hogy amennyiben a mért fõvezeték 5x10-es,vagy nagyobb +metszetû MT, vagy MBCu, akkor az EPH csomóponttól a mérõ felé haladó min 10-es PE MKh az óraszekrényben kialakított szakszerû toldással csatlakozik ennek PE eréhez. Fõ az éberség, még így vasárnap d.u.,a kispolgári ebéd utáni órákban is!!!

lacikus

Köszönöm a választ!
Sajnos nincs betonalap földelõ ez még a 60 as években épült családiház! A régi földelõ szondát tegnap bontottam ki tejesen el volt korrodálva, az már a méhbe sem vették volna át. Holnap teszek le egy uj földelõszondát. Ha jól értelmezem akkor kell egy eph sint vennem a gázóra bekötéséhez, kell egy majd ahol lesz a cirkó, kell egy a vegyes tüzelésû kazánnak, kell egy a fürdõszobába. És az egészet az óraszekrényben közösitve kötöm a földelõszondára? És 6mm2 mkh hasznánék az óraszekrénybe lévõ sinig, onnét egy 16mm2 kötném a földelõszondára. Ha ezt igy csinálom meg, akkor a gázosok nem fognak kötekedni?