Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

andy78

üdv mindenkinek
nekem olyan kérdésem lenne, földelést szeretnék kiépíteni de kavicsos sziklás a talaj és a mérõ szekrény a teraszon van ami 1,5 m magas és sittel van fel töltve ott nem biztos hogy le tudnám ütni de járdán tudnám de 5 m-re van a szekrény de a szekrény másik oldalán alatta pince van ami 2 m magas és 1 m-el alatta van járdának, szerintetek hol üssem le a szondát és mekkorát ? elõre köszi

JUVILL


A leírtakból a teljes körülményt nem ismerem. Láttam már olyat, hogy a földelõ a pincében volt leütve (telepítve), és földelõvezetõ onnan volt leágaztatva a mérõszekrényig. Kérdés, mennyire sziklás a talaj a pince alatt.
Telepíthetsz földelõt olyan helyre is bárhová, ami elkerüli a járda szintjét és a pincét.
Innen is bevezetheted tüzihorganyzott laposacéllal, köracéllal a földelést, melyhez csatlakoztatod a mérõszekrényhez vezetett földelõvezetõt.
A szondát legalább 3 m-es hosszban üst le. Ha a talaj sziklás, telepítsél lemez, vagy szalagföldelõt. Ennek a helyét a talaj és terepi adottságok figyelembevételével válaszd meg.

deve94

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. április 10., 23:28:04 DÉLUTÁN
Köszönöm az urak hozzászólásait.
Közben a mûszeremet elvittem a helyi nacsalnyikhoz, aki a kalibrálást végezte és kiderült, hogy rossz a Rf és az Ué mérõ része. Valami miatt nem érzékeli a segédszondát, meg egy-két tranyó is kampec. Csak azt nem értem, hogyan történhetett, mert eddig szinte csak a Rh-t méregettem vele. Na mindegy, remélem hétvégére meglesz, de addig is, mivel nincs más célmûszerem, viszont vannak egyéb analógjaim, a V-A mérõs módszerrel nekiesek, de az biztos, hogy kell még leverni földelõt, így rábeszélem a tulajt egy keskeny burkolatbontásra. Hétvégére minden kiderül.

Ha nincs semmilyen ÉV műszerem, hogyan tudnék mégis valamilyen mérést eszközölni egy leütött 3 méteres keresztföldelőn?

JUVILL


Javaslom a volt/ampermérős módszert. Megtalálod a tudásbázisban.
Érintésvédelem, hurokellenállás ... kapcsolási rajzzal együtt.

Villanyreszelő

Üdv!

Szoktam látni,hogy ideiglenes mérők elhelyezésekor oszlopoknál levernek szondákat közvetlen a mérő alá.
Ezeknek a szondáknak néz valaki földelési ellenállás értéket,vagy csak legyen neve a gyereknek kerülnek oda?
Ugyanis mindenhol csak egyet látok,és csak a mérő alatt,gondolom mindenhol ott megvan a 10 Ohm. 1 szondával :D

Novill

Szerintem kevés az a kivitelező aki le is méri ezeket a szondákat. Valamikor nagyon régen (  kb. 46 évvel ez előtt )az áramszolgáltató megkövetelte, továbbá kellett fővezeték a lakás belső rajza is. A sok jogszabály változások, átszervezések és tulajdonos váltások ellenére vissza fejlődtünk  :)  Egyébként valóban sok esetben egy szonda kevés lehet a talaj viszonyok miatt.

Simon Endre

Önnálló tematika is lehetne!
Sok nem lehatárolt esetleírásnál, segitségkérésnél előbukan a korábban kiépített földelések utólagos ellenőrzése, vagy az újólag készítettek legalább megközelítő ellenállásmérése. Most itt adok közre egy szakemberes és egy amatőrös módszert, előnye, hogy csak egy úgy-ahogy pontosságú volmérő kell hozzá és a pontossága nem a műszertől, hanem a viszonyító ellenállás pontosságától függ és ezt 5% hiba alá vélem sorolni  no és a számitáshoz sem kell matematikusnak lenni. Fontos hogy a második segédföldelő tisztes távolságra legyen a vizsgált és egyéb földelésektől is, amit a köztük megejtett (árammentes!) feszültségmérés nulla értékkel igazol.
A törpefeszültséggel végzett mérés előnye, hogy nem emelkedik meg a helyi potenciál a vizsgált földelésen még végzetesen rossz értéknél sem.  A hálózati nulla mint első segédföldelő felhasználása nem jelent gondot, mert a rajta fellépő terhelés okozta feszülségemelkedés nem métékadó a mérőáram tekintetében, nem okoz még mérés alatt megváltozó értéknél sem 1-2 % nál nagyobb hibát. Az izzó mint referenciaellenállás azért nem ajánlott, mivel a wolfram hőmérsékletfüggése miatt alkalmatlan erre. A mérőellenállás nálam házi készítésű 50-es szenyvízcsőre van feltekerve 0,4-es vashuzalból vagy fél utcányi (kb. 30 m) értéke 20 ohm körüli. Kivezetései triplán sodrottak és csemperagasztóval van rögzítve a csövön. Most már van 25 ohmos gyári kerámiavázas de nem használom. Az összeállítás tanulók számára készült a múszere tükrös Ganz voltmérő, (ezer éves.)

nyaki

Véleményem szerint az alkalmazott feszültség tök mindegy, viszont a földelőn áthajtani kívánt áram már annál lényegesebb. Minél nagyobb, annál pontosabb eredményt kapunk.
Én pl. min. 5A-hez szoktam ragaszkodni célműszer hiányában, de mivel egy max. 10Ω-os földelés méréséhez már legalább 50V kell, így ezt a törpefeszű módszert hanyagolni szoktam, de attól még 10Ω feletti közelítő meghatározáshoz tökéletes lehet.
Azon még nem gondolkodtál esetleg, hogy a trafónak is van belső ellenállása és ezt felhasználva, megfelelő teljesítményű trafóval, előtét ellenállás nélkül V-A mérős módszerrel mérj? Ezzel már azért komolyabb áramokat is át lehet hajtani a földelőn, miközben nyugodtan használhatod a törpefeszt is.

Simon Endre

Helló Nyaki !
Én szerintem meg egyálltalán nem midegy a vizsgáló feszültség értéke, ha "ezermester" vizsgálódik, netán tanulókkal méreted a ki tudja milyen állapotú földelést. Az eredeti fadobozos szinkronvibrátoros is csak 9 V "AC" val ment, igaz hogy az sem volt pontosabb 0,2-0,3 0hm nál és azt akkoriban 5 ohm környéken kellett ezt produkálnia. Egyébként murvás talajban fektetet földelők ellenállásváltozása évszaktól függően (+-)50% is lehet. Vegyiparban a földelőket 5-10 év múltán el lehet felejteni, jellemzően csak a föld feletti rész marad meg belőle vagy még az sem. Ilyen  állapotú földelőnél te és esetleg segítőd is pont benne álltok a veszélyes potenciáltölcsérben. A hálózati feszültséggel történő mérést csak bíztonságos esetben alkalmazom saját készítésű szalagföldelőknél meg talajellenállás vizsgálatnál kellő óvatossággal, mert akkor csak 1 m-es próbaszondát használok. A volt ampermérős módszernek hátránya a két műszer halmozott hibája, ez főleg a lakatfogókra jellemző a szokásos 1-6 A-es értéksávban, mivel a legkisebb méréstartomány ritkán van 60 A alatt. Egy eképesztő eset Tr. állomásnál csillagpont földelő 15 ohm felett, ott is murvás talaj, domboldal, aszályos idő és agusztusi mérés. A földelő anyagáról méretéről nem volt adat a szolgáltató kegyencei alkották.

macsey

Nekem egy felülvizsgáló azt mondta, hogy ha a földelés lever egy 6amoeres biztit akkor jó ha nem akkor 5 mèterre tőle leverni egy másikat ès kössük össze.
Ha rosszul mondom javitsatok ki, ès calaki leirhatná hogy egy átlag villanyász hogy tudja leellenőrizni a kialakított földelését