1x50A vagy 3x16A?

Indította tothgyula, 2018. augusztus 11., 19:21:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

A Villanyszerelők Lapjának legutóbbi számában olvasható-többek között-ez a kérdés. A szerző az alábbiakat írja etémával kapcsolatban.
"Általános vélemény,hogy egyszerűbb lenne, ha nem 3x16A-en, hanem 1x50A-en táplálnánk a lakásokat.Jelenleg ezt semmi sem tiltja.Egyszerűbb és olcsóbb a kiépítés,a csatlakozóvezeték méretezése szempontjából mindegy, ugyanakkor a felhasználói vezetékhálózat (különösen a mért felhasználói vezetékhálózat kiépítése sokkal egyszerűbb). További érv emellett,hogy így az esetleges bővítés 32A-ről 50A-re sokkal egyszerűbb lenne, gyakorlatilag a fogyasztásmérő előtti biztosító cseréjével megoldható."
"További indoklás:
A gyakorlat szerint ez nem befolyásolja a szimmetriát, több okból:
_A lakások elosztását fázisok szempontjából most sem ellenőrzi senki.
-A lakások belső hálózatának elosztását fázisok szempontjából szintén nem ellenőrzik(nem is lehet).
-Egy fázison történő lakás betápoknál-előírva az "egyenlő" elosztást fázisok szempontjából-, nagyjából azonos fogyasztást feltételezve, biztosítható a szimmetria.Háromfázisú betápnál, még ha a lakások nagyjából ugyanannyi teljesítményt vesznek is fel, akkor sem biztosítható a szimmetria, mivel a lakásokon belül a szimmetrikus elosztásra nem figyelnek."Eddig az idézet."
Személyes tapasztalataim, hogy bizony akár 1fázisú a betáp, akár 3fázisú nincsenek szimmetrikus feszültségviszonyok.
Ha áttérnének az 1fázisú 50A-es megoldásra, még nagyobb lenne az asszimetria a feszültségeket illetően.Szándékosan nem terhelésről beszélek. Németországban 3x63A kapható, elég régen már.Lakáselosztóknál viszont a kivitelező villanyszerelő -ha precíz- elég pontosan el tudja osztani a terheléseket, csak 1 vagy 2 alkalommal vissza kell menni a megbízóhoz.Ezt nem szivesen vállalják fel a villanyszerelők, kényelmi szempontból.Tisztelet a kivételnek.
Kérem a tisztelt Kollégák véleményét, vitaindítónak szánva a témát.
TothGyula .

Sztrogoff

Hm. Miről van szó? Az egymérős egylakásos ház csatlakozójáról, vagy a 150 lakásos kocka x-edik emeletén levő 4x számú lakásának a földszint és az első emelet közti fővezetéki szakaszra való hatásáról? Ez utóbbit tekintve, mivel nem vagyok előfizető, nem látom a cikket, pedig gonosz módon odaírnám kommentben, hogy szerintem az elmúlt 100 évben a kiegyenlítést a véletlenszerű eloszlásra bízták, ami, tovább úgy gondolom, az egyidejűségi tényező alkalmazása során nem is bizonyította életképtelenségét. Így a megfelelő matematikai apparátus nélkül (mindig hányinger kapott el a statisztika, stb témakörénél) az a gyanúm, hogy a 3 fázisú az jobb, mert az nagyobb számot jelent.

helcs

Egy fázis 40 A-ig lehet. A szolgáltató így írta elő.

Sztrogoff

A beszélgetés tárgya pont az, hogy jó lenne-e, kell-e ezen változtatni, és merre.

nyaki

Hálózatfejlesztés híján nincs miről beszélni. :-\

tothgyula

Sajnos a teljes cikket (4oldal) nem tudom beszkennelni.A 3havinál korábbi VL oldalait lehet bögészni a NET-en. Aki nem előfizető,később informálódhat az éppen felvetett témákról. Ezt a cikket is el kell olvasvi ahhoz, hogy ne beszéljünk el egymás mellett.
Ezt a cikket Rátai Attila villamosmérnök írta,de Ő is csak egyfajta jövőbeni tapogatózásképpen. Változatlanul az a véleményem, hogy a 3x16A-es háromfázisú csatlakozás jobb mint az esetleg később megvalósítható 1x50A-es.
Csak az írjon véleményt, aki érti, hogy ez esetben miről is lenne szó a jövőben.

tothgyula

Helcs és Nyaki Kollégák nem értették meg elsőre, és úgy kapásból reagáltak.
Sztrogoff Kollégám köszönöm véleményed és egyetértésed. Legalább már ketten értjük miről lenne szó a jövőben az 1x50A vagy 3x16A áramerősségű első túláramvédelmi szervek választhatóságáról.Melyiknek mi az előnye ill. hátránya?

nyaki

Értem én, hogy miről van szó, de sajnos a tudatosnak éppen nem mondható lakossági fogyasztó igénye és a szolgáltatók érdeke nem feltétlen találkozik, amit ilyen-olyan rendeletekkel szakmaiatlan szabályok közé szorítanak, politikai indokok alapján.
Ha a józan ész és konstruktivitás jellemezné hazánk energiaszektorát, akkor már régen ua. a helyzet állna fenn, mint Németországban.

Gyurmaúr(fi-relé)

mivel immár 3 éve ténykedek a "történelmi" NSZK-ban, ezért ottani tapasztalataim alapján bizton állíthatom, hogy ha én lennék, aki (még) nem vagyok, akkor ahová csak lehet, szigorúan 3 fázist írnék elő és punkt um! Ja és mivel a mért hálózatokat már ezen a szinten ugye terveztetni kell, ezért a profi terhelés elosztás alapkövetelmény lenne, tehát még a világítási hálózatot is köteles lenne a kivitelező villanyász 3 fázisra szétosztani úgy, hogy annak TELJES üzemelése esetén se lehessen az egyes fázisok terhelései közt 20%-nál nagyobb különbség!
A HFH-t 3x20A -ig a mai összeg 1/3-adára, 3x20 és 3x40A közt a mai összeg 40%-ára, 3x40 és 3x63A közt a mai összeg 50%-ára csökkenteném, de egyben kötelezővé tenném a méretlen oldali , azaz "B"-s túlfeszvédelmet a mérő(k) előtt, természetesen a készülék előtt, azaz a szabvány szerint kialakítva elhelyezett NH0-ás, min. 100A-es gG/gL betétekkel, a mért főelosztóban "C"-s unitot, dettó gG/gL neozed előtétbiztosítással, szelektív Fi-relékkel és persze max. 8 évenkénti teljeskörű ÉV felülvizsgálattal!
Tudom, én lennék DR. GENYA... :P

Fecó

És ingyen sör...:)

Ezt is kihagytad kedves Gyurmaúr, de sajnos az 50 A miatt nem szükséges terveztetni sem, de még a 3×32 vagy 3×50 A esetében sem, legalább is a teljesítmény okán semmi nem indokolja :(