Villanyóra szabványosítás E-on területen

Indította gabkatittof, 2018. április 17., 18:02:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gabkatittof

Sziasztok!

Egyelőre csak tájékozódni szeretnék, de tervbe van véve a villanyóra szabványosítása és ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem mielőtt idehívok egy regisztrált szerelőt, hogy valamelyest hozzá tudjak szólni a témához.

Tehát jelenleg 1 fázis van bekötve légkábelen az utcáról 20 A-es kismegszakítóval régi fadobozos villanyórába. A bejövő légkábel 6-os, a villanyóráról 4-es alu vezeték jön el az első kötődobozig, kb 1,5 m-re a villanyórától és onnan van elosztva a többi helyre, de maga a ház nem nagy.

Két nagyobb fogyasztó van, egy 80 L-es bojler (jelenleg), illetve a kombinált gáztűzhely elektromos sütője, illetve persze vannak még más készülékek is, de azok kevesebbet fogyasztanak. A bojler és a sütő nem szoktak egyszerre üzemelni.

Most ha igényelnénk egy villanyóra szabványosítást, akkor kicserélnék a bejövő légkábelt vastagabbra (talán 16-osra?), kellene egy új tetőtartó cső, a szabványos villanyóra doboz, fi relé, esetleg földelő szonda ha jól gondolom + nyilván a regisztrált szerelő munkadíja, de ebben az esetben kell az e-on felé fizetnem?

Illetve ha maradna az 1 fázis akkor az e-on 32 A-es kismegszakítót rakna fel? De mi van akkor, ha kérném a vezérelt mérő kialakítását is, akkor mekkora kismegszakítókat raknának fel? Tételezzük fel, hogy a bojlernek ki van építve a külön fix (4-es keresztmetszetű) vezetékre való köthetősége mivel most átmenetileg dugaljról működik, de ezt szeretném megszüntetni.

Azért merült fel a szabványosítás gondolata, mivel a mostani 4-es vezetéket mindenféleképpen ki kellene cserélni ami eljön a villanyóráról, mert rövid és így is éppen csak, hogy kiadta de nem szeretném ha úgy maradna mivel a többi vezeték le lett cserélve réz vezetékre.



980POWER

Ha marad az egy fázis, akkor hálózat fejlesztést lehet igényelni 32 Amperig díjmentesen. (E-on felé nem kell fizetni) Az állandónapszaki mérőre igényelt Amper a vezérelt mérőre alanyi jogon jár, (és a fázis száma is) Ha marad az egy fázis akkor talán az új mérőhely bele fog férni a régi faszekrénybe 60 centi magas és 30 centi széles a helyigénye (bár nemrég változott a mérőhelyek kialakítására vonatkozó igény ( ez a gyártót érinti) és nem tudom, hogy maradt-e olyan doboz forgalomban amibe a két mérőt lehet tenni és 60 X 30-as. (azóta csak 3 fázisút alakítottam ki)
Az új tetőtartó cső 2 colos horganyzott legyen és a műanyag cső a tetejéig végig fusson benne, legfeljebb 2 könyök lehet a műanyag csőben én 40-es műanyag csövet szoktam tenni. A légkábelt kicseréli a szolgáltató díjmentesen 2 X 25mm2 öntartós alumíniumra, persze csak bizonyos hosszúságig.
Földelő szonda is kell az ellenállásáért a kialakító felel az aláírásával. A mérőszekrényen belül 10mm2 MKH vezetéket használunk kivétel a vezéreltnél a mért oldalin, de ezt úgyis tudni kell a kivitelezőnek. Nagy hirtelen ennyi, ha van kérdés szívesen fogadjuk és meg is válaszoljuk.

Melyik településen lesz ez?

gabkatittof

Köszönöm a választ, Debrecenhez közeli településről van szó.

Szóval most az a helyzet, hogy van egy 80 L-es 1,8 kW-os villanybojler, mint nagyobb fogyasztó és egy 2 kW-os kombinált gáztűzhely sütő része és a villanyóráról 4-es alu vezeték jön el a kötődobozhoz, de az a bajom, hogy ez már nagyon rövid, ki kell cserélni és 20 A-es kismegszakítót raktak fel most legutóbb villanyóracserénél, előtte 16-os volt fent. A ház többi részén ki lettek cserélve a vezetékek már réz vezetékre. Nem egy nagy háztól van szó, de ha minden működik egyszerre akkor kevésnek tűnik a 20 A. Tudom nem muszáj mindennek egyszerre működnie, de az sem megoldás, hogy állandóan azt figyeljem, hogy mi működik mi nem.

Tehát az órához úgyis hozzá kell nyúlnia a regisztrált szerelőnek de akkor már azon gondolkoztam, hogy mindegy lenne ha szabványosítanák is.

Amúgy egy fázis maradna mert nincs szükségem háromra, csak jelenleg azon gondolkozom, hogy hogyan járok jobban hosszútávon, hogy kérjem-e a vezérelt mérőt vagy sem.

Mivel eddig akivel beszéltem szerelővel van aki azt mondta, hogy nem éri meg 80 L-es bojlernél, de van aki azt mondta, hogy kb 80 L-től van értelme. Túl sok meleg vizet nem használunk el, de hosszútávon lehet lenne értelme a dolognak.

A légkábel hossza kb 12 m lehet mivel az utca túloldalán van az oszlop. A régi villanyóra doboz valószínűleg nem maradhatna, bár egy óra elfér benne de úgyis kellene hozzá még egy ilyen 12 férőhelyes falba süllyeszthető doboz, amibe kerülne a fi relé + egyéb kismegszakítók, tehát mindenféleképpen véséssel járna a dolog és ha már úgyis vésünk akkor már mindegy lenne, hogy egy villanyóradobozt rakunk be vagy kettőt, mivel így meg lenne egyszerre a kettő.


gabkatittof

Elméletileg elég lenne az a verzió is, hogy csak az egyik doboz felett van 12 férőhelyes kiegészítő doboz bár azon már nem nagyon múlik semmi sem.

gabkatittof

Illetve még egy olyan kérdésem lett volna, hogy ekkor milyen FI relét kell hozzá venni?

Tehát ha jól értettem elvileg lesz egy nappali mérő 32 A-rel ekkor erre gondolom kell egy 32 A 30 mA-es FI relé, míg lesz egy vezérelt mérő szintén 32 A-rel, de erre akkor olyan A értékű FI relé kell amekkora keresztmetszetű vezetékkel (jelen esetben 4-essel) kötjük rá a bojlert és a FI relé lesz a kismegszakítója is?

A normál egy fázisra is lehet olyan FI relét venni, amelyik a 0-át és a fázist is megszakítja?

Marton

Idézetet írta: gabkatittof Dátum 2018. április 23., 19:01:25 DÉLUTÁN
A normál egy fázisra is lehet olyan FI relét venni, amelyik a 0-át és a fázist is megszakítja?
A FI relé mindig olyan mely a fázis és a nullát is megszakítja! Ugyanis működése is azon alapszik, hogy a két pólus (fázis, nulla) áram különbségét figyeli, hasonlítja össze.
A 32A-es biztosított áramkörbe a 40A/30mA típusú Fi relé kell. Nincs 32A-es típus.

Simon Endre

Az a bizonyosság nem áll meg föleg kombók tekintetében. Jelentősebb keresgélés nélkül ennyit találtam. Egy korábbi alkalommal faxelektro futott bele egy ilyenbe, akkor én sem tudtam hova tenni, igazán most sem békéltem meg vele, szerencsére magyar területen nem járatos. Meglátásom szerint ez bizonyos hibaállapotba garantáltan belehal a nulla meszakításának hiánya miatt.

Simon Endre

Bocs az első csatolmány téves (már volt másik témában.)

gabkatittof

Értem, az zavart meg, hogy a katalógusban nézegettem korábban FI reléket és ott volt olyan is, ami csak egy modul széles volt és nekem úgy tűnt, hogy csak a fázist szakította meg.

Illetve ekkor a vezérelt mérőre pedig mekkora FI relé kell ha 4-es vezetékkel lesz a bojler bekötve? Ekkor is 40 A-es kell és a 4-es vezeték miatt kell még egy 20 A-es kismegszakító vagy ekkor elég a kisebb A értékű FI relé?