Érintésvédelmi vizsgálat közben meghalt USB port

Indította fazsolt, 2019. május 14., 06:29:19 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

fazsolt

Sziasztok,

szakmai segítségre lenne szükségem. Jómagam nem értek ehhez a témához, rendszergazda vagyok egy iskolában.
Történt, hogy tegnap érintésvédelmi vizsgálat volt a suliban, hurokellenállást(?) mértek. Szó volt valami 10mA-ről is.
Szóval, miután megtörtént, az egyik laptop büdös volt, égett szag volt benne és iszonyat forró volt.
Szétszedtem, kitakarítottam, szemmel látható égést nem láttam rajt, viszont összeszerelés után egyik USB portja sem működik? Okozhatta-e ezt a hibát a mérés?
A mérést olyan konnektoron végezték, amibe maga a laptop is be volt dugva+interaktív tábla hangszóró, az interaktív tábla viszont alaptop egyik USB portjába.

Másik teremben a méréskor maga a laptop ki is kapcsolt és ott sem működik az az USB port, amelyikben az interaktív tábla volt dugva. Egy harmadikhelyen csak kikapcsolt a gép, de egyébként rendben van.

A kérdés, hogy okozhatta-e a mérés ezeket a hibákat, vagy egyszerűen pont akkor szálltak el az USB portok?

USB port 5V egyenáram
Köszönöm

Simon Endre

A mérést végző "kolléga" megszegte azt az előírást, hogy a fogyasztók nem lehetnek a mérés alatt sem bekapcsolva sem csatlakoztatva, mivel ez meghamísitja a hálózat jellemzőit, illetve veszélyt jelenthet a csatlakoztatott eszközök számára. A nem szertifikált mérőeszközök (és mérésmódszerek) még áramütést is okozhatnak. A "pókháló" keresztmetszetű árnyékolások és GND-k nem alkalmasak amper nagyságú áramok elviselésére és ezek eléghetnek és emiatt olyan feszültségviszonyok adódnak, hogy ki és bemenetek meghibásodását okozza. Egyes laptopok és PC tápok GND-je össze van kötve a PE-vel (PELV) ezen is nem kívánatos kapcsolatok jönnek létre, még jó ha csak a hangrendszer jelzi a becsatolt hálózati zajjal ezt a kapcsolatot.

tothgyula

fazsolt!Üdvözletem
Első kérdésem, hogy milyen typ. műszerrel mértek a fiúk? Ha 10mA-ről volt szó,akkor ÁVK vizsgálatra gondolok.Milyen typ. áram-védőkapcsoló van beépítve a dugaljak előtt?Az ÁVK kiválasztására az MSZ HD 60364-4-41 és5-53 szabványok előírásai a mérvadók.
A műszerrel történő vizsgálat első lépéseként külső hibaáramkörrel kell ellenőrízni az ÁVK működését, aztán mérni kell a kioldási időt.Aztán a névleges különbözeti kioldó áramot kell mérni. Az ÁVK-n rajta van annak karakterisztikája: A,B(tiszta egyenáramra működik),AC, S(szelektív),Si,F, G,K, A+. A Magyarországon is elfogadott ÁVK-kat leíró szabványok kimondják, hogy azok leoldási módozata csakis elektromechanikus lehet. A tisztán elektronikus (feszültségfüggő) megoldásokat a szakma ÉLETVESZÉLYESNEK minősítette.
TóthGyula.

fazsolt

Köszönöm a válaszokat. Sajnos elég kicsi esélyét látom, hogy 3 helyen is pont akkor történjen valami, amikor mérnek.
A mérést végző holnap visszajön a suliba, konzultálni és elviszi a laptopot beméretni.
Ma már azt mondta a telefonban, hogy nem is az áramerősséggel lehetett a baj, hanem a feszültséggel. Ekkor megkérdeztem, hogy mekkora feszültségről beszélünk, nem tudta megmondani. Lehetséges ez, hogy egy állítólag 15 éve mérést végző "szakember" ezt nem tudja?

Sajnos semmi egyéb infóval nem rendelkezem, jómagam csak mezei rendszergazda vagyok. Eszköz az övé volt, nem is figyeltem, illetve én nem sokat voltam vel, csak míg reklamáltam egyet, de azt ma elismerte, hogy a műszer hibás volt.

Áramvédő kapcsoló alatt mit értünk? Ha jól látom a képeket ez nem egyenlő a kismegszakítóval.
A helyzetet fokozza, hogy szereltek fel napelemeket is, de elvileg arra is való az inverter, hogy az ebből adódó feszültségingadozást lekezelje.

tothgyula

fazsolt!Üdvözletem!
Az áram-védőkapcsoló (RCD), egyéb elnevezéssel FI relé, ÉV kapcsoló, életvédelmi relé.Az elve; az aktív vezetők(fázisvezetők és nullavezető) áramának összegzésén alapul. A gyakorlatban leginkább mágneses összegzést alkalmaznak, az RCD burkolatán belül egy vasmagot helyeznek el, melyen az összes aktív vezetőt átvezetik. Így normál állapotban a zárt vasmag eredő gerjesztése nulla. Egy és 3fázisú rendszerekben egyaránt alkalmazzák. Testzárlat esetén (pl:az árnyékoláson keresztül), ha az üzemi áram egy része HIBAÁRAMKÉNT a védővezetőn (PE vezető) vagy a földön keresztül folyik el, a vasmag gerjesztetté válik, ezt egy különbözeti áramrelé érzékeli és meghúz. A hibaáram kialakulása történhet a szigetelés ellenállásának romlásából adódóan is. A lekapcsolási idő akár 2Hz-től(40msec)-300msec-ig(15Hz) terjedhet tipustól függően.
Manapság divatos szó a "kompakt" elektronikus(transzformátor helyett), ez ÁVK-k alkalmazása során kerülendő!Ezért írtam, hogy a tisztán elektronikus (feszültségfüggő) megoldásokat a szakma életveszélyesnek minősítette.Az "A" tipus elektronikus és információtechnikai berendezések által szennyezett hálózatokon használandó.
Üdv:TóthGyula.

nyaki

Ha hurokimpedancia vagy ÁVK leoldás mérést végzett a csávó, akkor egy rossz kötés miatt, simán előfordulhat, hogy a mérés idejére a PE vezetőn meg fog emelkedni a feszültség, ami meg a lapi PELV-es tápján vagy a lapihoz kapcsolt egyéb PE vezetős készülék kommunikációs (USB) csatlakozójának árnyékolásán keresztül, a lapiba szépen bejut, amely feszt a lapi USB vezérlője nem igazán szokott tolerálni.