Kismegszakító lekapcsolása után a fázisceruza miért világít?

Indította eLevente, 2020. január 02., 23:54:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S/K

Sütő vagy tűzhely?

Sütő amiben a kacsát/pogácsát sütöm, tűzhely amin a levest/perkeltet főzöm. :D :) :D :)

Sütő 2 kW, tűzhely 7,5-8 kW. (háztartási kivitelekben, de amit Fecó írt azt kell figyelembe venni, bár hozzáteszem az új hatóságis lakásoknál tűzhelynek csak 5x4 réz a megfelelő/átadható)

KábElemér

Ha több vezeték fut egymás mellett, akkor kapacitív "áthallás" miatt lehet mérni a lekapcsolt körben feszültséget. A fázisceruza halványabban világít, a voltmérő mutat akár 100-150 V feszültséget. Ilyenkor, ha megpróbálod terhelni, azonnal kiderül, hogy mi a helyzet. Dugj be egy kis olvasólámpát, valószínűleg nem fog világítani. Vagyis jó eséllyel áramtalanítottad az aljzatot. Persze az óvatosság nem árt, ilyenkor kézzel vezeték végét nem fogdosnám, valami ellenálláson keresztül, pl. két izzó sorba, fázis föld között megnézném leold-e az ÁVK. Ha nem, és az ÁVK is jó, akkor tényleg a fentiek állnak fenn.

eLevente

A tűzhelyhez 5x2,5 vagy 5x4-es vezeték megy, nem tudom melyik, hiába mértem, nem vagyok meggyőződve róla, hogy jól mértem :D


eLevente

Azt mondja a villanyszerelő, hogy miért ne lenne jó a 16 amper, amikor pont ennyi az engedélyezett a szabványban a 1,5-es vezetékre, a tűzhely meg 5x2,5-es, ahogy azt kell...

Fecó

Akkor jelezd neki, hogy a jelenleg hatályos MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány semmi ilyet nem mond kategorikusan. Van olyan elhelyezési körülmény, ahol csak 13 Amper az alapterhelhetőség, és ha egy csőbe behúzott 3 áramkört, ott akár már 10 A sincs. Ettől függetlenül szerintem ne ess kétségbe, nagyon sok ház készül hasonlóan, sőt, még ennél is nagyobb hiányosságokkal. Megjegyzem, már túlfeszültségvédelem alkalmazása is szabványi előírás (MSZ HD 60364-4-443:2016). Jelenleg a szabványok nehéz és költséges hozzáférhetősége miatt a villanyszerelők (szerintem) java része nem dolgozik az előírások szerint, de ettől meg lehet "elfogadható" a munkájuk. Ha valóban minden villanyszerelési munka befejező részeként készülne a 40/2017 NGM rendelet és 191/2009 kormányrendelet szerinti első ellenőrzés, már legalább tisztulna a rendszer. De nem végzik, végeztetik el, pedig a villanyszerelő kivitelező kötelessége lenne...