Villanyszerelés Németországban (Ungarische Elektriker in Deutschland)

Indította nova, 2018. január 02., 19:29:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Németországi villanyszerelési tapasztaltok, tudnivalók, hasznos tanácsok.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

Németországi munkatapasztalatom nekem ugyan nincsen, így továbbra is várjuk ez irányú hozzászólásokat. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

flatskerrobert

Üdvözlök mindenkit, és BUÉK!


Múlt év szeptembere óta dolgozom Frankfurt agglomerációjában. Hogy, hogy kerültem ide: telefonon hívtak, ez volt pénteken, vasárnap márt kint is voltam. No de a lényeg szakmai szempontból és egy kicsit emberi oldalról, nézve az eddigi élményeket. Mindjárt bele is csöppentem egy 1350m2 (egyezer-háromszázötven) családiház erős/ KNX és gyengeáramú hálózatának kiépítésébe. Az épület téglafalazású, néhol harántbetonfalakkal, beton födémmel, álmennyezet nélküli lesz, padlófűtéssel és teljes légkezeléssel, aminek a csővezetékeit, a szerkezetépítéskor a födémbe már beépítették.


Csak függőleges horonymarás van, a külső határoló falakba csak légtömör a belső válaszfalakba pedig normál elágazó szerelvény dobozok kerültek beépítésre, kizárólag pur habbal. Pedig jól felkészültem a gipszelés késségeivel, de erre nem volt szükség. Minden kábel a szerelőbetonon van vezetve, gégecsőbe húzva, nyilván szeparálva az erős és gyengeáramú kábeleket. A függőleges szakaszokban pedig a kimart horonyba klipszekkel rögzítve az erős és gyengeáramú kábelek egy horonyba vezetve. Itt elsősorban a zsaluzia és az ablakok nyitásérzékelő kábeleit kell érteni.


Az informatikai kábelek 1Gigabit adat, duplex adat ill. koax kábelek a függőleges szakaszban is védőcsővel van ellátva.
Az erős áramú kábelek NYM-J tip. 3x1,5, 5x1,5, 7x1,5, 5x6 5x16 és 1x16, 4x95 a méretlen betáp. A mérő nem kint létesül.
Eszük ágában nincs lopni a villanyt. 2,5 kábel nem is volt.
Simán gátlástalanul B16A biztosítják a 1,5 kábelt.


A humán erőforrásról csak röviden, 3,5 fővel dolgoztunk, ebből 1 fő volt a munkaadó részéről fiatal Német srác, nagyon jó szakember lesz, ha már most nem az. 1fő Román Ő segédmunkás státuszban a  marásokat csinálta nem volt vele probléma, legalábbis nekem nem. És ketten voltunk Magyarok. Az első időszakban velünk volt a Német, később már otthagyott, amikor már látta, hogy megy a munka nélküle is, mert más projektekhez kellett rohangálnia.


Ami tetszett, minden szakipar szelektíven elviszi az általa termelt hulladékot. Mi is a téglatörmeléket, műanyag, papír és kábel hulladékot a vállalkozó elszállította. A munkakezdés pont 7h00-kor kezdődik, nincs 1/2h duma.
Elég vegyesek az érzéseim, bár teljes véleményt nem tudok még mondani, de az az érzésem, hogy az a bizonyos Német precizitás mintha csorbát szenvedett volna mára és akkor nagyon finoman fogalmaztam. Az biztos, hogy most Németországot az építőiparban nagyobb részt közép EU. építi. Nagyon kevés az épkézláb jó szakember, ezt csak úgy csendbe megjegyzem. Essen tartományban, de máshól is  iszonyúan sok a beruházás ill. munka, egyébként meg nagyon gazdagok, ebből következik, hogy fizetőképesek is.
Fel tettem egy két képet is,
FR.

S/K

Az elosztóról is tudnál képeket felrakni? A 7x1,5 mihez kell? Gégecső ami a padlón megy? Vezeték- kábel- behúzás mikor történt? (elég sok a derékszög)

Novill

A képen lévő zöld vezetékek bus vezetékek? Van belőle szépen. Így az elosztó szekrény mérete elég nagy lesz gondolom.

flatskerrobert

Nos, ott el kell felejteni a klasszikus szereléstechnikát.


Nincs MÜIII-as védőcső, nincs MCu, nincs gipsz, homok stb.
A dobozok beragasztása után, le van terítve a helyiség tápkábele a legtöbb esetben 1x3x1,5, de volt pld. a konyha ahol 12x3x1,5 kábel lett kiépítve. Majdnem 1 dugalj 1 tápkábel. Ezen kívül a legtöbb helyiségnél még 1x7x1,5 tápot is kapott, mivel a terasz világítás és a terasz dugalj is kapcsolt, ill. a helyiségen belül is van kapcsolt dugalj. Kíváncsi leszek, hogy a 7 eres kábelnél ahol közös a N a fázisok, hogy lesznek biztosítva. Gondolom tudjátok mire gondolok.
A helyiségek világítás kábelei is egy az egyben mennek le az elosztóba. Ezek simán BUS-on keresztül kapcsoltak lesznek. Ezen kívül van 2db DALI világítási áramkör is 1x5x1,5 kábellel.


Visszatérve a gégecsövezéshez, itt nem az a cél, hogy 5 év múlva ki lehessen húzni a kábelt, ezért a sarkoknál nem is folytonos a gégecső, látszik a kábel. Mivel a legtöbb kábel egy az egyben lemegy az elosztóba az épület közlekedő részén 300x35mm fém kábelcsatorna van lefektetve, és ebben van összegyűjtve az összes erős és gyengeáramú kábel. A zöld kábelek mind informatikai kábelek. A BUS kábel az erősárammal halad. 2 vagy 3 vonalra lesz osztva.
Még nincs meg az elosztó. A leszabott kábelekre attól függően, hogy hány db van és milyen keresztmetszetű szakaszokban,  rá van húzva a gégecső le van fektetve a helyére és műanyagozott fém szalaggal le van lőve a szerelőbetonra, Ezek a gégecsövek tényleg lépés állók, nem törnek, nem szakadnak.


A mellékelt elosztó egy másik 8-as társasház egyik lakás elosztója, ezekből már 5db megcsináltam. Lakásonként 3 FI használnak 1db csak a hűtőnek, 1db a konyhai résznek nappali és étkező, a másik a vizesblokk és a többi része a háznak háló, gyerekszoba, közlekedő stb. Van 2db impulzus relé is a nappali és étkező világításnak. Van még egy kaputelefon egység is, illetve a redőnyöknek lesz egy central off reléje.
FR.


S/K

"Kíváncsi leszek, hogy a 7 eres kábelnél ahol közös a N a fázisok, hogy lesznek biztosítva. Gondolom tudjátok mire gondolok."

Ezért kérdeztem én is hogy mihez/mire kell a 7 eres. Vagy "leszinezik" az ereket?

flatskerrobert

S/K
A 7-eres kábelnél kék, z/s és 5db számozott fekete erek vannak.
Nem pont erre gondoltam.
Egyébként az 1-es direkt, 2-es dugalj, 3-as dugalj, 4-es világítás, 5-ös világítás, ezek a kapcsoltak aktoron keresztül.
FR.

S/K

Tudom hogy számozva vannak. Az áramkör kiosztásra gondoltam. Ahogy leírtad hogy lesz áramkör. 1 nullával?

flatskerrobert

S/K
Úgy, hogy 1 áramkör (1db kismegszakító) van szétosztva 4db kapcsolóaktorra.
FR.