Új ház kábelezése

Indította klemo, 2017. augusztus 28., 22:05:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Egy fel újított lakáshoz hívtak felszereltem kb 20drb dug aljt,10drb kapcsoló a világító testek helyére egyelőre foglalatokat.A szerelést nem én csináltam a be táp 3x16A a kerítésen van a mérő Fi-relével a háromfázisú egy kis műhelybe megy ott van egy lakáselosztó abból kap a lakás egy fázist az előszobában található lakáselosztóban ahol 8drb ELMARK biztosíték. Minden működik miután felszereltem konyhában kávéfözö.mikro,gözelszivó.hűtő stb. Mikor a képen látható műszerrel fázis-föld között mérek veri le a merőnél lévő 16A-es Fi relét. Mi lehet a gond mert minden normálisan működik és ezzel a műszerrel még más helyeken sokszor volt mérve.   

Fecó

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2017. november 16., 21:12:42 DÉLUTÁN
Egy fel újított lakáshoz hívtak felszereltem kb 20drb dug aljt,10drb kapcsoló a világító testek helyére egyelőre foglalatokat.A szerelést nem én csináltam a be táp 3x16A a kerítésen van a mérő Fi-relével a háromfázisú egy kis műhelybe megy ott van egy lakáselosztó abból kap a lakás egy fázist az előszobában található lakáselosztóban ahol 8drb ELMARK biztosíték. Minden működik miután felszereltem konyhában kávéfözö.mikro,gözelszivó.hűtő stb. Mikor a képen látható műszerrel fázis-föld között mérek veri le a merőnél lévő 16A-es Fi relét. Mi lehet a gond mert minden normálisan működik és ezzel a műszerrel még más helyeken sokszor volt mérve.
Szerintem a műszerben van egy "terhelőellenállás" párhuzamosan a két tapintócsúccsal, hogy méréskor elkerülhető legyen a kapacitív feltöltődésből eredő téves jelzés. Abban az esetben ha ennek olyan alacsony az értéke, hogy át tud rajta folyni 15-30 mA, már viszi is az ÁVK-t...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


bambi

Idézetet írta: fifticenti01 Dátum 2017. október 18., 07:35:56 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Bocsi ha nem ide való ,  de most építem be a pince szintet és most lesz kialakítva a villamos hálózat és örülnék egy kis segítségnek. :) Csatoltam egy képet nagyjából hogy mégis hogyan lenne a kábel el húzva viszont a kábel keresztmetszetben nem vagyok biztos.

A villanyórától a biztosíték dobozig 3x10mm  kábel.
Biztosíték doboz tol a konyháig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a szobákig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a villanytüzhelyig 3x4mm kábel.
A biztosítékot úgy gondoltam 1 db 16A a 2 szobára mivel ott csak a lámpa, tv és telefon töltés lesz.
3x2.5mm gerinc, leosztasok a konnektorba illetve a kapcsolókhoz 1.5mm. 
1db 22A a fürdő és a konyhai eszközökre. Gerincnek 3x2.5mm leosztasok itt is 1.5mm.
1db 22A a villanytüzhelyig 3x4mm kábellel.

Ez így jó vagy valamit kellene változtatni rajta? fürdő és konyhába az alap felszerelés lenne (mikro, mosogatógép, mosógép, vasaló, hajszárító stb. .)

Illetve annyi hogy most jelenleg a villanyórától 1.5mm alu kábel jön ki amire lehet nem kellene az egészet rá kötni... :) viszont ha meg kell bontani a villanyórát akkor ennek mi a menete illetve mennyibe kerül? Az EON -os ember köti be vagy azt nekem kellene..?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Takács Dávid

A mérőtől a lakás főelosztóig 6 mm-es réz sodrott. Ez bír 32 A-t/ fázis. Az N vezetőd is ekkora legyen, az érintésvédelem legye 10-es. Építs be egy FI relét, majd síneket. Ezekről alakíts ki áramköröket úgy, hogy az energia az 2.5 mm-es réz, a világítás 1.5 mm-es réz legyen. A konyhába vigyél több külön áramkört. Nem tudom, hogy mekkora és milyen a tűzhelyed, azt annak megfelelően kösd be. Az áramköri kismegszakítókat is ennek megfelelően kéne méretezni.  Üdv

xyz

Idézetet írta: fifticenti01 Dátum 2017. október 18., 07:35:56 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Bocsi ha nem ide való ,  de most építem be a pince szintet és most lesz kialakítva a villamos hálózat és örülnék egy kis segítségnek. :) Csatoltam egy képet nagyjából hogy mégis hogyan lenne a kábel el húzva viszont a kábel keresztmetszetben nem vagyok biztos.

A villanyórától a biztosíték dobozig 3x10mm  kábel.
Biztosíték doboz tol a konyháig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a szobákig 3x2.5mm kábel "gerinc kábelnek".
Biztosíték doboz tol a villanytüzhelyig 3x4mm kábel.
A biztosítékot úgy gondoltam 1 db 16A a 2 szobára mivel ott csak a lámpa, tv és telefon töltés lesz. 3x2.5mm gerinc, leosztasok a konnektorba illetve a kapcsolókhoz 1.5mm. 
1db 22A a fürdő és a konyhai eszközökre. Gerincnek 3x2.5mm leosztasok itt is 1.5mm.
1db 22A a villanytüzhelyig 3x4mm kábellel.

Ez így jó vagy valamit kellene változtatni rajta? fürdő és konyhába az alap felszerelés lenne (mikro, mosogatógép, mosógép, vasaló, hajszárító stb. .)

Illetve annyi hogy most jelenleg a villanyórától 1.5mm alu kábel jön ki amire lehet nem kellene az egészet rá kötni... :) viszont ha meg kell bontani a villanyórát akkor ennek mi a menete illetve mennyibe kerül? Az EON -os ember köti be vagy azt nekem kellene..?

Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel
Takács Dávid

Ha jól értem 1*32A a betáp,az EON nem köti be hanem reg szerelő, 3*4 kábel a tűzhelynek kevés lesz szerintem vigyél 5*2,5 felest ha nem nagy a táv és 2 fázis+2nulla így 2*16A rel tudod lebiztosítani.
ha 3*4 est viszel helyhez kötött készülékhez a szabvány engedi a a 20A-res biztosítást de kell hozzá ÁVK.
szerintem üzembiztosabb ha 5eres vezetékkel állsz le de a nullát is kettőt vigyél egy fázis esetén.

Fecó

xyz kolléga által javasolt megoldás működőképes, de annyiban sántít, hogy hiába lesz 2 ér a fázis, és 2 ér a nulla, a védővezetőnek is meg kellene egyezzen ezzel a keresztmetszettel, ami így nem fog. Ez amolyan "kényszer-megoldás" szokott lenni meglévő rendszer esetén. De ha jól értelmezem, te ezt most fogod megvalósítani, inkább törekedj rá hogy ne csak működőképes, hanem szabványos is legyen a kiépítés. Az ÁVK ajánlott lehet a tűzhely esetében, de nem kötelező, tekintve hogy nem dugaszoló aljzatról van szó. A terhelhetőség pedig igencsak függ a kábel vagy vezeték elhelyezésétől is.

xyz

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 26., 12:22:24 DÉLUTÁN
xyz kolléga által javasolt megoldás működőképes, de annyiban sántít, hogy hiába lesz 2 ér a fázis, és 2 ér a nulla, a védővezetőnek is meg kellene egyezzen ezzel a keresztmetszettel, ami így nem fog. Ez amolyan "kényszer-megoldás" szokott lenni meglévő rendszer esetén. De ha jól értelmezem, te ezt most fogod megvalósítani, inkább törekedj rá hogy ne csak működőképes, hanem szabványos is legyen a kiépítés. Az ÁVK ajánlott lehet a tűzhely esetében, de nem kötelező, tekintve hogy nem dugaszoló aljzatról van szó. A terhelhetőség pedig igencsak függ a kábel vagy vezeték elhelyezésétől is.

5*2,5 akkor a védővezető keresztmetszete is megegyezik ha csak 3*4est visz az nem jó hisz csak egy áramkörön lesz a viltűzhelynek az újaknak gyárilag is a bekötése 2 fázis és 2 nulla.
ÁVK-ra visszatérve ha helyhez kötött berendezés lesz beépítve és 20A re lesz biztosítva akkor kötelező.
Nem az elhelyezéstől függ hanem a hossztól keresztmetszettől és ami lényeg az áramfelvételtől
xyz

Fecó

Azt írtad hogy:

"vigyél 5*2,5 felest ha nem nagy a táv és 2 fázis+2nulla így 2*16A rel tudod lebiztosítani."

Ha 2 fázis lesz, az 2×2,5= 5mm2, és 2 nulla szintén, de a védővezető marad a 2,5 mm2. Valóban, a tűzhelyek bizonyos típusánál 2 bekötési pont is van a nullának, de általában ide gyárilag el van helyezve egy áthidalás. Az ÁVK mint kiegészítő érintésvédelmi mód pedig az MSZ HD 60364-4-41:2007 szerint 20 A névleges áramerősségű biztosítóval védett általános célú dugaszoló aljzatokhoz kötelező. Tehát ide "csak" ajánlani lehet a bekötését. Azt, hogy hány Amperrel biztosíthatod/terhelheted a 2,5 mm2 vezetőt, nem ilyen könnyű eldönteni, nem tudom mi alapján határoztad el hogy 20 A?  A vezeték terhelhetősége szempontjából a jelenleg hatályos MSZ HD 60364-5-52:2011 érdekes táblázatokat közöl, nagyon meglepő hogy teljesen más terhelhetősége van egy kábelnek, egy könnyűszerkezetes hőszigetelt falban, és megint más mondjuk falon kívül egy vezetékcsatornában. A terhelhetőségi táblázat a hosszal nem foglalkozik, talán az a feszültségesés szempontjából érdekesebb. A környezeti hőmérséklet, az együtt futó áramkörök száma, 1 vagy 3 fázisú rendszer, vezető szigetelése és még számtalan szempont alapján kellene kiválasztani a terhelhetőségi táblázatból a vezető-keresztmetszetet. Sajnos elég baj, hogy nem 3 oszlopból kell választani, de ez már a múlté...

xyz

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. november 26., 20:01:50 DÉLUTÁN
Azt írtad hogy:

"vigyél 5*2,5 felest ha nem nagy a táv és 2 fázis+2nulla így 2*16A rel tudod lebiztosítani."

Ha 2 fázis lesz, az 2×2,5= 5mm2, és 2 nulla szintén, de a védővezető marad a 2,5 mm2. Valóban, a tűzhelyek bizonyos típusánál 2 bekötési pont is van a nullának, de általában ide gyárilag el van helyezve egy áthidalás. Az ÁVK mint kiegészítő érintésvédelmi mód pedig az MSZ HD 60364-4-41:2007 szerint 20 A névleges áramerősségű biztosítóval védett általános célú dugaszoló aljzatokhoz kötelező. Tehát ide "csak" ajánlani lehet a bekötését. Azt, hogy hány Amperrel biztosíthatod/terhelheted a 2,5 mm2 vezetőt, nem ilyen könnyű eldönteni, nem tudom mi alapján határoztad el hogy 20 A?  A vezeték terhelhetősége szempontjából a jelenleg hatályos MSZ HD 60364-5-52:2011 érdekes táblázatokat közöl, nagyon meglepő hogy teljesen más terhelhetősége van egy kábelnek, egy könnyűszerkezetes hőszigetelt falban, és megint más mondjuk falon kívül egy vezetékcsatornában. A terhelhetőségi táblázat a hosszal nem foglalkozik, talán az a feszültségesés szempontjából érdekesebb. A környezeti hőmérséklet, az együtt futó áramkörök száma, 1 vagy 3 fázisú rendszer, vezető szigetelése és még számtalan szempont alapján kellene kiválasztani a terhelhetőségi táblázatból a vezető-keresztmetszetet. Sajnos elég baj, hogy nem 3 oszlopból kell választani, de ez már a múlté...

Az új készülékekben nincs áthidalás kivezetik 5*2,5 kábellel.
Nem én határoztam meg a 20A-t hanem olvastam h 20 vagy 25A re biztosítaná gondolom azért h a 6-8KW teljesítményt feltudja venni. ismerem azt a szabványt amit leírtál.
Én ezt arra írtam h a 3*4 es 20A-rel szerintem nem lesz jó szét fog égni a kötés tapasztalat nem egyszer mentem vissza javítani és ha úgy van kivezetve a gari jegyre amikor pecsételem rá is írom h csak 1 áramkör lett odavezetve.

Fecó

Nem is értem, ha 2 fázisú a készülék, mire gondol a gyártó az 5 eres kábellel? Én továbbra sem tartom megfelelőnek egy fázisú táplálás esetében az 5 eres kábelt. A készülékből szerintem kiköthető a gyári kábel (ráadásul a gyártókat ismerve gondolom fél méteres darab) és közvetlen a készülékbe kötném a betápot. Én eddig minden készülékben megtaláltam az 1 fázisú rendszerhez szükséges áthidalásokat. A 4mm2-es kábel, 1 fázison, 1 áramkör esetében, PVC szigetelést feltételezve és falon kívül csatornázva mondjuk tud 30 C°-on 30 Ampert, szerintem így 25 A-re biztosítható. Abban feltétlen igazad van, ha már kötés, akkor jó minőségű kötőelemek szükségesek, nem hiszem hogy törvényszerűen szétég, azért, mert csak 1 fázis van.

faxelektro

Egy hasonló esthez hívtak egy felújítás előtt álló konyhába már megvásárolták(fekete péntek lévén) az elektromos cuccokat csak ép villany hálózatra nem gondoltak.A következő háztartási szerelékek vannak:  főzőlap-7,2Kw
             sütő-ler--nem tudom a teljesítményét de gyári szerelt kábel van rajta
             mosogatogép
             bojler-1,8kw
             gőzelszívó,kenyérpirító,mixer
A lakáselosztó öt méterre van a konyhától mit javasoltok hány áramkört,milyen keresztmetszetű kábeleket használjak.
                                                      Köszönöm