Dahlander motor - frekvenciaváltóval

Indította petike199600, 2015. december 11., 21:08:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Ma akadt egy kis gondom. Egy esztergagéphez (kicsihez) kellett frekvenciaváltót beépítenem, hogy tudja szabályozni a fordulatszámot a tulaja. A motort a tulaj szerezte be, a képen látható. Elvileg új, egy Evig dahlander motor.
A frekvenciaváltó típusa: http://www.opis.cz/vectron/synpres_uk.html
Na a motort bekötöttem először lassú fordulat szerint. Elindítottuk de megesem mozdult a motor amikor rajta volt a terhelés amit kézzel simán eltudok mozdítani. Egy ékszíjon keresztül hajt. Ha levettük az ékszíjat akkor elindult a motor. Rendes hangja volt és nem melegedett. Viszont hagytuk felpörögni de kézzel simán meglehet állítani. Ha úgy indítjuk hogy fogjuk a tengelyt akkor nem indul el. 40-60Hz között próbáltuk mindezeket, mert tudom hogy túl alacsony vagy túl magas frekvencia mellett már csökken a nyomaték. A frekvenciaváltóra programoztam megnövelt nyomatékot.
Nem lett jobb. Átkötöttem a motort a magasabb fordulat szerinti bekötésre de a helyzet nem lett sokkal jobb, sőt semmivel. Na a motort elhoztam tőle, mert nála nem volt 400V, hogy kipróbáljam a motort rendes 3 fázison frekvenciváltó nélkül. Rátettem a motorra egy dugvillát majd rendes 3 fázisra kapcsoltam. A gyors fordulat szerinti bekötésnél már elég jó nyomatéka volt, mert indulú helyzetből alig tudtam lefogni és ha felpörgött akkor egyáltalán nem. Visszaraktam a frekiváltóra a motort de hiába. Frekvenciaváltóról üzemeltetve a motor nagyon nyomatékszegény.
Kinek mi erről a véleménye? Ebből úgy érzem még tanulhatok! :D

szmihaly

IdézA motort a tulaj szerezte be

Ha a tulaj ragaszkodik a motorhoz, akkor rakjál fel neki egy dahlader kapcsolót, mert ez frekiváltóval nem fog menni. Ugyan is lasssúfordulaton deltába van kötve, mármint a motorban a tekercs, a gyorsfordulat meg kettős csillag kapcsolás. Hogy akartátok megoldani a fordulat váltást ha a frekiváltót 40-60 Hz között üzemeltettétek volna? Minden alkalommal átkötve? Ha a tulaj ragaszkodik a frekiváltóhoz, akkor szerezzen be egy másik sima 1440-es csillagkapcsolású motort, ha a frekiváltó csak 3x230-t ad ki akkor a motort áttudod kötni deltába, és úgy menni fog, 50 Hz-nél forog 1440-t, 100 Hz-nél meg 2880-t, Csak arra kell figyelni, hogy túlne pörgesd, mert valami akkor szétrepül, és balesetet okoz!

Szirty

Szia petike199600 !

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2015. december 11., 21:08:46 DÉLUTÁN
Elindítottuk de megesem mozdult a motor amikor rajta volt a terhelés amit kézzel simán eltudok mozdítani.

Beleestél abba a hibába, amibe sokan beleesnek akik frekvenciaváltót kezdenek használni.
Itt nem az a gond, hogy a motor két fordulatú, azt is rá lehet kötni frekvenciaváltóra gond nélkül.

Itt az a baj, hogy a 380V névleges feszültségű motornak 230V-ot adott a frekvenciaváltó (50Hz-en).
Az egy fázisú frekenciaváltó (amilyen ez is) 230V-ról üzemel. A frekvenciaváltóból pedig nem jön ki nagyobb eff. motor feszültség annál mint ami bele megy. Ezért az egy fázisú frekvenciaváltókról csak 230V-os motorokat lehet üzemeltetni, 400 (vagy 380) V-os motorokat nem!
Ez általában nem probléma, mert a kisebb telj. motorok (kb 4kW-ig) deltában 230V-osak, csillagban 400V-osak. De mivel ez két sebességű motor, itt nem lehet átkötni 230V-ra a motort.
A következő lehetőségeid vannak:

1. Marad ahogy van, frekiváltó nélkül
2. Három fázisú, 400V-os frekvenciaváltó beszerzése és beépítése
3. Egy másik, 230/400V-os motor beszerzése, akkor maradhat ez a frekiváltó

Illetve van egy félmegoldás is. A frekiváltó U/f karakterisztikáját úgy beállítani (már ha ezt lehet ennél a típusnál), hogy a feszültség tartalék kimerüléséig (ami jelen esetben 230V) alacsonyabb frekvencián a motornak megfelelő feszültséget adjon.
Ez azt jelenti, hogy kb. 30Hz-ig lehet kipörgetni a motort névleges teljesítményen ezzel a megoldással.

Simon Endre

A motor max 0,75 kW-os lehet (a Fr váltó alapján,) ha azt cserélitek 3f 230/400 V-ra, akkor az deltában maximálisan kihasználható. A mootor 1400' néleges vagy  még jobb a 960' fordulatu, igy 50 Hz felett is tud dolgozni és nagyobb nyomatéktartaléka lessz.

Szirty

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2015. december 12., 13:13:20 DÉLUTÁN
A motor max 0,75 kW-os lehet (a Fr váltó alapján,) ha azt cserélitek 3f 230/400 V-ra, akkor az deltában maximálisan kihasználható.

Igen. Ezt írtam én is. (3. pont.)