Minimális IP védettség

Indította villanyzoltan, 2014. április 02., 10:33:19 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

villanyzoltan

Üdvözlök mindenkit!
A kérdésem a következő lenne: Van-e valahol leírva az, hogy egy laikus ember, vagy betanított ember számára , aki nem szakember, milyen minimális ip védettségű gépet szabad kezelni?

Példa: Van egy elosztószekrény. Ebben leold egy hőkioldó. A hőkioldó 20 cm-re van szigeteletlen fázissíntől. A kinyitás után a szekrény IP 00-nak tekinthető ha jól sejtem. akarva-akaratlanul hozzáérhet a sínhez, és nem is csak kézfejjel vagy ujjal.  Ebben az esetben akkor csak szakember végezhet munkát itt azt hiszem.

Tehát a kérdés az, hogy van-e erre előírás, hogy pl kioktatott személy csak minimum IP 2X védettségű gépet kezelhet, mert úgy hiszem, hogy van, de nem találtam szabványban olyan rendelkezést amely megerősítene ebben.

Előre köszönöm a válaszokat!

Szelei

Én a régi MSZ 1600/1 szabványban csak a szekrény ki alakításában kaptam út mutatást erre az esetre.

Takarással ki lehet küszöbölni a vétlen érintést, és csak szakember vagy ki oktatott helyismerettel rendelkező személy végezhet munkát.

A kioktatott személy csavaros biztosítékot cserélhet, késest nem! Kismegszakítót kapcsolhat vissza. A hőkioldó esetében a régi készítésűeknél van lehetőség a fázisvezető érintésére szerszám, segédeszköz nélkül is akkor nem ajánlott engedi a feladatot, csak szakembernek. Új hőkioldók csak szerszámmal érinthetőek IP 20-nak meg felel.

Remélem tudtam segíteni.

Novill

Érdemes bele olvasni az MSZ 1585:2012 Villamos berendezések üzemeltetése  (EN 50110-1:2004 nemzeti kiegészítéseivel). Ez a bizonyos üzemi szabályzat. Itt érdemes tanulmányozni a szakképzett és kioktatott személyekre vonatkozó előírásokat.