Minimális építőipari rezsióradíj

Indította Novill, 2013. szeptember 18., 18:11:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Egy ismerősöm mesélte, a kollégájának dicsekedett egyszer, hogy nem kérnek sokat egy-egy munkáért, és milyen jó hogy így állandóan van melójuk. Kérdezte hogy Ő hogyan viszonyul ehhez? Rövid gondolkodás után ezt mondta: Én úgy vállalok, hogy ne munkám legyen mindig, hanem pénzem. Kicsit sarkított a dolog, de minőségileg megfelelő munkát, jó anyagokkal, jó szerszámokkal, motivált munkaerővel nem tudsz olcsón megcsinálni. Vagy engedsz valamiből, vagy nem adod alább! De az élet nem ilyen egyszerű ha van 2 gyerek, és némi hiteled...

Novill

Az biztos, hogy a jó szakszerű munkának és minőségi anyagoknak ára van. Ha bele gondolunk a mi munkánkkal még nagy felelősség is jár.  A minap egy EBF felülvizsgálat utáni kiértékelésnél a számítógép mellé leültettem a tulajdonost. A helyszínem készített képeken bemutattam neki, hogy miért nem szabványos a létesítménye. Ezen elcsodálkozott nagyon. Alapvető szakmai hiányosságok sokasága volt. Megkérdeztem tőle, mit szólna a villanyszerelője ha a kifizetett összeg vissza lenne kérve vagy  ha az elvégzett munka kijavítását kérné.  Elgondolkozott és a válasza az volt, hogy azt hiszem lecserélem. Ilyen esetekben nem csak a villanyszerelő, hanem a megrendelője hibája is benne van az egészben.

nyaki

Miféle hiányosságokat fedeztél fel? ...csak úgy címszavakban.

Novill

Néhány ezek közül címszavakban: zárlati áram védelem nem megfelelősége, Kismegszakítók jelleggörbe szerinti nem megfelelőség, vezetékek túlbiztosítsa, áramkörök hova tartozás jelölés hiánya, szelektív védelem hiánya, tűzvédelmi kapcsoló hiánya, sodrott kötések, elosztó szekrény rendezetlensége, stb. Ezek az általános hiányosságok gyakran megtalálhatok, olyan helyeken ahol családi vállalkozás formájában a meglévő épületet használják vállalkozás céljára. Az érintésvédelmi oldalon is hasonló hiányosságok sora volt. Viszont ezek közül menet közben már többet ki is javítottak. A leghatásosabb  az volt amikor a tulajdonosnak egy késes tokozott szekrényben a nulla vezető melegedését tudtam bebizonyítani a kinagyított képen. Ennek a lehetséges következményei láthatóan sokkolta.

Novill

Elérkeztünk 2018 évbe. Kíváncsi lennék az ország különböző területein, hogyan alakulnak a kivitelezés  területén az érvényesíthető rezsióradíjak. Amit el is fogadnak. A  felülvizsgálatoknál ugyanígy kíváncsi lennék az árak alakulásáról.  A költségeink folyamatosan nőnek, egyre több továbbképzésre kell járnunk aminek jelentős költségei vannak.

nyaki

Nehéz átlagot mondani, hiszen minden vállalkozásnak más és más a pénzügyi háttere és a mendzsmentje, de pl szűkebb hazámban (Nyíregyháza) a vállalási rezsióradíjak némileg nőttek, mert iszonyatos szakember(!) hiánnyal küzdenek. Ipari területen nem ritka alvállalkozóként a 4-5000.-/óra/ember, amiből a dolgozóknak simán kifizetik a havi kb. 170.000.- nettót, sőt az igazi szakiknak a 220-300.000.- pénz sem ritka. Hogy ebből mennyi a hivatalos és mennyi a "zsebpénz", azt sajnos nem tudom, de akinek van normális munkahelye, egyenlőre sokkal ritkábban panaszkodik. Ismerek olyan vállalkozást, aki egy nagyobb külföldi tulajdonú gyártással foglalkozó cégnek állandó munkát biztosít és a rezsióradíját 25.000.-/óra szinten határozta meg, amit el is fogadott a megbízó.
Ettől függetlenül a magánszektorban még mindig akadnak olyanok, akik szaré-hugyé, okosban végeznek el csapni való munkát, de ezzel nem lehet mit kezdeni és csak idő kérdése, hogy lemorzsolódjanak. Jellemzően a 2.500-3000.-/óra/főt majd mindenki kiszámlázza, amit a nagy átlag is elfogadhatónak tart.
Tudom, hogy olyan vállalkozások, akiknek helyben nincs munkájuk folyamatosan, a Dunántúlon vagy Pest és annak környékén vállalnak munkát és ott a való szakiknak simán kifizetik a 13-15.000.-/nap díjat, mert ha nem adják oda, nem megy el dolgozni idegenbe és inkább helyben, de kevesebbért vállal munkát. A tendencia nem rossz, de még messze vagyunk a nyugati bérszintektől. Az emberek rájöttek, hogy a propaganda szerinti havi 47.500.-/fő családi jövedelemből nem lehet tisztességesen megélni és a gazdasági versenytársak kényszerből ugyan, de kezdenek ráébredni arra, hogy a jó munkaerőt csak a bérek jelentős emelésével lehet megtartani, különben csókolom. Az is kétségtelen, hogy nagyon sok szakembert hoznak a környező országokból, de azok sem hülyék és egyre tudatosabbak, ami pedig bérszint felhajtó hatással van.

Novill

Igen erre felé én is tapasztalom a kivitelezésben az emelkedő tendenciát. Az is tény, hogy mindenki szakember hiányról panaszkodik. De mi van a felülvizsgálok tekintetében, ott még nem érzem a látványos emelkedést. Vannak olyan esetek amikor a megrendelő  előre nyilatkozza ki, hogy a felülvizsgálói munka azé aki a legolcsóbban vállalja. Olyan is van , hogy egy összegű vállalási összeget kér.  Ami a mérőpontok számától független. A normagyűjteményben például, ha jól emlékszem 0,2 rezsióradíjat ad még mérőpontonként. Ha ezt szorozzuk a rezsióradíjjal az  már 500 ft-t jelent mérőpontonként. Ami alatta van a törvény által előírt minimális  rezsióradíjtól.  A gyakorlatban viszont sokan ennek a töredékéért dolgoznak hivatalosan számlázva. Az is tény, ha valaki rendesen szakszerűen végzi a felülvizsgálatot, rászánja az időt , akkor sok a ráfordítása.

Hatos

Csatlakozom Nyaki, 2013 szeptember 18. bejegyzéséhez. Ez egy üzlet, ki kell számolni mennyi költséggel jár a vállalkozásod és emellett mennyi nyereséggel érzed úgy, hogy nem vagy deficites anyagilag és lelkileg. Ezt az összeget még akkor is el kell fogadtatnod ha a pokolban vállalsz munkát. Hosszú távon nem fenntartható ha a költségeid és az elvárható minimális nyereséged alá vállalsz. Egyrészt megfosztod magad a fejlődés lehetőségétől ,ami káros rád nézve és és a szakma többi tagjára is egyaránt, másrészt hosszú távon hátrányba kerülsz a versenytársakkal szemben. Nem könnyű fenntartani a legkisebb vállalkozást sem, mert a számlák akkor is jönnek ha alávállalsz.
Pont ezért jöttem most erre a fórumra, mert kíváncsi voltam mi a tendencia, hogy az én áraim amit az évek alatt kialakítottam mennyire passzolnak a kollégáékhoz és mennyire térnek el a minimális rezsióradíj mértékétől.
A jelenlegi minimális rezsióradíj szerintem teljesen fedi a valóságot. tudomásom szerint jelenleg 2870 Ft/óra. Ez az az összeg ami minimálisan kell, hogy fedezzem a kiadásaimat, ne rokkanjak bele és minimális fejlesztéseket eszközöljek hónapról-hónapra a teljesség igénye nélkül.
Ezen felül kialakulhatnak rutinmunkák, ahol egyösszegű piaci árért precíz, gyors munkát lehet végezni ezzel növelve a rezsiórabért.
Ez az én példám. Két éve vagyok vállalkozó, ritkán villanyszerelő segédet alkalmazok, ha a munka jellege megkívánja.
Szakmailag egy erős alappal rendelkezem. A kis lakossági felhasználók körében tevékenykedem. Házakban, lakásokban, társas-házakban végzek kiesebb villanyszerelési munkálatokat. Gyors szolgálat, hibakeresés, javítás, átalakítás, egyes esetekben gyengeáramú hálózat kiépítés, javítás. Azt a munkát vállalom el amire szakmailag fel vagyok készülve. Hozzátartozik az egészhez az is, hogy a minimum rezsióradíjnál 260 ledolgozott munkanappal számol míg én maximum 220 napot végzek fizikai munkát, de ha hozzáadjuk az adminisztrációt(árajánlat készítés, tervezés, könyvelés, árubeszerzés, raktározás, közlekedés, stb) akkor 300 napot is eléri vagy többet.  ;D
Ezek a plusz napok a befektetés amivel rutint szerzek hogy növeljem a vállalkozásom teljesítő képességét. Esetemben nem feltétlenül fedi a valóságot, hogy összességében elérem a minimum rezsióradíjat de a sokrétű anyaghasználat, amit a különféle munkálatok megkövetelnek sok utánjárás igényelnek. Sok időt emészt fel a különféle beépítendő anyagok,műszerek megismerése, szabványoknak, törvényi rendeleteknek való megfelelés, anyagok beépítés módjának elsajátítása és a gyártó kiválasztása a viszonteladókról, szaküzletekről nem is beszélve.

Nahar

December 1-től 3.300 forintra emelkedett a minimális rezsiórabér.

Zoli86

Sziasztok!

Budapesten lévő ~76nm-es panellakás kötések felújítása kb. mennyi órát illik kiszámlázni rá?
A következőre gondoltam: kötődobozok megkeresése, bennük a kötéseket újra kötném (karos wago+alu pasta), FKA tábla csavarok utánhúzása, szerelvény csavarok utánhúzása
Reményeim szerint egyedül egy nap (8 óra), egy reális lehet?